daextlwcn_print_scripts(false);

Szántód e területén vásárolt ingatlant 2023 júliusában a DenkFabrik Kft. A cég a főtevékenysége szerint saját tulajdonú ingatlan adásvételével foglalkozik, amelynek éveken keresztül a tulajdonosa és az ügyvezetője volt Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója. A vállalat tevékenységi körei között ennek megfelelően szerepel a politikai tevékenység, a felsőfokú oktatás és a társadalomtudományi kutatás is. – adta hírül a 24.hu.

Orbán Balázs vezető tisztségét 2018 júniusában, a Miniszterelnökségre kerülésekor adta át feleségének, Orbán-Simon Eszter Zsuzsannának, aki ezt követően négy éven át felelt a társaság irányításáért. 2022 áprilisában aztán – a más céges érdekeltséggel nem rendelkező – Hires-Lázár Laura vált a kft. ügyvezetőjévé. 2022. november végére a miniszterelnök politikai igazgatója megvált a cégtől, az új tulajdonosa Simon József lett. Az Mfor korábban arról számolt be, hogy Simon József a politikus apósa. A rokoni kapcsolatra a 24.hu munkatársai a politikai igazgatónál és a cégnél is rákérdeztek, és egyik fél sem cáfolta, hogy az új tulajdonos Orbán Balázs feleségének az apja.

Konkrét választ nem kaptak azonban arra, hogy kinek a vezetése alatt döntött a vállalat az ingatlan megvásárlásáról, hiába került megkeresésre a cég és maga a politikus is.

Orbán Balázs a 24.hu-nak csupán annyit írt, hogy a cég 2022. november 29. óta nem az ő tulajdona, ezért az „érintettekhez” irányította a kérdezőket. A cégiratokból valóban az látszik, hogy Orbán és Simon József adásvételi szerződést kötött akkor, és a DenkFabrik üzletrészeinek 100 százaléka a politikus apósára szállt át. Ezzel együtt a cég székhelye változatlanul továbbra is az Orbán házaspár cégnyilvántartásban bejegyzett XI. kerületi lakcíme – a DenkFabriknál érdeklődtek arról, hogy miért, de erre a kérdésre sem kaptak választ a 24.hu munkatársai.

315 millió forint állami kamattámogatású hitel

Afelől is érdeklődtek az újságírók, hogy a kft. üzleti vagy magáncélból építkezik-e a Balaton partján? A válasz arra szorítkozott, hogy

a DenkFabrik Kft. a cég tevékenységi körébe tartozó üzleti célú tevékenységet folytat, amelyről a jogszabályoknak megfelelő tájékoztatást nyújt. A cég a működése során közbeszerzésen nem indult, európai uniós támogatást nem vesz igénybe.

A Denkfabrik Kft. mérlegbeszámolójához fűzött kiegészítésből mindössze annyi derül ki, hogy 2022-ről 2023-ra a befektetett tárgyi eszközök sora 11 millió forintról 399 millióra emelkedett, ezen belül az ingatlanok és vagyoni értékű jogok 390,6 milliót tettek ki. Nem tértek ki azonban arra, hogy milyen típusú ingatlanokról van szó a beszámolóban, továbbá arra sem, hogy milyen forrásokból és hogyan tudta finanszírozni a cég ezt a kiugró emelkedést. Mindemellett megfigyelhetjük, hogy a vállalat tavaly a 81 millió forintnyi bevételből 43 millió forint adózott eredményt hozott ki, és a megelőző években is 20–30 millió körüli profitot könyvelt el.

A mérlegből kitűnik továbbá, hogy állami kamattámogatású hitelt vett fel a DenkFabrik Kft., így az öt évnél hosszabb lejáratú kötelezettségek között szerepel 315 millió forint Széchenyi Újraindítási Beruházási Hitel MAX+.

A bankok által biztosított hitel maximális összege 1 milliárd forint lehet, amely bárminemű beruházásra, fejlesztésre, így akár ingatlanvásárlásra is felhasználható. Kamatozása hasonlóan kedvező, mint a Parragh László-féle iparkamara által menedzselt Széchenyi hitelkártya termékeké általában. A KAVOSZ honlapja szerint a Széchenyi Beruházási Hitel MAX+-hoz biztosított kamat- és kezelésiköltség-támogatásnak köszönhetően a vállalkozás által fizetendő nettó ügyleti kamat fix évi 5 százalék (a „Zöld” alkonstrukció keretében ennél is kedvezőbb, fix 1,5 százalék). A kölcsön egyéb feltételei is vállalkozóbarátok: akár tíz évre kitolható a törlesztés, 24 hónap a türelmi idő, és 10 százalék saját erőt kell biztosítania a hitelfelvevőnek.

A hitel akármelyik kkv számára elérhető, amelyik a Széchenyi hitelkártya feltételeinek megfelel. A hitel fő biztosítékaként állami garancia szolgál, de emellett a közvetítő bank is biztosítja magát. Ennek megfelelően zálogjog került bejegyzésre a hitelbiztosítéki nyilvántartás szerint a Gránit Bank Zrt. részéről a 315 millió forintos hitel biztosítására a Denkfabrik Kft. befektetett eszközeire, készleteire és követeléseire 2023 júliusában. Fedezetként szolgál továbbá Simon József vonyarcvashegyi ingatlana is.

Orbán Balázs vagyona

Orbán Balázs a Denkfabrik 2021-es tevékenysége után mindössze 4,8 millió forint osztalékot hagyott jóvá magának, a következő évben pedig eladta vállalatát Simon Józsefnek. A politikai igazgató államtitkári fizetésre jogosult, idén júliustól ez 2 millió 651 ezer forint havonta, ami mellé jár az országgyűlési képviselőket megillető 1 millió 767 ezer forint tiszteletdíj is. Az általa benyújtott vagyonnyilatkozat alapján havi 1 és 5 millió forint közötti jövedelme van az MCC kuratóriumi elnökeként, továbbá 200 és 500 ezer forint bevétellel rendelkezik havonta, amelyet ingatlanbérbeadás címén szerez.

Az összevont adóalapja 78,5 millió forint volt az szja-bevallásából nyilvános adatok alapján – ez havi 6,5 millió forint adóköteles jövedelemre utal.

17 millió forintot tart állampapírban, hitelei között 10 millió forint babaváró és 40 millió jelzáloghitelt, valamint 2,4 millió forint szabad felhasználású kölcsönt tüntet fel.

Egykor nádas borította a telket

A szomszédos házakkal ellentétben a most megvásárolt terület előtt már nincsen nádas. Sok környező telekkel ellentétben, a vállalat tulajdonszerzése előtt 2016-2017 vághatták ki a balatoni nádas ezen szakaszát.

Az építési engedélyezési eljárások az ÉTDR rendszeren keresztül, elektronikusan zajlanak. Ennek köszönhetően nyilvánosan megtekinthető, hogy egyes telkeken milyen építkezéseket terveznek. Így látható az is, hogy DenkFabrik Kft. az alábbi házat álmodta meg a vízpartra. A 732 négyzetméteres telek maximális beépíthetősége 20 százalék, vagyis 146 négyzetméter.

Fotó: MTI/Bruzák Noémi

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);