Egyre kétségbeesettebben könyörög az Orbán-kormány Brüsszelben az EU-s pénzekért. A korábbi „szabadságharcos” mentalitás az elmúlt hónapokban szépen lassan alábbhagyott, majd kifejezetten meghunyászkodóvá vált. Korábban számos politikus, köztük Varga Judit, kifejtette: „nyitottak a párbeszédre”. Ez később már így hangzott: „készek vagyunk teljesíteni Brüsszel feltételeit”. S, ahogyan az EU-s pénzek kilátásba helyeződtek, úgy kezdték visszahangozni a nyugati háborús propagandát a fideszes politikusok. Egyik a másik után, mintha csak ezt várná el az EU vezetése a nekünk járó pénzekért cserébe.
Novák Katalin a faltörőkos?
Az alig pár hónapja megválasztott köztársasági elnök mintha a faltörőkos (bár, ha a Fidesz összetételét nézzük, talán stílszerűbb lenne az „úttörő” megnevezés) szerepét játszaná. Ugyanis mikor még a kormánypropaganda kifejezetten oroszbarát szólamokat pendített, ő már akkor is egyértelműen a NATO, illetve Amerika oldalára állt. Már a beiktatási beszédében leszögezte:
Elítéljük a putyini agressziót, egy szuverén állam fegyveres megtámadását, és örökre nemet mondunk a Szovjetuniót visszaállító törekvésekre.
Szerinte attól függetlenül, hogy ez nem a mi háborúnk, „ellenünk is folyik”, az oroszokat pedig „agresszornak” nevezte, akik ellen készek vagyunk az „áldozathozatalra”. Ennek jegyében találkozott a szélsőségesen háborúpárti lengyel vezetéssel. A látogatás kapcsán pedig „honvédelmi fejlesztésekről” értekezett.
Nem vagyunk semlegesek, az ártatlan áldozatok és az igazság oldalán állunk. Az EU és NATO részeként vállalt kötelezettségeknek eleget teszünk, és ha úgy kívánja a magyar érdek, nemet is mondunk
– jelentette ki Novák Katalin hozzátéve, hogy támogatja Ukrajna EU-s csatlakozását.
Idén ősszel az ENSZ-ben pedig már az orosz „háborús bűnösök” felelősségre vonását követelte, majd a külföldi hallgatósága előtt megismételte: „Határozottan elítéljük a putyini agressziót, elítéljük egy szuverén független ország fegyveres megtámadását, elítéljük az ukrán területek annexiójának bejelentését, és azt is, amikor civil célpontokat bombáznak. Elfogadhatatlan a nukleáris fegyverek bevetésével való fenyegetés. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy egy mielőbbi igazságos béke feltételeit megteremtsük, hiszen meg kell őriznünk a gyermekeink, unokáink számára azt a biztonságos életet, ami nekünk megadatott.”
A nukleáris fegyverekre való utalás azért kifejezetten képmutató, ugyanis ennek lehetőségét először a tanácsköztársasági gyorsasággal megbukó korábbi brit miniszterelnök, Liz Truss vetette fel.
Keményebb szankciós politikát politikát szeretne
Novák Katalin, Magyarország államfőjeként látogatott el Felvidékre, ahol hazánk képviseletében hitet tett Ukrajna „területi integritása és szuverenitása mellett”:
Álláspontunk az első perctől határozott: elítéljük Oroszország agresszióját, Ukrajna elleni támadását, és kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett.
Ám ezúttal még ennél is tovább ment, és már az Oroszország elleni szankciókról is pozitívan nyilatkozott. Szerinte eddig „sikerült elfogadható kompromisszumokat elérni”, majd hozzátette:
Olyan szankciós csomagok támogatását fogom javasolni Eduard Heger szlovák miniszterelnöknek is, amelyek az orosz agresszornak okoznak súlyos gazdasági nehézségeket, nem az európai embereknek és gazdaságnak.
Novák Katalin a pozsonyi V4 csúcson egységes álláspontra helyezkedett az amerikai propagandát visszhangzó, háborúpárti államokkal. Mint fogalmazott, „van közös mondanivalónk Európa és a világ számára”. Ez pedig a közös állásfoglalás a V4-ek részéről:
Határozottan elítéljük a putyini agressziót, elítéljük egy szuverén független ország fegyveres megtámadását, elítéljük az ukrán területek annexiójának bejelentését, és azt is, amikor civil célpontokat bombáznak. Elfogadhatatlan a nukleáris fegyverek bevetésével való fenyegetés.
Másképp cseng külföldön
Nem világos, hogy a fideszes politikusok valóban azt gondolják a választóikról, hogy nem használnak internetet, és nem beszélnek nyelveket, ezért bármit nyilatkozhatnak külföldön, úgyse jut el hozzájuk, vagy már tényleg abban a fázisban vannak, hogy egyszerűen nem érdekli őket, mert úgy vannak vele, végül úgyis behúzzák rájuk az x-et, akármit is tesznek.
Kettős kommunikációjuk mindenestere egyre szembetűnőbb. Miközben itthon folyamatosan a „békéről beszélnek”, valamint hazánk semlegességének fontosságát hangsúlyozzák, addig külföldön kritika nélkül visszhangozzák a nyugati propagandát. Orbán Balázs, Orbán Viktor politikai igazgatója Miamiban, az Edmund Burke Alapítvány Nemzeti Konzervativizmus-konferenciáján a következőket mondta:
Szögezzük le egyértelműen: ebben a háborúban Oroszország az agresszor, a bátor ukránok pedig a szabadságért harcolnak.
Érdekes, hogy a hazai sajtóban már nem akarják ugyanezt ilyen „egyértelműen leszögezni”.
