daextlwcn_print_scripts(false);

A Tanácsköztársaság kikiáltásának 105. évfordulójára emlékeznek Budapesten március 17-én Újpesten. A rendezvénnyel kapcsolatban a rendőrséget és Újpest polgármesterét is megkerestük.

Az Ellenforradalom 1956 Facebook oldalon hirdették meg az eseményt, mely a Tanácsköztársaság kikiáltásának 105. évfordulójára kíván emlékezni Újpesten, a Tanácsköztársaság-emlékműnél. Az Facebook-oldal mögött álló Munkásőr Emléktársaság az elmúlt években rendszeresen szervezett hasonló rendezvényeket, a közösségi felületeiken pedig folyamatosan tagadják vagy jelentéktelen színben tüntetik fel a kommunista diktatúra bűneit. Nem csak közösségi oldalukon, de rendezvényeiken is tiltott önkényuralmi jelképek jelennek meg.

A Tanácsköztársaság-emlékműnél emlékeznek a Munkásőrök

Budapest IV. kerületében, a Szabadság parkban áll a Tanácsköztársaság emlékműve. A szobor 1959. március 21-e óta csúfítja a kerületet, a dátum azonban nem csak a Tanácsköztársaság kikiáltásának 50. évfordulója miatt emlékezetes: ezen a napon végezték ki ugyanis Mansfeld Péter ’56-os szabadságharcost. Az emlékművet egy 2015-ös rendelet alapján ugyan el kellett volna bontani, ám az akkori fideszes városvezetés az általa is elfogadott határozatot nem hajtotta végre. Ezen a helyszínen emlékezik tehát a Munkásőr Emléktársaság. A Munkásőrség 1957-ben jött létre, és egészen a rendszerváltásig a kommunista diktatúra egyik fegyveres szervezete volt. Végül az 1989-es „négyigenes” népszavazás után oszlatták fel.

Egyértelműnek tűnő jogszabály

A kormány hat évvel ezelőtt módosította a gyülekezésről szóló törvényt. A 2018. évi LV törvény II. fejezetének 14-es paragrafusa szerint

A gyülekezési hatóság a gyűlés megtartását akkor is megtiltja, ha

a) a gyülekezés helyszíne olyan országos jelentőségű történelmi emlékhely vagy időpontja olyan nap, ami a nemzetiszocialista vagy kommunista diktatúra uralma alatt elkövetett embertelen bűnök áldozataira emlékeztet, és b) a bejelentéskor rendelkezésre álló körülmények alapján fennáll a közvetlen veszélye annak, hogy a gyűlés a nemzetiszocialista vagy kommunista diktatúra által elkövetett embertelen bűnök tényét tagadja, kétségbe vonja, jelentéktelen színben tünteti fel, vagy azokat igazolni törekszik, és ezáltal a gyűlés alkalmas a köznyugalom megzavarására.

A fentiek alapján tehát könnyedén megtilthatóak lennének a nyíltan kommunista szervezet rendezvényei.

Egyoldalú törvényalkalmazás

A jogszabály ugyanis nem tesz különbséget a nemzetiszocialista és a kommunista rendszerek között, azokat egyenlően kezeli és tiltja. Legalábbis látszólag. A Tanácsköztársaság kikiáltásának évfordulójára szervezett eseménnyel kapcsolatban kérdéseket tettünk fel a BRFK-nak, amely a következő választ adta:

„2024. március 17-ére a Budapest, IV. kerület, Szabadság parkban található Tanácsköztársaság emlékműhöz egy magánszemély jelentett be a gyűlést. A Budapesti Rendőr-főkapitányság a gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvényben nevesített tiltó ok hiányában a gyűlést tudomásul vette.”

A gyakorlatban tehát a törvénynek idézett elemét továbbra is csak és kizárólag a Becsület Napja megemlékezés kapcsán alkalmazza a rendőrség. Eközben a kommunista diktatúra évfordulóinak megünneplését rendre engedélyezik az egyenruhások, azokat biztosítják.

A nyíltan kommunista megemlékezéseket a rendőrség folyamatosan engedélyezi és biztosítja

A polgármester nem válaszolt

Az ügyben megkerestük Újpest polgármesterét, a DK-s Déri Tibort. Emlékezetes, hogy 2023 őszén a hírek szerint egy IV. kerületi helyszínen tartottak volna szélsőjobboldali csoportok  zártkörű koncertet. Déri Tibor akkor azt írta közösségi oldalán, hogy „a helyszín üzemeltetőjének világossá tettem: a városunkban senki nem adhat teret ilyen rendezvénynek.” 

Akkor még azt is hozzátette, hogy Hajdú Károly József újpesti rendőrkapitánnyal is tárgyalt, akivel abban maradtak, mindent megtesznek annak érdekében, hogy a neonácik nem csak Újpestet, de az egész fővárost messziről elkerüljék. 

Szerettük volna megtudni Déri Tibor álláspontját a kerületbe tervezett kommunista megemlékezéssel kapcsolatban, ő azonban nem kívánt élni a lehetőséggel. Amennyiben meggondolja magát, úgy természetesen lehetőséget adunk álláspontja kifejtésére.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);