“Miért nem biztosít a kormány a pedagógiai asszisztensek számára tisztességes béremelést?” címmel írásbeli kérdést nyújtott be a Mi Hazánk Mozgalom képviselője, Dúró Dóra egyenesen a belügyminiszternek, Pintér Sándornak címezve.
Miközben idén januártól a pedagógusok bére jelentősen növekedett, addig – kevéssé ismert, hogy – a pedagógiai asszisztensek egyáltalán nem kaptak megfelelő bérkompenzációt, noha az elmúlt években egyre több feladat hárul járok is. Ezt a kettősséget emelte ki írásbeli kérdésében Dúró Dóra is, mikor arról írt:
2024. január elsejétől átlagosan 32 százalékkal növekedett a pedagógusok bére, miközben a pedagógiai asszisztensek bére továbbra is felháborítóan alacsony maradt. A pedagógustársadalom elöregedése miatt évtizedek óta egyre súlyosabb teher jut az aktív pedagógusokra, valamint pedagógiai asszisztensekre.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy “a folyamatosan növekvő pedagógushiány miatt a közoktatási intézmények kénytelenek kényszermegoldásként a pedagógiai asszisztenseket is fokozott terhelésnek kitenni”. Ő maga személyesen is találkozott számos olyan visszajelzéssel, melyben elkeseredett szülők, pedagógusok és pedagógiai asszisztensek számoltak be a közoktatásban uralkodó méltatlan állapotokról, melyek közül az egyik legégetőbb probléma a megalázó munkabérek kérdésköre.
A politikus azt elismeri, hogy a kormány az év eleji pedagógusbér-emeléssel megtette az első lépést a probléma orvoslására, ugyanakkor felhívja a figyelmet arra is,
a pedagógiai asszisztensek bérének hasonló mértékű kiigazításának elmaradásával csak tovább tetézi a bajt, hiszen így a már eleve meglévő bérszakadékot a pedagógusok és az pedagógiai asszisztensek között még tovább mélyíti, amely hozzájárulhat a pályaelhagyás további gyorsulásához.
Először is azt szeretné tehát megtudni a Mi Hazánk országgyűlési képviselője, vajon a kormány tudatosan mulasztotta el a béremelést vagy sem? Ha nem, akkor miért nem kerül sor a pedagógiai asszisztensek bérrendezésére is?
A pedagógiai asszisztensek bére a legtöbb esetben alig haladja meg a garantált bérminimum összegét, ezen pedig haladéktalanul javítani kell, mivel mindez veszélyezteti a közoktatás további működőképességét! Mikor tesz érdemi lépést a kormány az említett bérszakadék csökkentésére?
– zárul az írásbeli kérdés.
Fotó: MTI
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!