Nem csak a matematikával, de a jelek szerint a földrajzzal is komoly csatában áll a Momentum, a párt hivatalos honlapján ugyanis az látható, hogy az ifjú politikusok beosztása szerint Baja Magyarország keleti részében van.
De kár volna ennyire előreszaladni, menjünk szép sorban! A Momentum megalakulása óta arra nagyon büszke és sokszor kommunikálja, hogy ők a fiatalok között a vezető párt, amit abból következtetnek ki, hogy lám, ők maguk is milyen fiatalok.
Néhány héttel ezelőtt a Mediántól megjelent egy olyan kutatás, amely kimutatta, hogy a 30 év alattiak körében (akik tudnak választani) a Mi Hazánk már 20 százalékon áll. A mérés ugyanakkor 45 százalékra jelezte a balliberális pártokat együtt, amire a Momentum természetesen lecsapott.
„Nekem egy kis szívfájdalmam, hogy nem külön-külön mérték az ellenzéki pártokat, de nyilván nem kell túl nagy tudósnak lenni ahhoz, hogy kikövetkeztessük, hogy ez a 45 százalék valószínűleg oroszlánrészt a Momentumhoz tartozik”
– utalt szó szerint a párt ifjúsági tagozatának vezetője arra, hogy szerinte a napnál is világosabb, hogy az említett korosztályban a Momentum a legnépszerűbb párt.
Nos, azóta már egy másik mérésből tudjuk: tényleg nem kell túl nagy tudósnak lenni, de egy közepesfélének azért nem árt. Ismeretes, hogy egy kontrollkutatás éppen azt jelezte, hogy a Momentum történetesen (már) nem a legnépszerűbb párt a fiatalok körében, mert ez a 2022-ben külön listán az országgyűlésbe jutott Mi Hazánk.
Egy párt népszerűségét nagy mértékben befolyásolja, hogy hogyan és miképpen képesek (ha képesek) új tagokat, segítőket, aktivistákat toborozni, kiváltképp a fiatalok között. Jóllehet, éppen a fiatalok az a korosztály, amely a legcsekélyebb mértékben megy el szavazni, de hosszútávon és a mozgalmi gondolkodást szem előtt tartva (a Momentum és a Mi Hazánk is mozgalomként írja le magát) sokkal „kifizetődőbb”, ha a fiatal rétegeket igyekeznek megszólítani és őket teszik a politikájuk középpontjába. Ennek okát ki lehet fejteni tudományos igényességgel, vagy akár olyan egyszerű és egyszersmind sértő módon, ahogyan Márki-Zay Péter tette néhány hónappal a választások előtt. Akárhogyan van, az bizonyosan nem véletlen, hogy épp ez a két párt (Mi Hazánk, Momentum) vezeti a ranglistát.
Más pártok is kérnének a Mi Hazánk népszerűségéből
A tagtoborzásra tehát az összes erő igyekszik hangsúlyt fektetni, ki több, ki kevesebb sikerrel. Az valószínű, hogy akár ez a felmérés, akár egy belsős használatra szánt hasonló eljutott a Fidelitas környékére, hiszen néhány nappal ezelőtt választmányi ülést, tisztújítást tartottak, amiről (és ezen a szinten nyilván nem véletlen) az alábbi, kissé megtévesztő bejegyzést eszközölték.
A DK szintén igyekszik a jobbik(?) arcát mutatni a fiatalok felé, de árnyékkormány ide vagy oda, ők is a hozott anyagból kénytelenek dolgozni. A DEL (Demokratikus Lendület) posztja arról tanúskodik, hogy szerintük Gréczy Zsolt a megfelelő ember a fiatalok körében arra, hogy népszerűbbé tegye Gyurcsány Ferenc alakulatát. Itt emlékezhetünk, hogy Gréczy Zsolt már tette tanúbizonyságát annak, hogy igencsak komoly „demokratikus lendületbe” tud kerülni, amennyiben a helyzet úgy hozza. A fotón érződik, hogy a DK fiataljai önszántukból és jókedvűen osztják meg a Gréczyvel közös kópiát, amit amiatt fontos megjegyezni, mert a múltban nem mindenki örült ilyen lelkesen egy-egy Gréczy képnek.
Vissza a Momentum bajához
A Momentum fölött mostanában sűrűsödnek a szivárványos fellegek. Nem elég, hogy a párt alig néhány hónapja elveszítette a DK-ba igazoló LMBTQ-szakreferensét, Buzinkay Györgyöt, újabban még plakátolási botrányba is sikerült keveredniük, miután Novák Előd feljelentése nyomán jelentős gyanúja merül fel annak, hogy bűnszövetkezetben elkövetett tiltott pártfinanszírozást eszközöltek a már országszerte látható Donáth Annákkal.
Új út, de merre?
A valamilyen értelemben, de semmilyen pozícióba nem visszatérő Donáth Anna új utat hirdetett és azt, hogy személyesen fogja elvezetni erre az új útra a pártját és egy szép napon Magyarországot. Ennek tükrében különösen érdekes, hogy a Momentum hivatalos honlapján felosztották az országot, amely alapján például Baja, Szeged, Szentes és Kecskemét Kelet-Magyarországhoz tartozik, de ugyanígy legalábbis véleményes az az állítás, hogy Mohács a megcsonkított ország nyugati részében van.
Az baj, hogy Baja nem Dubaj?
További furcsaság, hogy Baja polgármestere történetesen épp momentumos, bár arra, hogy ez 2024 után is így marad, nem érdemes sok pénzt tenni. De itt van Szeged, amely köztudottan a Momentum legerősebb bástyája és arányaiban itt van a párt legtöbb aktivistával rendelkező hálózati gócpontja. Szegedet ennek ellenére kelethez sorolják, ami mutatja, hogy a város önkormányzatában általuk betöltött zöld tanácsnoki pozíció még nem feltétlen jár együtt semmilyen releváns földrajzi ismerettel.
(nyitókép:Momentum)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!