Kína befolyása a Panama-csatornára elfogadhatatlan, a közép-amerikai országnak csökkentenie kell Peking befolyását, máskülönben Washington cselekedni fog jogai védelme érdekében – jelentette ki vasárnap Marco Rubio amerikai külügyminiszter, akinek első külföldi útja a latin-amerikai országba vezetett.
Az amerikai külügyminisztérium szerint Marco Rubio, a nap folyamán José Raúl Mulino panamai elnökkel egyeztetett. A diplomata arról tájékoztatta tárgyalópartnerét, hogy Donald Trump amerikai elnök úgy látja, a Panama-csatorna körül kialakult jelen helyzet „elfogadhatatlan, és haladéktalan változtatások hiányában, arra késztetheti az Egyesült Államokat, hogy jogai védelme érdekében megtegye a szükséges intézkedéseket” a csatorna semlegességéről rendelkező amerikai-panamai egyezmény értelmében.
Mulino a találkozót követően hangsúlyozta, hogy nem képezi vita tárgyát hazája szuverenitása a forgalmas vízi útvonal felett.
A panamai elnök ugyanakkor felvetette hazája közreműködését az Egyesült Államokból kitoloncolt migránsok fogadása kapcsán, amennyiben Washington vállalja a visszaszállítás költségeit. A panamai elnök kilátásba helyezte az Egyesült Államokkal tavaly júliusban kötött migrációs megállapodás kiterjesztését, ami lehetővé tenné nem panamai állampolgárok – így például venezuelaiak, kolumbiaiak, illetve ecuadoriak – közvetlen visszatoloncolását a közép-amerikai országba.
Panama ott hagyja az Egy övezet, egy út kezdeményezést
„Kiterjedten beszéltünk a migrációs problémáról, abban a tudatban, hogy Panama tranzitpontnak számít” – jelentette ki Mulino. A panamai elnök úgy fogalmazott, hogy tiszteletteljes, pozitív és jóhiszemű találkozót tartottak, amely a kételyek eloszlatását szolgálta. Elismerte, hogy a Panama-csatorna két végén található kikötőkben lévő kínai érdekeltség aggályokat vetett fel Washingtonban. Hozzátette, hogy a szóban forgó konzorciumot ellenőrzésnek vetették alá, amiről bővebb információval szolgálhat majd a csatornát üzemeltető hatóság Marco Rubio-nak.
Mulino mindemellett hangsúlyozta, hogy Panama nem fogja megújítani az Egy övezet, egy út kezdeményezést, más néven Új Selyemút (Belt and Road Initiative, BRI) kínai kezdeményezést annak lejártát követően.
Panama volt az első állomása Marco Rubio közép-amerikai körútjának, amely az elkövetkezendő napokban érinteni fogja a Dominikai Köztársaságot is.
Trump betartotta ígéretét: kezdődhet a kereskedelmi háború kommunista Kínával
Trump vámokat vezetett be több országgal, így Kínával szemben is
Az Egyesült Államok február 4-től, keddtől alkalmazni fogja a Mexikóval, Kanadával és Kínával szemben korábban bejelentett vámokat – olvasható Donald Trump elnök helyi idő szerint szombati keltezésű rendeletében. Kanada és Mexikó esetében a vám mértéke 25 százalék, a Kínából érkező áruk után 10 százalék, ami minden korábban már létező vám és illeték mellett értendő – közölte az elnök. A vámok minden, az intézkedésben szereplő országból érkező árura vonatkoznak. Donald Trump rendelete szerint az intézkedésre Kanada és Mexikó esetében az elégtelen fellépés miatt van szükség az Egyesült Államokba irányuló illegális migráció és kábítószer-csempészet ellen.
Az elnök a Kínával szembeni új vám indokaként azt jelölte meg, hogy a kelet-ázsiai ország hatóságai nem lépnek fel hatékonyan az Egyesült Államokba nagy mennyiségben csempészett és túlnyomóan Kínában előállított, kábítószerként használt fentanil kereskedelme ellen.
A jogszabály válasz a „rendkívüli fenyegetésre, amit az illegális külföldiek és kábítószerek, ideértve a halálos fentanilt is, jelent, nemzeti vészhelyzetet teremtve” – fogalmaz Donald Trump rendelete, amelyben Washington Mexikó kormányát a kábítószer-kartellekkel való együttműködéssel vádolta.
(MTI nyomán)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!