loading

Meghátrált a Corvinus: mégsem indul woke-képzés az egyetemen

2025. febr. 28. 14:20
5 perces olvasmány
Meghátrált a Corvinus: mégsem indul woke-képzés az egyetemen

Cikkünk megjelenése után mindössze két nappal eltűnt a Corvinus egyetem honlapjáról a diverzitásmenedzsment-képzés tanterve. Szerkesztőségünket pedig levélben is megkereste az egyetem, amiben felháborodását fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy nem is szerepel ilyen mesterszak a Corvinus weboldalán és a felvi.hu-n sem. Néhány felületről valóban leszedték, de az intézmény portálján több helyen (még most is) arra utaló információ szerepel, hogy lesz ilyen képzés még hivatalos dokumentumban is megtalálható. Vajon mi lehet az oka, hogy szeptemberben mégsem kezdik el a szakot annak ellenére, hogy meghirdették, és erőforrásokat fektettek a reklámozásába? És főleg: most mitől lett ennyire kínos, és miért akarják eltüntetni a nyomát is annak, hogy egyáltalán terveztek ilyet indítani?

A Corvinus lapít, de a foszlányok még mindig ott vannak


A lapunknak küldött levélben a következő olvasható:

február 25-én megjelent cikkükben arról írnak, hogy a 2025/26-os tanévben Diverzitásmenedzsment mesterszak indul a Corvinuson: ">. Ez azonban nem felel meg a valóságnak. Nem szerepel ilyen képzés honlapunkon a mesterképzéseinket felsoroló oldalon.

Ahelyett, hogy elismerték volna a tényt, hogy egy nyilvánosan hirdetett képzést az utolsó pillanatban visszavontak, úgy írnak, mintha soha nem is tervezték volna azt. Bár a mesterképzéseket felsoroló oldalon valóban nincs már ott az erről szóló információ, cikkünk megjelenésekor még elérhető volt a tanterv az egyetem weboldalán, és a szak nyomai még most is fellelhetők a honlapon.
A nagy igyekezetben sikerült ugyan törölniük a magyar verziót, de az angol nyelvű változat továbbra is kint maradt. Ráadásul gyanús, hogy ezzel egyidőben az általános menedzsment mesterszak tananyaga is eltűnt – talán azért, mert abban is szerepelt a diverzitásmenedzsment specializáció.

Úgy tűnik tehát, hogy fokozatosan próbálják eltakarítani a tervezett és hirdetett képzéshez kapcsolódó információkat.

Egyszer volt, hol nem volt egy képzés…


A szerkesztőségünknek küldött levélben azt írták tehát, hogy valótlant állítunk, és linkeltek néhány helyet, ahol már valóban nem szerepel információ arról, hogy indulna ilyen képzés. Azonban – mivel nem tüntették el egységesen mindenhonnan – a weboldalukon könnyen rá lehetett bukkanni az őszi kezdést hirdető dátumra, így bárki jogosan feltételezhette, hogy lesz ilyen. A felsőoktatási intézmény azonban csak jobban felhívta magára a figyelmet ezzel a levéllel: a modulról szóló információk nem vesztek el, és az internetes archívumok is megőrizték a bizonyítékokat.
Vagyis nemcsak hogy valóban tervezték az érzékenyítő szak indítását, hanem annyira biztosak voltak az elindulásában, hogy intenzíven reklámozták is.

Hiába törölgetnek, az internet nem felejt


Bár a Corvinus nagy törlési hullámba kezdett, mi azért sok mindent megtaláltunk. Ahogy korábban említettük, az angol nyelvű tantervben még mindig megtalálható a diverzitásmenedzsment szak, de ezenkívül a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram oldalán is szerepel még a képzés – bár már azt írják, hogy nem lehet rá jelentkezni. Ezenfelül az egyetem működési engedélyében a diverzitásmenedzsment továbbra is szerepel.


