A köztársasági elnök megválasztása után folytatódott a parlamenti munka, interpellációk következtek. Dócs Dávid keserédes tényre hívta fel a figyelmet, az ukrán méz behozatalával szembesítette képviselőtársait és kérdezte az agrárminisztert.
A Mi Hazánk képviselője emlékeztetett, hogy a kormányzati plakátokon ez állt:
„99% nem a génmódosított ukrán gabonára!”
Február 9.-én Záhonyban tüntettek a gazdák, valamint rengeteg méhész is. Ez a tüntetés Brüsszel ellen irányult. Célját tekintve az EU-döntése ellen tüntettek az érintettek, hiszen az Unió a tavaly behozott méz és egyéb agrár árú mennyisége felett akar csak vámot kivetni az ukrán termékekre– mondta.
Dócs Dávid szerint a Fidesz bábnak használta a gazdákat és a méhészeket egy jó ügyben, mely után múlt hét hétfőn Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett kormányhatározat jelent meg a Magyar Közlönyben, amely szerint mostantól ismét lehet ukrán mézet behozni a magyar piacra.
Ma a méhész szakma az önök által most meghozott számukra hátrányos döntés nélkül is a túlélésre játszik! Önök ezt tetézték még, utolsó szöget verve a magyar méhészet koporsójába. Az ukrán méz letöri a felvásárlási árakat, melyek következtében azok a termelési költség alá kerülnek és így már eladni sem éri meg a mézet. Rengeteg termelőnél hordószámra áll otthon a méz, így az Agrárminiszter védekezése a behozatali engedélyre sem igaz, mely szerint elfogyott itthon a vegyes méz. A valóság az, hogy ilyen áron nem tudják eladni a termelők! A magyar termelőktől a kiváló minőségű vegyes virágmézet 2022-ben 1200 forintos kilós áron lehetett megvásárolni, 2023-ra ez az összeg 500-600 forintra csökkent, holott az előállítási költsége ennek legalább a kétszerese. Az ukrajnai, ellenőrizetlen összetételű, rossz minőségű vegyes virágméznek ugyanakkor 300 forintért vásárolható meg kilogrammja. Ezzel nem lehet versenyezni – állapította meg.
A Mi Hazánk Mozgalom felháborítónak tartja Orbán Viktor a méhészeket cserben hagyó, még reménytelenebb helyzetbe hozó döntését és a leghatározottabban követeli, hogy tiltsák ki a rossz minőségű ukrán mézet a hazai piacról
-követelte.
Válaszában Nagy István arra hivatkozott, hogy ő is méhész és kedves neki az ágazat, majd elővette a demagógia kaptárát és kipergette belőle, hogy a bajt a kínai kétes eredetű méz okozza, Kína alakítja az árakat. Visszautasította, hogy bábok lennének a magyar gazdák. Úgy értékelte, hogy a magyar kormány mindent megtesz a magyar méz védelméért.
Kijelentette:
„Az EU-n kívüli méz behozatala elleni küzdelemnek a magyar kormány a zászlóvivője.”
Nagy szerint egyedül vagyunk a témában, majd felsorolta az intézkedéseket, többek között, hogy Európában lehetővé tették a méhészeti tevékenység adómentességét. Megemlítette, hogy a végső döntés a magyar fogyasztók kezében van, tudatos vásárlásra kérte a szavazópolgárokat, kiegészítve azzal, hogy a kormány marketingkampányokkal igyekszik támogatni a fogyasztást.
A behozatali tilalom megszűntetését azzal indokolta, hogy segíteni kell a re-exportot és a hazai vállalkozások ne veszítsék el a nyugati piacokat.
A választ Dócs nem fogadta el, az érdemeket elismerte, de felháborítónak nevezte, hogy a tüntetés után egy héttel feloldották a tilalmat. A Mi Hazánk alelnöke számára a Brüsszelre mutogatás ugyancsak nem akceptálható, mert a kormányhatározatot a kormányfő jegyezte.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!