Folytatódott az országgyűlési ülés, a döntéshozatalokat megelőzően napirend előtti felszólalásokkal. Dúró Dóra a demográfiai válságra és a lehetséges kiutak vázolására használta fel a rendelkezésre álló időkeretet.
A Mi Hazánk elnökhelyettese megismételte, hogy 1956 óta nem zártunk olyan rossz demográfiai évet, mint 2022-ben.
A helyzet drámai, valódi és radikális változásra van szükség, aminek egyik eszköze a szemléletformálás.
Fontos eloszlatni azt a tévhitet, hogy az emelkedő életszínvonal pozitív hatással van a gyermekvállalásra, mert ennek pont az ellenkezője igaz. Japánban, ahol magas a GDP, már a népesség 10 százaléka 80 év feletti. De itt van Dél-Korea, ahol ma a termékenységi ráta 0,6, holott az 1960-as években egy szegény Dél-Koreában sokkal több gyermek jött világra.
Magyarországon egy sokkal kiszámíthatatlanabb politikai és gazdasági környezetben a rendszerváltás idején a 30 éves nők 13 százaléka volt gyermektelen, ez most 56 százalék. Nagy kárt okoz, hogy a családpolitika kérdésköre az LMBT miatt egy defenzívába szorult, védekező mechanizmust vett fel a közbeszéd. Az államnak tehát feladata lesz abban, hogy felkészítse a fiatalokat arra, hogy ők édesanyák és édesapák lesznek.
Az országgyűlés alelnöke utalt arra, hogy például a kormányközeli Origo és a TV2 olyan műsorokat sugároz és olyan „sikeres” fiatalokat mutat be, akik tudatosan gyermektelenek, énközpontú, hedonista életet élnek.
Hogy ez mennyire így van, azt jól mutatja a Mi Hazánk parlamenti képviselője által aligha nyomon követett, napokkal ezelőtt indult Kőgazdag Fiatalok című műsor. Alább az előzetes, érdemes megtekinteni.
Dúró értékelése szerint az említett szemléletváltás elindításában hatalmas felelőssége és lehetősége van a kormánynak, de az elmúlt 13 évben ezeket sorra elmulasztották.
„Gyurcsány alatt rosszabb volt”
Vitályos Eszter államtitkár megköszönte a felszólalást, rendkívül fontos témának nevezve a demográfiai fordulatot, de kiemelte, hogy a kormány sokat tett 2010 óta a változásért. Hozzátette, hogy egyetlen év adataiból nem lehet kiindulni, mert a 2022-es adatokban benne van a pandémia (a lezárásokat egyébként a kormány támogatta – a szerk.), vagy a brüsszeli szankciók hatása.
Ezt követően elővezette, hogy a balliberális kormányok alatt még a mostaninál is rosszabb volt a helyzet, pedig a szülőképes nők érdemben nem voltak kevesebben.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!