Egy névtelenséget kérő egészségügyi dolgozó megtámadta a koronavírus elleni védőoltás kötelező igénybevételét szabályozó kormányrendeletet az Alkotmánybíróságon. Az indítványozó érthetetlennek és a kormányzati kommunikációval ellentétesnek nevezte, hogy az elmúlt másfél évben áldozatos szolgálatot teljesítő egészségügyi dolgozókkal szemben a rendelet súlyosan méltatlan kényszerhelyzetet teremtett. Az alkotmányjogi panaszt soron kívüli eljárásban bírálják el -írja az index.
Az információt lapunknak az érintett dolgozó munkatársa is megerősítette. A Mi Hazánk és az egészségügyi dolgozók tiltakozása előtt a kormány azt jelentette be, hogy 2 héttel kitolja az oltás beadásának határidejét. Jelen állás szerint ez most szeptember 15. napja.
Aki eddig a határidőig nem kapja meg az oltást az a kormányrendelet szerint nem dolgozhat az egészségügyben többet.
A jogviszonyt felmentéssel, felmondással és azonnali hatállyal kell megszűntetni.
A rendeletet most az Alkotmánybíróságon támadta meg egy névtelenséget kérő egészségügyi dolgozó.
„A koronavírus-járvánnyal, a különleges jogrenddel kapcsolatos ügyekben soron kívüli eljárást rendeltem el. Fontosnak tartjuk ugyanis, hogy ezeket az ügyeket minél előbb elbíráljuk. Ezt tettük a tavaly márciustól júniusig tartó pandémiás időszakban a különleges jogrendet érintő ügyekben is, amikor ezeket átlagosan 38 nap alatt elbíráltuk” – mondta Sulyok Tamás a testület elnöke.
„Álláspontom szerint a védőoltás felvételének elmulasztásához fűzött joghátrány, azaz a szakképesítéssel rendelkező foglalkoztatott munkaviszonyának quasi rendkívüli felmondással történő megszüntetése olyan súlyú anyagi és erkölcsi következményekkel jár, amely egyáltalán nincs arányban a pandémia visszaszorításának céljával és egyben a bevezetése időpontjára tekintettel észszerűtlen”
-írja a panaszos.
Azzal sem ért egyet, hogy a kormány nem differenciálta a jogkövetkezményeket, hanem egyből azonnali felmondást helyezett kilátásba. Pedig – folytatta az indítványozó – rendelkezhetett volna az oltatlanok ideiglenes távmunkavégzéséről, a munkaviszonynak a veszélyhelyzet megszűnéséig tartó felfüggesztéséről, fizetés nélküli rendes vagy rendkívüli szabadságról.
Az indítványozó szerint a kormányrendelet megtámadott rendelkezései korlátozzák a testi integritáshoz és a testi egészséghez fűződő jogát, és olyan munkafeltételeket teremtenek, amelyek az emberi méltóságán és az egészségén túl veszélyezteti a biztonságát is.
Az oltások kötelezővé tétele miatt a Mi Hazánk is az Alkotmánybírósághoz fordult. A párt jogi kabinetjének beadványmintáját is elérhetővé tette az egészségügyi dolgozók számára.
Alkotmánybírósághoz fordul a Mi Hazánk a kötelező Covid-oltások miatt
(index-Magyar Jelen)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!