Világszerte százmilliónál is többre becsülik a kommunista diktatúrák halálos áldozatainak számát. Hatszázezerre tehető a Magyarországról a szovjet kényszermunkatáborokba, malenkij robotra elhurcoltak száma, s közülük becslések szerint mintegy kétszázezren halhattak meg a járványokban, éhezésben, az embertelen munkakörülmények miatt.
Egy Gulag tábor (forrás: elte.hu)
De az itthon maradottak sem úszták meg a kommunista társadalmi átalakítás, a lelki és fizikai tönkretétel valamelyik formáját: a beszolgáltatást, padláslesöprést, kitelepítéseket, a kuláklistát, a vagyonelkobzást, az államosítást, vagy éppen a politikai okból bebörtönzést. Rákosi és Kádár példásan végrehajtotta a parancsot, amelyet Lenin már 1917-ben kiadott: „Minden javak elkobzása, bebörtönzés, frontra vagy kényszermunkára küldés mindazok számára, akik engedetlenek a fennálló rendszerrel szemben.”
Kitelepített magyarok (forrás: MTI)
A kommunizmus minden földrészen, minden korszakban válogatottan kegyetlen eszközökkel, állami terrorral tartja fenn uralmát, gondoljunk akár Sztálinra, akár a Pol Pot-rezsimre, vagy a mai Észak-Korea éhínséges, személyi kultuszos „népi demokráciájára”, és ide sorolhatók a mai antifasiszta aktivisták terrorakciói is. Ép ésszel képtelenség felérni mindazt a borzalmat, amit a kommunizmus jelent, írja a Nobel-díjas orosz író, Alekszandr Szolzsenyicin A Gulag szigetcsoport című hatalmas tényfeltáró munkájában. Tizenegy évet töltött a Gulag munkatáboraiban, majd életét arra tette fel, hogy megismertesse a világgal ezt a modern szenvedéstörténetet.
Korabeli szovjet plakát (forrás: reason.com)
A Nyugat azonban a mai napig struccpolitikát folytat a kommunizmus bűneinek elítélésében. Tagadni ugyan nem tagadja már, de nem szívesen emlegeti, és semmiképp sem tartja azonos súlyúnak a német nemzeti szocializmus időszakában elkövetett háborús bűnökkel. Épp ezért van különös jelentősége annak, hogy huszonöt esztendeje Közép-Kelet Európában elsőként Magyarország döntött úgy, hogy február 25-e legyen a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja.
Ez nemcsak azért fontos, hogy emlékezzünk az átélt szörnyűségekre, hiszen még sokan élnek köztünk, akiknek személyes életútját a szocializmus tette tönkre, hanem még inkább azért, hogy ellenállhassunk a történelemhamisításnak, identitásunk kiforgatásának, amely a kommunizmusnak a mai napig létező és ható továbbélését jelenti.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!