(Kép forrása: uni-corvinus.hu)


A Szociológia Tanszék oldalának képzéslistájában szerepelt a diverzitásmenedzsment is – mielőtt felhívtuk rá válaszlevélben a figyelmet – de azóta leszedték, és már csak az általános leírás szövegében felejtették benne, hogy „kínálunk egy új, izgalmas interdiszciplináris mesterszakot is Diverzitásmenedzsment címmel”.

(Ha esetleg időközben töröltek volna bármit, és 404-es oldalba ütközne valaki, itt megőriztük a kapcsolódó anyagokat.)


(Kép forrása: uni-corvinus.hu)



Minden nyomot eltüntettek – kivéve azokat, amiket nem


A levelük csak még több kérdést vetett fel, amiket fel is tettünk válaszlevélben. Ezek közül az első: annak ellenére, hogy szerintük nem felel meg a valóságnak a cikk tartalma, miért található még most is információ a képzésről, pl. ezen az oldalon? (Ezután törlődött a listából, de a felette levő általános leírásában ott maradt.)


(Forrás: uni-corvinus.hu)


A megmaradt tartalmakon kívül kíváncsiak voltunk még pár dologra. Mi vezetett ahhoz, hogy a marketingkampány ellenére a képzést végül mégsem indították el? Továbbá feszegettük azt a témát is, hogy érte-e esetleg jelentős negatív visszhang a szakot, ami hozzájárulhatott a döntésükhöz és tudnak-e arról információt adni, hogy hányan érdeklődtek a felvételi lehetőség iránt. Megkérdeztük, hogy szerepet játszhatott-e az alacsony kereslet abban, hogy az oktatási programmal kapcsolatos anyagok lekerültek az online felületeikről.

Feltettük azt a kérdést is, hogy miért volt még a tantárgyi struktúra elérhető a cikk megjelenése előtt, és most miért távolították el az oldalról, valamint hogy van-e összefüggés a képzéssel kapcsolatos döntésük és egyes kormányzati szereplők nemrég tett nyilatkozatai között. Ezenkívül információt kértünk arról, hogy terveznek-e a jövőben újból nekifutni a szak indításának.

Az egyetem gyorsan reagált is megkeresésünkre, ám kérdéseinkre nem válaszolt. Azt azonban elismerte, hogy a levelünkben behivatkozott aloldalon valóban helytelenül szerepelt az információ a listában, amit azóta javítottak (de rosszul). A Corvinustól kapott válaszlevél végén ismét határozottan szerepel, hogy „nem hirdetünk jelenleg ilyen képzést”. Ez most már igaz is – bár láthatóan még a gyors takarítások után is sok helyen megtalálható – csak éppen a cikkeink születésekor még nagyon is hirdettek.

Miért fújhatták le a 2,7 milliós képzést az utolsó pillanatban?



(Forrás: Facebook)


A legvalószínűbb ok az alacsony érdeklődés: a szak nyílt napjára például mindössze heten jeleztek vissza érdeklődőként, és közülük is csak egyetlen ember, méghozzá a szervező jelezte, hogy biztosan részt vesz. Egy másik lehetséges magyarázat, hogy a program körüli negatív visszhang miatt döntöttek úgy, hogy csendben eltüntetik a nyomokat. Lehetséges, hogy rájöttek: a magyar munkaerőpiacon senki nem vár tárt karokkal egy „kvótamenedzsert”, így inkább megpróbálták elkerülni a „pofára esést”.


(Forrás: Facebook)


A Corvinusnak sikerült elérnie, hogy még többet megtudjunk az egyéves diverzitásmenedzsmentről. Így derült ki, hogy 1 350 000 forintot is elkértek volna félévente ezért a mesterszakért, tehát összesen 2,7 milliót.
A képzési terv fájlneve alapján a szak a „dime” rövidítést kapta volna. Az Egyesült Államokban a dime tízcentes érmét jelent – ami mai árfolyamon nagyjából 40 forint. Úgy tűnik, a potenciális hallgatóknak nemhogy 2,7 milliót, de egy tízcentest sem ért ez az oktatási csomag.



 

(Kiemelt kép forrása: Facebook)

 

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás