daextlwcn_print_scripts(false);

A Microsoft arra figyelmeztet, hogy Kína mesterséges intelligencia (MI) által generált tartalmakkal próbálja majd meg befolyásolni az amerikai, a dél-koreai és az indiai választásokat – írja a Guardian.

Az amerikai techóriás fenyegetéselemző csoportjának pénteken közzétett jelentésében azt állítják, hogy a kínai állam által támogatott kibercsoportok várhatóan idén célba veszik a legnagyobb választásokat, és ebben az akcióban akár még észak-koreai szereplők is részt vehetnek.

A mesterséges intelligenciában igencsak jártas Microsoft szerint Kína MI-t fog használni tartalmak készítésére és közösségi médián keresztül történő terjesztésére.

Kettőn áll a vásár

A közösségi médián keresztül, mint tudjuk, nem csak a keleti de a nyugati érdekcsoportok is előszeretettel avatkoznak be választásokba: a 2019-es EP-kampányban például Toroczkai László több mint kétszázezer követővel rendelkező oldalát tiltották le mondvacsinált okokkal, de valójában azért, mert nem a globalista narratívát követi, ami az egyetlen követhető út a nyugati techcégek szemében. Azóta terroristaként van számon tartva, és sem nevét, sem arcképét nem lehet megjeleníteni tiltás nélkül.

Egyelőre azonban nincs túl nagy ok az aggodalomra, ugyanis az előállított tartalmak (mémek, videók és hanganyagok) befolyásolási hatékonysága csekély, de attól tart a Microsoft, hogy ez a jövőben változhat, ugyanis Peking egyre többet kísérletezik hasonló eszközökkel.

Annyit egyértelműen megállapíthatunk, hogy nagyobb potenciálja lehet az ilyen tartalmaknak a manipulálásra, mint azoknak az ukránnak álcázott álprofiloknak, melyek a 2022-es országgyűlési választási kampányban árasztották el érzékenyítési és oroszellenességre hangolási céllal árasztották el többek között Dúró Dóra kommentszekcióját, 3-4 központilag kitalált üzenettel.

Szárnybontogatások

Kína már januárban, a tajvani elnökválasztáson is próbálkozott egy MI-vel megalkotott ‘dezinformációs’ kampánnyal. Az amerikai nagyvállalat szerint ez volt az első alkalom, hogy egy államilag támogatott szervezet mesterséges intelligenciával előállított tartalmat próbált felhasználni külföldi választások befolyásolására.

Három csoportot emelnek ki a jelentésben: a Storm 1376-at, Spamouflage-t és Dragonbridge-et.  Állítólag ezek a társaságok olyan hamis tartalmakat terjesztettek a szuverenitáspárti jelöltről, amelyekben alaptalanul vádolták meg közpénzek elsikkasztásával.

Természetesen ha már a gonoszokról beszélnek Iránt sem hagyhatták ki, szerintük többek közt ők is használnak gép által alkotott, hamis hírbemondókat.

A Microsoft szerint ezen tartalmak gyártására a TikTokot is birtokló ByteDance által kifejlesztett CapCut nevű programot használták.

Olyan szörnyűségekre is vetemednek ezek a kínai csoportok az Egyesült Államokban, hogy megosztó kérdéseket tesznek fel a közösségi médiában, és az ezekre érkezett válaszokból gyűjtenek adatokat. Ezeket befolyásolási kampányoknak titulálta a Microsoft, ebből arra lehet következtetni, hogy szerintük elfogadhatatlan, hogy a ‘szólásszabadság hazájában’ az embereknek egy bizonyos kérdésben megoszló legyen a véleménye.

Ha keleti, ha nyugati: veszélyes

Egy dolog biztos: a mesterséges intelligencia valós veszélyeket idéz elő, az élet minden aspektusában. Az ember egyre kevésbé gondolkodik kritikusan, mert megoldja a program helyette. A munkahelyek többségét is hamarosan képes lesz átvenni, de a nagyobbik probléma, hogy az egész életünk feletti irányítás sincs már teljesen a mi kezünkben. Az életünk olyan ritmusban halad a digitális diktatúra irányába, amit nemrég még elképzelni sem tudtunk, és a többségünk fel sem fogja.

Jöjjön tehát bárhonnan is a technológiai fejlődés, innováció, egy dologban biztosak lehetünk: nem az érdekünkben fogják felhasználni, csupán a hatalmi elit céljainak elérésére.

 

Kiemelt képünkön: Hszi Csin-ping kínai elnök és Joe Biden amerikai elnök Kaliforniában, 2023 november 15-én. Fotó: Kevin Lamarque / File Photo via Reuters

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);