A tűzoltó az egyik legnagyobb megbecsülésnek örvendő hivatás a társadalom részéről, de vajon hogy teltek napjaik az elmúlt két hónapban, milyen hatással volt rájuk a koronavírus-járvány, erről, és még sok egyébről beszélgettünk Vidó Attilával, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének alelnökével.
– Milyen intézkedésekről tud beszámolni, mit tapasztal a járvány ideje alatt egy tűzoltó?
Általános dolgokat tudok mondani, hasonló szigorítások lettek bevezetve, mint máshol. A főigazgató adott ki egy intézkedéstervet, amit a megyei igazgatók tovább finomítottak. Mi hívtuk fel a figyelmet még a járvány elején, hogy minden laktanyába juttassanak el megfelelő mennyiségű és minőségű maszkot és fertőtlenítőszert. Először akkor jeleztük, amikor elindultak a vendégmunkások hazafele.
Volt egy pár terhelt határátkelőhely, főként a román-magyar határon, ahol voltak balesetek, és a kollégák hívták fel rá a figyelmemet, hogy ők most már kissé tartanak.
Mert ha baleset történik, akkor úgyis ki kell menniük a sérültekhez. Pozitívum, hogy nagyon gyorsan intézkedett a főigazgatóság.
– Voltak még további új szabályok is?
Igen, ezen felül elrendelte a főigazgató, hogy a laktanyákat zár alá helyezi. Tehát sem barát, sem családtag nem látogathatja meg az éppen szolgálatban lévő rokonát, hozzátartozóját. A minden reggeli szolgálatváltásnál testhőmérséklet mérés van, naponta több alkalommal is fertőtlenítik a helyiségeket. Valamelyik igazgató kicsit túllőtt a célon, van olyan megye, ahol betiltották például a sportolást, a kondizást. Hangsúlyozom, nem minden megyében.
– Megkerülhetetlen kérdés, a tűzoltók fizetésére volt hatással a járvány?
A bérekre nem volt hatással. A rendvédelmi szolgálati törvényben található egy passzus, miszerint van, akinek jár veszélyességi pótlék, ahol ez indokolt, ebben úgymond a sima tűzoltó vagy rendőr nincs benne. Kértük, hogy a veszélyhelyzet idejére mindenki kapja meg ezt a plusz bérpótlékot.
– Kaptak rá választ?
A legszomorúbb, hogy kétszeri megkeresésünkre sem.
Egyiket Pintér Sándor belügyminiszter úrnak írtuk, azóta sem érkezett semmilyen reakció. Se elutasító, se egyáltalán az, hogy gondolkodnak rajta.
– Hárul-e többletmunka a tűzoltókra?
Jelen pillanatban többlet feladatot a tűzoltók még nem kaptak. De volt rá példa, hogy egy-két önkéntes tűzoltóság segített utcák fertőtlenítésében, de a hivatásosokat nem vezényelték még ki ilyen munkákra.
– Bércsökkenés tehát nem volt, de kérték-e önök, a szakszervezetek, hogy esetleg emelés legyen?
A veszélyhelyzetre való tekintettel kértük, hogy a szolgálati járandóságban részesülők essenek pozitív megítélés alá. Érdemes tudni, 2010-ben a szolgálati nyugdíjat átalakították szolgálati járandósággá. A mindenkori legmagasabb személyi jövedelemadóval csökkentik, ami 15 százalék, ugyebár ez ma a legmagasabb és a legalacsonyabb is. Kértük tehát, hogy ezt a 15 százalékot legalább most ne vonják.
Ugyanis akad olyan kolléga, aki igen nagy bajba került, mert nagyjából 160 ezer forint ez a járandósága. Viszont felesége elvesztette a munkáját, a kolléga előtte napi bejelentővel dolgozott, mellette sofőrködött, de az is megállt. Tehát most itt tartanak, két gyermekük van, ezért kértük, de erre sem kaptunk még választ.
– Azt tudjuk korábbról, hogy létszámhiánnyal küzd a tűzoltóság, hogyan alakult ez az elmúlt időszakban?
