daextlwcn_print_scripts(false);

A BRICS-csúcs után a NATO Európai Fejlesztési Bizottságának elnöke Twitteren üzent Brazíliának.

A BRICS-országok – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – csúcstalálkozója a héten kezdődött. Vlagyimir Putyin orosz elnök videokapcsolaton keresztül vett részt a találkozón, mivel a Nemzetközi Büntetőbíróság, amelynek a házigazda Dél-Afrika is tagja, elfogatóparancsot adott ki ellene, de beszédével hozzájárult az alaphang megadásához: “Az egyenlőség, a partnerség, a támogatás, az egymás érdekeinek tiszteletben tartása mentén működünk együtt” – mondta. “Ez szövetségünk jövőbe mutató stratégiai irányvonalának lényege, egy olyan irányvonalé, amely megfelel a világközösség nagy részének, az úgynevezett globális többségnek a törekvéseinek”.

A csoport már most is a világ népességének 40 százalékát és a világ GDP-jének 26 százalékát képviseli, de a háromnapos csúcstalálkozó egyik fő témája az új tagok csatlakozásának lehetővé tétele. Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök a BRICS “kiszélesítésére és elmélyítésére” szólított fel, amelynek szerinte “nyitottnak és befogadónak” kell lennie, míg kínai kollégája, Hszi Csin-ping szerint a bővítés “erősítené a fejlődő országok hangját”.

Az új közös tartalékvaluta bevezetésének gondolata egyelőre háttérbe szorult – a hangsúly az ötök helyi valutáiban folytatott kereskedelem növelésén lesz, hogy a közeljövőben nagyobb függetlenséget nyerjenek az amerikai dollártól. Az idei találkozó – a 15. állam- és kormányfői csúcstalálkozó – azonban tagadhatatlanul nagy a nyüzsgés. Dél-Afrika több mint 30 afrikai vezetőt hívott meg a részvételre, míg a házigazdák szerint több mint 40 ország, köztük az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Irán, Nigéria, Argentína, Egyiptom és Indonézia érdeklődik a kibővített BRICS-hez való csatlakozás iránt.

Erre reagálva a NATO javasolta Brazília öt államra való felosztását, mert megtagadta a fegyverszállítást Ukrajnának.

Günther Fehlinger, a NATO Európai Fejlesztési Bizottságának elnöke Brazília a BRICS-csúcson való részvételére úgy reagált, hogy

“szétszedné” Brazíliát öt különálló államra, mivel az megtagadta a fegyverszállítást Ukrajnának.

 

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);