daextlwcn_print_scripts(false);

A világ legtehetősebb emberei sokkal gazdagabbak lettek a járvány alatt, miközben egyre többen élnek ínségben, aminek következtében naponta huszonegyezer ember hal meg – áll az Oxfam legújabb jelentésében.

A jótékonysági szervezet által idézett Forbes-adatok szerint a világ tíz leggazdagabb embere: Elon Musk (Tesla, SpaceX), Jeff Bezos (Amazon, Blue Origin), Bernard Arnault és családja (LVMH, azaz Louis Vuitton és Moët Hennessy), Bill Gates (Microsoft), Larry Ellison (Oracle), Larry Page (Google), Sergey Brin (Google), Mark Zuckerberg (Facebook), Steve Ballmer (Microsoft) és Warren Buffett (befektető).

Miközben vagyonuk együttesen 700 milliárdról másfél ezer milliárd dollárra nőtt 2020 márciusa és 2021 novembere között, jelentős eltérések vannak közöttük: Musk vagyona több mint 1000 százalékos, míg Gatesé szerényebb, 30 százalékos növekedést mutatott.

Az Oxfam a növekedést a világjárvány kezdetétől mérte, amikor a globális részvényárfolyamok zuhantak. Ez azonban kissé torzítja az eredményeket.

A világ leggazdagabbjainak vagyona ugyanis jellemzően részvényekbe fektetett. Ezeknek az értéke 2020 márciusában meredeken zuhant, vagyis a későbbi növekedés alacsonyabb bázisról indult.

A jelentés egyik szerzője, Max Lawson azonban a BBC-nek elmondta: „Ha a milliárdosok vagyonának alakulását 2020. február közepe óta mérnénk, becsléseink szerint a tíz leggazdagabb ember vagyonának gyarapodása inkább 70 százalékos lenne. Ez még így is rekord. Ilyen növekedést ennyire rövid idő alatt még soha nem láttunk.”

Számításai során az Oxfam figyelembe vette, hogy a világjárvány alatt az árak emelkedtek. Az inflációt az amerikai fogyasztói árindex segítségével korrigálta, amely azt követi nyomon, hogy a megélhetési költségek milyen gyorsan emelkednek az idő múlásával.

Az Oxfam jelentése, amely a Világbank adatait is alapul veszi, azt állítja, hogy az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés hiánya, az éhezés, a nemi alapú erőszak és a klímaváltozás négy másodpercenként közrejátszik egy-egy halálesetben.

A jelentés a többi között azt is leszögezi: a világjárvány arra kényszeríti a fejlődő országokat, hogy csökkentsék a szociális kiadásokat, miközben az államadósságaik növekednek.

Kiemelkedően jó évet zárnak a tehetősek Magyarországon is: a leggazdagabbak vagyona masszívan nő, azonban a vagyonosok száma nem – derült ki nemrég a Blochamps Capital közleményéből.

Legfrissebb adataik szerint 2021 harmadik negyedévében – éves összevetésben – 17 százalékkal 7077 milliárd forintra nőtt a hazai privátbanki szolgáltatók által kezelt vagyon összege – összegzi a kutatást az index.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);