Az eddigi legnagyobb globális vakcinabiztonsági tanulmány az emberi agyat és a szívet is érintő mellékhatásokról számolt be a COVID-vakcinákkal kapcsolatban.
A Pfizer, a BioNTech és a Moderna által gyártott mRNS-alapú oltásoknál a szívvel kapcsolatos gyulladásos esetek fokozott kockázatát, míg az AstraZeneca által gyártott vírusvektor-vakcinák esetében az agyi vérrög egy bizonyos típusának megnövekedett kockázatát tárták fel.
A Global Vaccine Data Network által készített tanulmány során nyolc ország 99 millió beoltottjának adatai alapján 13, a kutatók szerint „különös érdeklődésre számot tartó, nemkívánatos eseménynek” számító mellékhatást elemeztek.
Az első, a második és a harmadik adag mRNS-oltás után következetesen azonosították a szívizomgyulladást,
a legnagyobb növekedést azonban a második Moderna-adag beadása után figyelték meg. Ezzel az oltóanyaggal – az első és a negyedik adagjával – hozták összefüggésbe a külső szívburok gyulladásának gyakoriságát is.
A kutatás arra is rávilágított, hogy a vírusvektor-vakcinák nyomán megnövekedhet a Guillain-Barre-szindróma jelentkezésének esélye is: a megbetegedések számában jelentős növekedést tapasztaltak az Oxford által kifejlesztett ChAdOx1 vagy „Vaxzevria” első adagjának beadása utáni 42 napban.
Ezzel a vakcinával kapcsolták össze az agyi vénás sinus trombózis háromszoros növekedését is,
amelyet több mint háromszor annyi esetben azonosítottak, mint várták. Ezt utána számos országban visszavonták.
A vírusvektor-vakcináknál a gerincvelő gyulladását is azonosították, ahogyan az agy és a gerincvelő duzzanatát és gyulladását is, utóbbiakat az mRNS-oltások esetében is.
Egy másik, a Yale School of Medicine által közzétett tanulmány több mint 240 krónikus oltás utáni szindrómában szenvedőről is beszámolt, akik túlzott fáradtságot, zsibbadást vagy „agyi ködöt” tapasztaltak.