Nagyon kéne az az EU-s támogatás
A brüsszeli pénzekért kuncsorgó fideszes képviselő, Gál Kinga is felmondta az EP-ben, amit a brüsszeli bürokraták hallani akartak:
Elutasítjuk az orosz agressziót, a területek annektálását, valamint háborús bűncselekmények elkövetését és a nemzetközi jog sorozatos megsértését.
Akinek 1956-ról is Ukrajna jut eszébe
1956. október 23-ról Varga Judit Amerikában emlékezett meg. Az igazságügyi miniszter némiképp relativizálva a történelmet arról értekezett, „a magyarokat a szabadságvágy mellett leginkább a békére való törekvés határozza meg, mert a keresztény szabadság eszméjének legfontosabb pillére a béke”.
Ennek kapcsán had idézzük Pongrátz András szavait, melyeket a miniszterelnöknek küldött, aki hasonló maszatolással igyekezett párhuzamot állítani 1956 és a mostani orosz – ukrán háború között. Az ’56-os forradalmár így fogalmazott:
Hol akartunk mi béketárgyalásokat? Mi azt akartuk, hogy menjenek a francba!
Varga Judit mondott mást is, amivel kevés nemzeti érzelmű ember érthet egyet. Ez pedig így hangzott:
Magyarország elkötelezett Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett, ugyanakkor a leghatározottabban ítéli el az orosz agressziót minden fórumon.
Az ünnep előestéjén, New Yorkban a magyar főkonzulátuson rendezett eseményen Varga Judit többi között megemlékezett a közelmúltban elhunyt Wittner Máriáról, a szabadságharcosról és a megtorlás áldozatáról.
Wittner Mária élete és a rendszerváltozás utáni szerepvállalása igazolta, törekedni kell arra, hogy 56′ szellemisége a mindennapok része maradjon
– jelentette ki a III/2-es édesapa leánya.
Ukrajna területi egysége a fontos, nem a magyarság
Kormányunk a – fegyverszállítást leszámítva – minden lehetséges eszközzel segíti Ukrajnát, megszavaz minden szankciót, és szolgalelkűen harsogja a nyugati háborús propagandát. Ezért cserébe talán várhatnánk valamiféle hálát az ukrán politikai vezetés részéről, nem? Nos Zelenszkij, és soviniszta, magyargyűlölő rezsimje részéről hála helyett csak provokációt, és magyarellenes uszítást kapunk.
Miközben a magyar kormány prominens politikusai a nemzetközi fórumokon és konferenciákon folyamatosan kiállnak Ukrajna mellett, addig az ukrán politikusok az elbitorolt földeken tiltják a magyar nyelvet, s hadjáratot indítanak nemzeti jelképeinket ellen. Hiszen nincs is fontosabb egy háború kellős közepén, mint az őshonos kisebbségekbe bele rúgni.
És ez milyen reakciókat vált ki példának okáért akár Varga Juditból, akár Novák Katalinból? Nos, az elmúlt idők megnyilvánulásait figyelemmel kísérve, semmilyet. Miközben úton-útfélen hangoztatják Oroszország „agresszor” mivoltát, és az „Ukrajna területi integritásának fontosságát”, addig a nyíltan magyarellenes provokáció számukra még csak említésre sem méltó. Ahogyan a kisebbségi jogokra állítólag oly érzékeny Európai Uniót sem izgatja különösebben. Az ukrán soviniszta rezsimnek mindent lehet, elvégre mégiscsak amerikai érdekeket szolgálnak, a magyar, de egyébként az ukrán nép kárára is.
Arra viszont nincs mentség, hogy az állítólag „nemzeti” kormányunk úgy tesz, mintha mi sem történt volna. Ukrajna már számos prominens kormánypárti politikust kitiltott területéről, miközben a Fidesz még ezek után sem hajlandó megfogadni a Mi Hazánk követelését, mely szerint legalább a nyíltan magyarellenes politikusokat, valamint a körözött bűnözőket tiltsák ki Magyarországról.
A kormány szégyenét fokozza, hogy miközben ők bűnös hallgatásba burkolóznak, helyettük a normális ukrán emberek és képviselők állnak ki a magyarok mellett.
Viktor Mikita közölte: „Kárpátalján stabilnak kell lennie a helyzetnek. És most nincs itt az ideje, hogy vitatott kérdésekbe bonyolódjunk.” Hozzátette:
Aki nagyon meg van győződve arról, hogy a nemzeti jelképekért akar harcolni, az a fronton is megteheti.
Majd folytatta: „Ha én, mint egykori különleges szolgálati munkatárs azt a feladatot kapnám, hogy destabilizáljam a régiót, mindenekelőtt nemzetiségi ügyekkel kezdeném. A turulmadár lebontásának ügyével a különleges szolgálatoknak kell foglalkoznia”.
Mikita szavai egyrészt bizonyítják, az ilyen gyáva, uszító provokáció egyáltalán nincs összhangban azzal, amiért az ukrán hazafiak harcolnak, és amit ők képvislenek. Ahogyan arra sem mulasztanak el rámutatni, hogy valahogy ezek a véresszájú magyargyűlölő soviniszták mindig mélyen a hátországban, távol az ágyúszótól élik meg „melldöngető hazafiságukat” a védtelen, elnyomott kisebbségeket terrorizálva, miközben a valódi nacionalisták a fronton véreznek egy országért, melyet egy magyarellenes rezsim irányít, melynek célja a feszültség szítása, és amely saját hatalmának megtartásáért kész feláldozni mind az ukránokat, mind a magyarokat.
Kiemelt kép forrása: MTI
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!