A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe. Az Újszövetség szerint Jézus – pénteki keresztre feszítése után – a harmadik napon, vasárnap feltámadt. Kereszthalálával nem szabadította meg a világot a szenvedéstől, de megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. A hagyományok között sokfélét találunk: a krónikák szerint Jézus keresztre feszítésekor egy asszony tojásokat vitt neki, amikre rácseppent Jézus vére – innen ered a pirosra festett tojás hagyománya. De emellé mára beépültek a szokások közé a nyulas díszek és csokoládék is, de hogyan ünnepelik a keresztények a húsvétot Európa más országaiban és szerte a világon?
Kelet-Európa ortodox országaiban, például Romániában, Szerbiában és Görögországban a húsvétot körülbelül 1-2 héttel más országok után ünneplik, mivel ezekben az országokban az ortodox egyházak a Julián-naptárt követik.
Németország imádja a húsvéti díszeket: a faágakat is feldíszítik festett tojásokkal, ugyanúgy, ahogyan az emberek decemberben karácsonyra díszítik a fákat. A húsvét az ünnep mellett a tavasz kezdetét is jelenti – sokan színes hagyományos ruhát viselnek ezeken a napokon.
Lengyelországban a családok összegyűlnek és húsvétvasárnapot laktató reggelivel kezdik. A lengyel húsvét leghíresebb része azonban a babka, egy kenyér, amelynek a tetején hagyományosan mazsola és vékony máz van.
A lengyel babka a húsvéti asztal legfontosabb eleme. Forrás: femina.hu
Húsvéthétfőn Franciaországban valami egyedülálló dolog történik: Bessières városában önkéntesek gyűlnek össze, hogy óriási omlettet készítsenek. Több ezer tojást törnek fel és főznek meg, hogy elkészüljön ez a hatalmas étel.
A hagyomány szerint Napóleon és hadserege egy nap Dél-Franciaországon keresztül utazott, és megállt ebben a kisvárosban. Ott omlettet ettek, és Napóleonnak annyira ízlett, hogy megparancsolta a városlakóknak, hogy másnap gyűjtsék össze a tojásokat, és készítsenek egy óriási omlettet a hadseregének. A város 1973 óta tartja ezt az ünnepi hagyományt.
Új-Zéland és Ausztrália
A Csendes-óceán több ezer szigetnek ad otthont, amelyek változatos tájakkal rendelkeznek. Ausztrália és Új-Zéland is bővelkedik különleges húsvéti hagyományokban, és mivel mindkettő a déli féltekén található, a húsvét ott valójában nem tavasszal, hanem ősszel van. Az új-zélandi lakosok például forró keresztes kalácsot esznek ilyenkor. Míg mi a húsvétot jellemzően a nyuszival azonosítjuk, az ausztrálok távolról sem, mivel kártevőnek tartják őket. Ehelyett egy veszélyeztetett ausztrál állatot, a bilbyt ünneplik. Hosszú füle van, és hasonlít a nyúlra, ezért nevezik el az állatot „húsvéti bilbinek”.
Az ausztrál „húsvéti nyúl”. Forrás: National Geographic
A húsvéti hét tele van egyházi tevékenységekkel a Vanuatu szigetcsoporton, amely a Csendes-óceán déli részén található. E tevékenységek közé tartozik a húsvét reggeli napfelkeltés, valamint a nagypéntek és a húsvéthétfő hivatalos ünnepnapként való megtartása.
Afrika
A húsvétot Afrika-szerte széles körben ünneplik a templomokban a húsvétot megelőző csütörtöktől (az úgynevezett „nagycsütörtöktől”) húsvétvasárnapig. A templomokat gyakran díszítik fel lepkékkel, virágokkal díszített ruhákkal. Az istentiszteletek a húsvét legfontosabb részei az egész régióban, valamint az emberek részt vesznek húsvéti virrasztásokon is, hogy megünnepeljék Jézus feltámadását. Ezek komoran és csendesen telnek, de amikor eljön a reggel, tánc és zene veszi kezdetét.
Etiópiában a keresztény egyházak a húsvétot megelőző 55 napot, a Faskia-t ünneplik. A Faskia valójában nagyobb jelentőséggel bír az emberek számára, mint a karácsony, ezért hosszabb ideig ünneplik, mint a mi húsvétunkat. Az emberek 55 napig böjtölnek, és nem esznek húst és állati eredetű termékeket.
Dél-Afrikában a húsvét utáni napot az 1990-es években hivatalosan is „családi napként” ismerték el. Eredetileg az ünnepnapot „húsvéthétfőnek” hívták, és arra szolgált, hogy az emberek kipihenjék a húsvéti hétvége fáradalmait. Ma az ünnep lehetőséget ad a családoknak arra, hogy együtt töltsenek időt.
Ázsia
Ázsia a Föld legnagyobb kontinense, és rengeteg népcsoportot, kultúrát és hagyományt tartanak. A több mint 7000 szigetet magában foglaló Fülöp-szigeteken a húsvét fontos vallási ünnep. Ebben az országban húsvétkor két körmenet zajlik – az egyikben a férfiak a halottaiból feltámadt Jézus képét követik, míg a nők egy másik körmenetet alkotnak, és Jézus anyját, Máriát követik, aki fekete fátylat visel. A két csoport a templomnál találkozik, ami azt jelképezi, hogy Jézus vigasztalja Máriát, miután feltámadt a halálból. Ezután a húsvétra angyalnak öltözött lányok leveszik Mária fátylát, és az emberek ünnepelni kezdenek.
Ázsia nem minden országában ünneplik a húsvétot, amely hagyományosan keresztény ünnep. Mivel Indiában az emberek kis százaléka keresztény, így sokan „tavaszi ünnepként” kezelik ezeket a napokat. A tojásfestést és -díszítést Indiában nem igazán ünneplik, de mivel az emberek mégis ismerik a régóta fennálló hagyományt, sokan vásárolnak feldíszített tojásokat, és ajándékba adják a gyermekeiknek.
Amerika
Mivel az amerikai kontinens magában foglalja Észak-, Dél- és Közép-Amerikát, a húsvéti hagyományok és ünnepek sokfélék. A Bermudákon az emberek szeretnek sárkányt eregetni nagypénteken. A hagyomány akkor kezdődött, amikor egy tanár segíteni akart a diákjainak abban, hogy megtanulják, hogyan ment fel Jézus a mennybe. Ezért fogott egy Jézus arcával díszített sárkányt, és felengedte az égbe. Olyan volt, mintha Jézus felemelkedett volna.
Kolumbiában magát a húsvétvasárnapot nem ünneplik nagy felhajtással. A Nagyhetet azonban széles körben ünneplik az egész országban, és sokan a hét egy részét vagy az egész hetet szabadnapokkal töltik. Sokan nyaralni mennek vagy a nagyobb városokból a kisebb kolumbiai településekre utaznak a hagyományos nagyheti körmenetekre és a templomok díszítésének megfigyelésére.
Az Egyesült Államokban a húsvétot hagyományosan templomi istentisztelettel, műanyag tojásvadászattal, igazi tojásfestéssel és sok édesség fogyasztásával ünneplik.
A világ minden részén vannak olyan népcsoportok, akiknek még nincs meg Isten Igéje olyan nyelven és formában, amit egyértelműen értenek. Ez azt jelenti, hogy még nem ismerik Jézus feltámadásának történetét. Ezért létezik a Wycliffe, amelynek tagjai mozgalmi alapon fordítják le a Bibliát olyan nyelvekre, amelyeken korábban nem volt olvasható.
Kiemelt kép: https://www.mylondonhome.com/
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!