2024 tavasza változást hozhat az öreg kontinens életében, mivel az Európai Unió lassan minden országában gazdatüntetések bontakoznak ki, vagy tartanak már hónapok óta. Németországban, Franciaországban, Belgiumban, Hollandiában, Romániában, Horvátországban vonultak a határátkelőkhöz, az autópályákra, a nagyvárosokba és a hivatalok elé a tettre kész gazdák. A V4-ek közül Lengyelország, Szlovákia és Magyarország is csatlakozik a tüntetésekhez, s figyelemfelhívásként lezárják az ukrán határt – hívja fel a figyelmet Dócs Dávid, a Mi Hazánk alelnöke, a Mezőgazdasági Bizottság tagja.
A tiltakozásoknak volt eredménye, hiszen Romániában már tárgyalóasztalhoz ültek a gazdák és a döntéshozók, Franciaországban pedig rendkívüli támogatás kifizetéséről döntöttek.
A Németországban zajló megmozdulásokról készült beszámolónk ITT tekinthető meg.
A tüntetések oka leginkább az a hibás brüsszeli agrárpolitika, mely szervilis módon szolgálja ki az amerikai érdekeket, s az az átgondolatlan zöld politika, mely jelentős versenyhátrányba hozza az uniós termelőket. Míg az unióban szigorú előírásoknak kell megfelelni és temérdek bürokratikus tehernek eleget tenni, addig a jobbára amerikai érdekeltségű cégek, kihasználva a jó termőhelyi adottságokat, az olcsó inputanyagokat és munkaerőt, a rájuk nem érvényes szigorú uniós szabályozásokat, alacsony áron kínált, rossz minőségű, sok esetben a rájuk nem vonatkozó szigorú előírások alól mentesülve az egészségre ártalmas mezőgazdasági termékekkel árasztják el az uniós
piacot, tönkretéve vele az itteni gazdákat – teszi hozzá a politikus.
Jöhet a húsadó
A fentiekre jó példát szolgáltat, hogy újabban már a húsadó kérdése is napirendre került.
A tervek szerint ezt a csaknem 15 százalékos adót az adott tagországokban sem vetnék ki minden gazdára, csak azon nyereségérdekelt agrárvállalkozásokra vonatkozna majd, amelyek nem a megfelelő körülmények között tartják az állatokat.
Ennek a pluszadónak a kivetésével próbálnák őket rávenni, hogy megfeleljenek az állatjóléti előírásoknak.
Letarolják az EU-t
A tiltakozó gazdák több kikötőt lezártak, hogy megakadályozzák az Európán kívülről érkező élelmiszerek behozatalát, ami dömpingszerűen hat a felvásárlási árakra. A mezőgazdasági szakpolitikus szerint azonban a mi esetünkben
nem csak az uniós politika elhibázott, de a saját kormányunké is,
hiszen ahelyett, hogy országunk kiváló adottságaira alapozná az önálló nemzetgazdaságunk, a külföldi tőkére alapozott, nagy környezeti terhelést jelentő nehézipart preferálja.
Politikai trükk a magyar tüntetés?
Mindeközben a kormány a hazai agrárium szereplői helyett Ukrajnát támogatja, a magyar feldolgozóipar visszaépítése helyett pedig a külföldi akkumulátorgyárakat. Éppen ezért álságos és szemfényvesztő a MAGOSZ és a NAK meghirdetett gazdatüntetése, mely csak kirakat tüntetés addig, amíg a kormányfő úgy táncol, ahogy Brüsszel fütyül – foglalt állást a párt parlamenti képviselője.
“A Mi Hazánk Mozgalom ezzel szemben nem politikai bábszínházi szereplőjeként tekint a hazai gazdatársadalomra, hanem a Virradat Programunkban lefektetettek szerint az önálló magyar nemzetgazdaság legfontosabb szereplőiként! Éppen ezért nem szeretnénk rátelepedni egyetlen kezdeményezésre sem, de mindenhol ott leszünk, ahol szükség lesz ránk és kiállunk a magyar mezőgazdaság és a magyar gazdatársadalom mellett a barikádokon is ugyanúgy, ahogy az országgyűlésben is tettük eddig!” – Egyértelműsítette a honatya.
(nyitókép: NAK)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!