A megrendelő nem derül ki, de a 24.hu arról számol be, hogy a teljes népesség körében a Fidesz jelentős szavazóbázist veszített, ez ugyanakkor nem jelenti egyik ellenzéki párt robbanásszerű erősödését sem.
És ennél a pontnál szokás leírni, hogy nem mindenáron és nem minden körülmények között hitelesek ezek a kutatások, de ettől függetlenül vannak, továbbra is léteznek, egy év sincs hátra a következő választásig, érdemes tehát közelebbről megvizsgálni.
A Fidesz támogatottsága 40 százalék a pártot választani tudók között, és 42 százalék a biztos választási résztvevők között.
Amennyiben nem a választási eredménynek megfeleltethető csoportokban, hanem a teljes népességben vizsgáljuk az arányokat, akkor a kormánypárt gyengülése jobban észlelhető: 32 százalékról 28 százalékra esett vissza a támogatottsága, a bizonytalanok aránya pedig 25-ről 31-re nőtt. Ezek az elmozdulások elsősorban a kormánypárthoz eddig is lazábban kötődő peremszavazók elbizonytalanodására utalhatnak, amiből azonban nem következik egyenesen, hogy őket bármely ellenzéki párt meg tudná szólítani. Az elmúlt választási ciklusok során nem először tapasztalható az a tendencia, hogy a Fidesz népszerűségének megingása inkább a pártnélküliek táborát, mintsem az ellenzéki pártok vonzerejét növeli – írja a 24.
A Mi Hazánk, a Momentum, a Kétfarkú Kutya Párt és a Jobbik támogatottsága 9 és 7 százalék között szóródik a pártot választani tudók körében. E négy pártból a Momentum támogatói a leginkább biztosak a választási részvételükben: a párt 8 százalékon áll a pártot választani tudók között, és 9 százalékon azoknál, akik a részvételüket is biztosnak mondják. A Mi Hazánk esetében fordított a két szám, a pártot választani tudók között állnak 9 százalékon. Az MKKP 7, a Jobbik 8 százalékon áll a pártválasztók körében, míg a biztos résztvevők csoportjában 5, illetve 7 százalék a támogatottságuk.
A többi párt az 5 százalékos küszöb alatt van: az MSZP, a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom és a Jakab Péter által vezetett A Nép Pártján egyaránt 4 százalékra számíthat a pártválasztók és a biztos résztvevők között – az LMP és a Párbeszéd viszont csak 1-re mindkét csoportban.
Az elemzés megjegyzi, hogy
a Kétfarkú Kutya Párt megduplázta a támogatottságát, a Mi Hazánk is majdnem ugyanilyen arányban növekedett.
Érdekesek továbbá az idősoros táblázatok, amelyek azt mutatják, hogy 2023 áprilisától idáig, melyik párt merre indult. Az általános stagnálás mellett észrevehető, hogy
a parlamenti erők közül egyedül a Mi Hazánk erősödött.
Az Mi Hazánk ennek megfelelően már több orgánumban jelezte, hogy minden lehető településen önállóan indul a választásokon és önálló EP-listát állít.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!