daextlwcn_print_scripts(false);

 „Oroszország ukrajnai inváziója felélesztette az EU bővítésének szükségszerűségét. A »bővítés« évek óta alacsony prioritást élvez – Horvátország volt az utolsó ország, amely több mint 10 évvel ezelőtt csatlakozott a klubhoz” – kezdi véleménycikkét Nathalie Tocci a Guardian publicistája, cikkét a Mandiner szemlézte. A szerző szerint azonban az utóbbi években megváltoztak a dolgok, és idézi Ursula von der Leyent, aki nemrég kijelentette, hogy Európa biztonsága attól függ, hogy tud-e tovább bővülni az Európai Unió.

Tocci úgy látja, a bővítés „stratégiai prioritás”, no persze nem a Balkán esetében, ott nem baj, ha nem haladnak a folyamatok. Akiket gyorsan és bármi áron fel kell venni, azok Moldva és a – szuperdemokratikus, EU-érett – Ukrajna.

A szerző belátja, a balkáni országok körében esetleg „feszültséget okozhat”, ha Ukrajna hamarabb nyer felvételt, mint ők, hiszen ők valamennyien már vagy 10 éve várakoznak. Ugyanakkor megnyugtatja ezen országokat, mondván a háború sújtotta ország csatlakozása előnyükre szolgálhat, mivel „felgyorsíthatja” mások csatlakozási folyamatait is. Hogy ezt mire alapozza, az nem világos.

Toccinak az sem tetszik, hogy egy-egy tagállam vétója önmagában elég, hogy szabotálják az országok felvételi kérelmét. Elvégre, mégis mit képzel magáról pl. Görögország, Ciprus, vagy akár Magyarország, amiért nem akarja megnyitni határait olyan országok népei előtt, melyek nyíltan gyűlölik őket, kormányuk pedig rendre az ottani nemzeti kisebbségek ellen uszít? Az ilyen vétókat Tocci „mérgezőnek” tartja, melyeket el kell törölni.

A szerző megjegyzi: a korábbi bővítési körökben az országok csak a csatlakozás elején és végén adtak engedélyt, és jogilag és politikailag is lehetővé kellene tenni, hogy a köztes lépéseket a Bizottság felügyelje, és ne avatkozzanak be az államok. Németország és Szlovénia már javaslatot is tett a folyamat „tehermentesítésére.” Szerinte nem kell azzal foglalkozni, hogy Magyarország, Bulgária, Görögország és Ciprus esetleg tiltakozik majd.

„Ha az EU bővítés támogatói valóban hisznek a bővítésben, akkor itt az ideje, hogy ezt konkrét politikai lépésekkel, és ne csak szavakkal mutassák meg, még kevésbé olyan kétoldalú migrációs megállapodásokkal, mint amilyen például az Olaszország és Albánia között létrejött” – zárja a Guardian publicistája.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Nyilvántartásba vételi okirat száma: CE/22685-4/2020.
Szerkesztőség címe: 1132 Budapest, Victor Hugo u. 11., 4.emelet
Szerkesztőség elérhetősége: szerk@magyarjelen.hu
Főszerkesztő: Horváth Tamás
© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);