A pert a Kereskedelmi Világszervezetnél a magyarok, a lengyelek és a szlovákok ellen kezdeményezik, hogy „mindenki lássa, saját tagállamai mennek szembe az EU-val” – adta hírül a Hvg.
Igencsak felháborította Ukrajna vezetését, hogy egyes tagállamok nyíltan szembemennek a – manapság leginkább csak amerikai bábként funkcionáló – brüsszeli elit döntésével, és Ursula von der Leyen parancsa ellenére mégsem engedik be az olcsó, ellenőrizhetetlen, gyakran vegyszerrel vagy GMO-val szennyezett ukrán gabonát, mely nem csak jelentősen károsíthatja a fogyasztók egészségét, de a helyi termelőket is tönkreteheti.
A kijevi rezsim szerint senki sem szállhat szembe az EU döntésével, azaz senkinek sincs joga saját hatáskörben meghosszabbítani az ukrán gabona behozatalának tilalmát.
Fontos bebizonyítani, hogy ezek az intézkedések jogilag helytelenek, ezért holnap megkezdjük a jogi eljárást
– jelentette be Tarasz Kacska gazdaságfejlesztési, kereskedelmi és mezőgazdasági miniszterhelyettes.
Nagy István agrárminiszter pénteken jelentette be, hogy miután „Brüsszel úgy döntött, nem tartja fenn tovább az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali tilalmat”, Magyarország a gazdák érdekében nemzeti hatáskörben megteszi azt és ki is terjeszti egy szélesebb termékköre”. Az erről szóló rendelet még aznap este meg is jelent a Magyar Közlönyben. Eszerint szombattól nem hozható be Ukrajnából Magyarországra – tranzitszállítás kivételével – 25 ottani eredetű termékcsoport. Ez lényegében mindenféle húsra, tojásra, mézre, gabonára és lisztre, olajosmagvakra, kenyérre, zöldségre és borra vonatkozik.
Hiányolják a föderalizmust
Jelenleg az Európai Unió, bármennyire is szeretnék a globalisták és hazaáruló helytartóik, még nem az Európai Egyesült Államok, így tagállamai sem kizárólagos végrehajtók, hanem döntéshozók is. Ám az ukrajnai vezetés szerint ezen kérdések „túlmutatnak” az EU belügyein. Mint fogalmazott Kacska:
a három ország nyílt szembenállása Brüsszellel nem csupán az Európai Unió belső ügye, hanem felveti azt is, vajon a nemzetközi kereskedelmi partnerek bízhatnak-e abban, hogy Brüsszel az egész EU nevében beszél.
„Sok éven át az Európai Bizottság volt az egész EU kereskedelmi tárgyalója és kereskedelempolitikai intézménye. És mi ezt figyelembe véve dolgoztunk” – tette hozzá Kacska. Szerinte Varsó és Budapest jelen döntésével veszélyezteti az EU egységét.
Túldramatizált beszédét azzal zárta, a pert a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) kezdeményezik majd, mert „az egész világnak látnia kell, hogyan viselkednek az EU tagállamai a kereskedelmi partnereikkel és a saját szervezetükkel szemben”.
Kacska egyébként Magyarország döntésére csak legyintett, mondván az nem több egy „politikai nyilatkozatnál”, Lengyelországot azonban megfenyegette, hogy ha nem vonja vissza az ukrán gabonaexport tilalmát, akkor Kijev „kilátásba helyezi” a lengyel gyümölcsök és zöldségek bevitelét az országukba.
A zsarolás még eredményes is lehet, mivel Lengyelországban október 15-én választások lesznek, így a döntés mindenképpen rosszul jönne a kormányzó Jog és Igazságosságnak (PiS) mindenképpen szüksége van a vidéki szavazatokra ahhoz, hogy hatalomban maradhasson.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!