A szolgálati törvénynek egy szakaszát hatályon kívül helyezték. Tudni kell, ha valaki felszerel tűzoltónak, rendőrnek, börtönőrnek, alá kell írjon egy olyan nyilatkozatot, amiben hozzájárul ahhoz, hogy őt és családtagjait megfigyelhetik. Korábban sokszor megtörtént, ha egyik kollégát nem akarták elengedni egyik munkahelyéről a másikra, magyarul nem engedték leszerelni, visszavonta ezt a nyilatkozatát, teszem azt 10 óra 11 perckor, és 10 óra 12 perckor már nem is dolgozhatott.
Ezt a szabályt most eltörölték, ha valaki vissza is vonja a megfigyelésre felhatalmazó nyilatkozatot, akkor is dolgozhat tovább, mert nagyon nagyok a létszámproblémák. Biztosak vagyunk benne, hogy ezért vonták vissza ezt a rendelkezést. Azt már csak csendesen jegyzem meg, hogy pár évvel ezelőtt, amiért kollégákat kirúgtak, például szolgálaton kívül ittas vezetésért megfogta a rendőr, az most kissé megváltozott.
– Pontosan mit ért ez alatt?
Ez úgy működött a miniszter úr kifejezett utasítására, hogy zéró tolerancia. Azonnali hatállyal kirúgták. Érdekes módon, az elmúlt 2 hónapban három ilyen eset is volt, egyik kollégát sem távolították el. Ezt is a létszámhiányra vezetem vissza. A jogi osztály az én területem, korábban mindig elmondtam a kollégáknak, hogy ebben az esetben nem tudok segíteni, mert egyértelmű a miniszter úr állásfoglalása és a törvény. Ha valakit megfog a rendőr akár egy sörrel is, azt durván egy hét alatt ki is rúgják. Ez most nincs így.
Létezik egyfajta becsületbíróság, hozzájuk lehet még egy utolsó kérvénnyel fordulni, ha ez a bíróság azt mondja ki, hogy nem bűnös, akkor visszakapja az állását. Az elmúlt időszakban több alkalom volt, hogy a becsületbíróság azt állapította meg, hogy nem bűnös. Annak ellenére, hogy korábban volt olyan eset, amikor a kollégát, akit egy üveg sörrel fogtak meg, és mindössze két házzal akart egy Simpsonon odébb menni, kirúgták.
– Tud-e koronavírussal fertőzött kollégáról?
Nem tudok ilyen esetről még.
– Május 4-én volt Szent Flórián napja, tehát a tűzoltók napja. A nyilvános ünneplés elmaradt, hogyan élték meg?
Ennél még összetettebb a kérdés. Jó pár éve a Szent Flórián napot a tűzoltók nem ünnepelhetik, összemosták a Szent György nappal. Pintér miniszter úr április 25-én adott ki egy díszparancsot, és úgy fogalmazott, hogy üdvözli a rendőröket Szent György napja, illetve a katasztrófavédőket Flórián nap alkalmából. Évek óta összevonták már a kettőt Budapesten, amikor van majális, persze idén ez is elmaradt. Sok tűzoltó kérdezi, hogy miért kell nekünk a rendőrökkel együtt ünnepelni? Attól függetlenül, hogy természetesen semmi problémánk velük. És az a rendkívül méltánytalan az egészben, hogy Flórián napon a valódi tűzoltók dolgoztak, míg a katasztrófavédelem emberei pedig szabadnapon lehettek. Fontos hangsúlyozni, a tűzoltók nem tartják tűzoltóknak a katasztrófavédelmiseket.
Ebből az alkalomból a rendőrök kisebb ajándékokat kaptak, természetesen a katasztrófavédelmisektől a tűzoltó kollégák semmit nem kaptak.
Ráadásul az idén 150 éves a Magyar Tűzoltóság. Nagy szálka a kollégák szemében, hogy mi nem ünnepelhetünk egyedül, külön a rendőröktől, és valóban, nincs nekünk velük semmi bajunk, de mi, nem Szent György napján akarunk ünnepelni. A miénk május 4-e és Szent Flórián napja.
(fotók: fuzeshirek.hu, htszf.hu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!