Bóta László a nándorfehérvári győzelem napja alkalmából már hosszú évek óta szervező motorja a nemzeti öntudatot és a pontos történelmi ismeretek közötti összefüggés megismerését célzó Duna Ünnepe megemlékezésnek. Idén sem lesz ez másképp, a rendezvény a megszokott mederben fog zajlani, de új hullámokból sem lesz hiány.
– Közösségi ünnepünk a 21. Duna Ünnepe megemlékezésére készülnek az 1456-os nándorfehérvári csata évfordulóján július 22-én. Hogyan alakult ki az ünnep, a megemlékezések sora?
Bóta László – A gondolat a 90-es évek első felében megfogalmazódott. Az első ünnepi megemlékezés 2003-ban kezdődött azzal a kifejezett és kimondott céllal is, hogy 2006-ra a nándorfehérvári győzelem 550. évfordulójának méltó megemlékezéseihez felkészülhessünk. A megemlékezés és az ünnepi események lassan évről-évre formálódnak és csiszolódnak. Az emberek egyre többen kezdik megérteni és megszeretni: Egyre ritkábban kell elmondanunk, hogy miért lehet Duna Ünnepe épp úgy Skandináviában, Melbourn-ben, Ohio-ban, Tőserdőn a Tisza mellett, mint Belgrádban, Pesten vagy Budakalászon. „Nem vagyunk Betlehemben, mégis van karácsony.”
Minden évben más és más oldaláról igyekszünk bemutatni mindazt, amit ez a közösségi ünnep magában rejt. A kerekebb évfordulók jobban a történelem felé fordítják a figyelmet, más években a történelmi évfordulóról megemlékezés mellett más tartalmi értékei is meg tudnak mutatkozni.
-Miért tartják fontosnak?
Miért tartjuk fontosnak? Ebben az a szép, talán ezért is igazi ünnep mert mindenki, aki megismerte talál benne valamit, amiért ő fontosnak tartja. Ezt a kérdést érdemes volna másoknak is feltenni: Engem is érdekelne, mások mit gondolnak erről. Számomra több dolog miatt is kedves. Egyet kiemelve: A Duna Ünnepe elnevezés jelképes: Petőfi szépen és tömören fogalmazza:
„Nemzetünk, e nagy folyó, mely mindig százfelé szakadt, egyesítve innepénél a különvált ágakat.”
A Duna országokat, népeket, kultúrákat köt össze. Szállít, öntöz, táplál, gyönyörködtet, forrása az életnek, természetnek, a művészetnek. Mindaz, amit ez az ünnep tartalmaz és jelképez, alkalmas arra, hogy a sokfelé szakított, sokfelé elszármazott testvéreinknek, honfitársainknak, vagy más szempontból társainknak, (származási, politikai, világnézeti, vallási vagy más elkülönüléstől függetlenül) újra annak a sokat próbált, századokon át összeforrott és ötvöződött közösségnek az összetartozás élményét megerősítse.
Nem tudok más olyan történelmi emlékünket, ami egyformán kedves, nekünk, románoknak, szerbeknek, horvátoknak, bolgároknak és más népeknek, ismerhető más földrészeken is, ezzel együtt emlékezetes az egyetemes történelemben is.
-Mikor és hol lesz idén megemlékezés?
A megemlékezés, nemcsak ebben az évben, hanem minden esztendőben, július 22-én van, idén ez szombaton lesz.
Pest-Buda Óbuda megemlékezés hagyományosan 9 órától Pesten az Eötvös és Petőfi téren van gyülekezés, majd 10 órakor ágyúszó jelzi, hogy II- Mohamed szultán, római császár ostromolja Nándorfehérvárat. A két irányból rövid „zarándoklattal” felidézzük Hunyadi és Kapisztrán vezette Nándorfehérvár felmentésére igyekvő felvonulást. Az oszmán tábor gyülekezőjét a Vigadó kikötőben korabeli zenék, haditorna csapat tagjai oszmán kori katonai viseletben muszlim vallásúak és csatlakozó más személyek idézik.
A résztvevők a Vigadó kikötő melletti Duna partra vonulnak, ahol 10.30-tól kezdődik a megemlékezés.
-Kiket várnak a megemlékezésre és a kapcsolódó rendezvényekre?
Kiket várjunk egy olyan egyedülálló napra, amiről elmondhatjuk, van olyan emlékünk és ünnepünk ami összeköti, a teljesebb közösség élményét nyújthatja magyaroknak és nem magyaroknak, vallási felekezettől, politikai és más elkülönítéstől is függetlenül egyaránt? Talán nem idealizmus, nem lehetetlen :
itt van a 365-ből egy nap és jó alkalom, amikor politikai ellenfelek is megpihenhetnek és „kibújhatnak a lövészárkaikból”.
Rendszeresen meghívjuk és általában el is szoktak jönni, hozzák virágaikat a Duna-menti országok. Németország, Ausztria, Szlovákia, Szerbia, Horvátország, Bulgária, Románia, Moldova, Ukrajna és a csatában résztvevő szövetségesek mai államai úgy mint Csehország, Litvánia, Lengyelország, Szlovénia, Montenegró, Bosznia-Hercegovina, Albánia, Spanyolország, Vatikán, Olaszország, valamint az egykor ellenség, ma barát Törökország küldöttségei.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!