Dócs Dávid, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője március elején Pintér Sándornak feltett írásbeli kérdésére Rétvári Bence államtitkár válaszolt. Mint a levélből kiderült, a kommunista megemlékezésekkel kapcsolatban nem lát tiltó okot a Belügyminisztérium.
Március 17-én a Munkásőr Emléktársaság tartott megemlékezést az újpesti Tanácsköztársaság-szobornál. A rendezvény előtti napokban a Mi Hazánk Mozgalom képviselője, Dócs Dávid „Hogyan engedélyezhetett a rendőrség egy nyíltan kommunista rendezvényt?” címmel tett fel írásbeli kérdést Pintér Sándor belügyminiszternek.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára sem lát tiltó okot a kommunista megemlékezésekkel kapcsolatban (Fotó: MTI)
Nem találtak tiltó okot a kommunista megemlékezéssel szemben
Pintér Sándor helyett majdnem egy hónappal később Rétvári Bence válaszolt a Mi Hazánk képviselőjének írásbeli kérdésére. A kormánypárti politikus válaszában úgy fogalmazott:
„a bejelentés kapcsán nem merült fel olyan tény vagy adat, amely a Gytv-ben meghatározott tiltó ok alkalmazását lehetővé tette volna,”
ezért a gyűlés megrendezését a rendőrség tudomásul vette. Válaszában azt is hozzátette, hogy a megemlékezésen 14 fő vett részt. Ezzel megerősítette a rendőrség korábban lapunkkal is közölt álláspontját a megemlékezéssel kapcsolatban.
Pedig a törvény szövege egyértelműnek tűnik
A Rétvári Bence által is hivatkozott jogszabály a 2018. évi LV törvény, amely már „Lex Becsület Napjaként” is elhíresült, nem véletlenül. A vonatkozó jogszabály II. fejezetének 14-es paragrafusa szerint ugyanis
„A gyülekezési hatóság a gyűlés megtartását akkor is megtiltja, ha
a) a gyülekezés helyszíne olyan országos jelentőségű történelmi emlékhely vagy időpontja olyan nap, ami a nemzetiszocialista vagy kommunista diktatúra uralma alatt elkövetett embertelen bűnök áldozataira emlékeztet, és b) a bejelentéskor rendelkezésre álló körülmények alapján fennáll a közvetlen veszélye annak, hogy a gyűlés a nemzetiszocialista vagy kommunista diktatúra által elkövetett embertelen bűnök tényét tagadja, kétségbe vonja, jelentéktelen színben tünteti fel, vagy azokat igazolni törekszik, és ezáltal a gyűlés alkalmas a köznyugalom megzavarására.”
Kérdés, vajon a 133 nap alatt több száz ember kegyetlen halálát okozó Tanácsköztársaságra való megemlékezés miért nem fér bele a fentiek közül egyik kategóriába sem?
A kommunista rendezvényekkel elnéző a rendőrség
Ugyanakkor az is tény, hogy miközben a Becsület Napja-megemlékezés évek óta tiltás alá esik, addig a kommunista diktatúrák bűneivel szemben kifejezetten elnéző a fideszes vezetésű rendőrség. A fent idézett jogszabály 2018-as módosítása óta ugyanis
egyetlen egy alkalomról sem tudunk, amikor arra hivatkozva a rendőrség megtiltott volna megemlékezést vagy egyéb, közterületre szervezett rendezvényt, melyen a kommunista diktatúrákra emlékeztek.
A 14 éve regnáló Fidesznek a kétharmados többség sem volt elegendő többek között az újpesti Tanácsköztársaság-emlékmű elbontására, noha arról jogerős önkormányzati határozat született. Ezt a határozatot éppen az akkori fideszes városvezetés felejtette el végrehajtani.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!