Az omikron, sokak reményeivel ellentétben, nem jelenti a járvány végét. Rendkívül fertőző és extrém gyorsan terjed, beleértve az alacsony átoltottsággal rendelkező országokat és régiókat is. Ez jelentősen növeli az új, veszélyesebb mutációk megjelenésének a kockázatát. Ennek elkerülésére globális, tömeges oltásra van szükség – mondta Alekszandr Gincburg, a Szputnyik V-t kifejlesztő Gamelaja Központ igazgatója.
A tudós a Magyar Hírlapnak adott interjút, ahol arról beszélt, hogy szerint legalább 75%-os globális átoltottság kellene, azt is elárulta, hogy melyik a legjobb vakcina.
Nem fogját kitalálni:
saját készítményüket, a Szputnyik Light-ot mondta.
Az omikronnal szembeni védekezésben Alekszandr Gincburg a Szputnyik V egykomponensű verzióját kifejezetten ajánlja más vakcinák utáni harmadik oltásként.
A Szputnyik Light harmadik oltásként növeli más vakcinák gyengülő hatóerejét, különösen igaz ez az mRNS-vakcinákra, amelyek védelme az omikronnal szemben bizonyítottan gyengül már néhány hónappal az oltás után is. A vakcina védelmének tartóssága döntően fontos ahhoz, hogy elkerüljük a gyakori emlékeztető oltásokat
– fogalmazott.
Alekszandr Gincburg arról is beszélt, hogy Magyarország jó példája annak, hogy milyen „előnyökkel” jár, ha egyszerre többféle vakcinát is alkalmaznak. Kiemelte: a Szputnyik V a maga 98 százalékával a leghatékonyabb volt a Covidhoz köthető halálozás megelőzésében, és a koronavírus-fertőzéssel szemben 85,7 százalékos hatékonyságot mutatott
(index nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!