Lesújtó adat derült ki a KSH legújabb kutatásából miszerint a magyar felnőtt lakosság több mint egyharmadának csak annyi megtakarítása van, amiből vész esetén csak egy hónapig tudja kihúzni.
A felmérés szerint a 30 és 59 év közti magyar felnőttek átlagosan 7 hónapra elegendő spórolt pénzzel rendelkeznek, de az olló olyan nagy, hogy a válaszadók 36 százaléka még így is azt nyilatkozta, hogy csak egy hónapig van tartaléka.
A válaszadók között csak 5 százalék mondta azt, hogy akár 2 évig is tudná fedezni a kiadásait bevétel nélkül.
A felmérés készítői arra is felhívták a figyelmet, hogy a magyarországi átlagbérek jelentősen emelkedtek az utóbbi időben, és idén júniusban a kedvezmények nélküli nettó átlagfizetés megközelítette a 335 ezer forintot. Az, hogy ennek ellenére az embereknek nincs megtakarításuk, részben azzal magyarázható, hogy az elmúlt években a többletet sokan beruházásokra – például lakásfelújításra, autóvásárlásra, tartós fogyasztási cikkek beszerzésére – fordították.
Az elemzők azt is megállapították, hogy az előző évhez képest is romlott a helyzet. Most a válaszadók negyede azt mondta, hogy nem tud vagy szokott pénzt félretenni, de egy évvel ezelőtt csak 18 százalék vélekedett így.
2022-re 33 százalék azoknak az aránya, akik rendszeresen spórolnak, és a kérdéses összeget már a hónap elején elkülönítik. 12 százalékuk a hónap végén megmaradó pénzből gyarapítja a tartalékát, míg a megkérdezettek 15 százaléka akkor tesz félre, ha nagyobb összeget kap.
(Pénzcentrum, Index nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!