daextlwcn_print_scripts(false);

2023 januárjában Brit Columbia lett az első kanadai tartomány, ahol a helyi vezetés kérésére elkezdtek egy társadalmi kísérletet: ha felfüggesztik a szigorú drogtörvényt, akkor a fogyasztók nem kényszerülnek rá, hogy illegális úton szerezzék be a kemény drogot – adta hírül a Mandiner. 

Az álomvilágban élő szélsőliberálisok ettől azt várták, hogy így majd visszaszorul az “elképesztően rossz” túladagolási és halálozási statisztika, valamint remélték, ha a kérdést nem büntetőjogi, hanem egészségügyi kérdésként kezelik, akkor azzal elősegítik a keménydrogokon élő függők “társadalomba való visszaintegrálását”.

A szövetségi kormánytól hároméves időszakra kapott végül a tartomány mentességet, az ideiglenes szabályozás alapján

a felnőtt korú személyek 2,5 gramm kokaint, heroint, metamfetamint, fentanilt vagy morfiumot legálisan birtokolhatnak,

ennek nincs büntetőjogi következménye.

Feladták a küzdelmet

A döntés előzménye 2016-ig nyúlik vissza, amikor az életellenes liberalizmus alatt sínylődő Brit Columbiában olyannyira tarthatatlanná vált a droghelyzet, hogy a hatóságok rendkívüli egészségügyi helyzetet hirdettek. Az utcai kábítószerek, főleg a halálos fentanil elterjedése elkezdte tizedelni a drogfogyasztókat – a tartományban 225 ezerre teszik a számukat, tavaly 2500-an haltak meg túladagolásban.

Erre válaszul a liberálisok nem szigorúbb fellépést eszközöltek, hanem dekriminalizálták a kemény drogokat. A lépéstől azt várták, hogy nem csak visszaszorul az illegális kereskedelem, de a drogfüggőket is felelős fogyasztói magatartásra ösztönözhetik. Nem elírás, tényleg tudatosságot vártak a narkósoktól.

A törvényalkotók egy Oregon állambeli törvényre hivatkoztak. A liberális amerikai államban ugyanis 2020 óta hasonló szabályozás volt érvényben. Ezt jó mintának tartották, mivel így az egészségügyi és szociális ellátórendszer jobban rálátott a veszélyeztetett kábítószerfüggők életére. Egészen márciusig, amikor is

a helyi törvényhozók visszaállították az eredeti rendelkezéseket a közrend és a droghelyzet romlása miatt.

A kanadai verzió sem vált be igazán. Egy év alatt 5 százalékkal nőtt a túladagolások száma, viszont az is igaz, akadnak olyan narkósok, akik mielőtt belövik magukat, elmennek egy ellenőrzőállomásra, és “minőség-ellenőrzést” kérnek a hivatalnokoktól.

A dekriminalizáció további velejárója, hogy immáron a közösségi tereken is elterjedt a droghasználat,

oktatási intézmények, magánlakások közvetlen közelében használják az anyagot a drogosok,

a hatóságok pedig tétlenül szemlélik az eseményeket, hiszen többé nincs joguk fellépni ellenük.

A helyi törvényhozók tervezetét, miszerint ilyen helyeken újra bevezetik a tilalmat, a Brit Columbia legfelsőbb bírósága felülírta, mondván:

a drogfüggők számára „helyrehozhatatlan kárt” okozna a tiltás.

Íme, a liberális utópia

Helyi lakosok és konzervatív politikusok egyaránt bírálják a helyzetet: a társadalom többsége a szabályozást fenntarthatatlannak érzi, ugyanakkor a drogprevenciós szakemberek figyelmeztetnek: ha újra a tiltás jön, akkor a drogfüggők élethelyzete újra jelentősen romlani fog, ezt az egészségügyi rendszernek kellene kezelnie, nem a politikának.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);