A Pentagon kiszivárgott dokumentumai betekintést nyújtanak a szövetségesekről és ellenségekről szóló amerikai hírszerzés mélységébe.
A Twitteren és a Telegramon is megjelentek az amerikaiak által készített haditervek arról az ukrán ellentámadásról, amely hamarosan megindulhat – ahogy erről néhány napja portálunk is beszámolt.
Kiszivárgott: a Pentagonban tervezték meg az ukrán hadsereg ellentámadását
A The New York Times azt írta, hogy a kiszivárgott dokumentumok valóban eredetiek: a lapnak ezt az amerikai kormányzat több tisztviselője is megerősítette.
A haditervben leginkább azt részletezték, hogy az ukrán hadsereget miképp kellene felkészíteni a nagy offenzíva megindítása előtt.
Az amerikai tisztviselők szerint hiteles dokumentumok némelyike feltárja, hogy az USA milyen mértékben hallgatja ki kulcsfontosságú szövetségeseit, köztük Dél-Koreát, Izraelt és Ukrajnát – írja a CNN-re hivatkozva a Mandiner.
További dokumentumokból kiderül, hogy az USA milyen mértékben hatolt be az orosz védelmi minisztériumba és a Wagner-csoport orosz zsoldosszervezetbe, főként a lehallgatott kommunikáció és emberi források révén, amelyeket most elvághatnak vagy veszélybe sodorhatnak.
Ukrajna máris módosította néhány katonai tervét a kiszivárogtatás miatt – mondta a CNN-nek egy Volodimir Zelenszkij ukrán elnökhöz közel álló forrás.
A Pentagon „ügynökségek közötti erőfeszítéseket” tett a kiszivárgás hatásainak felmérésére – közölte vasárnap Sabrina Singh, a Pentagon helyettes sajtótitkára.
„A védelmi minisztérium továbbra is vizsgálja és értékeli a közösségi oldalakon keringő, lefényképezett dokumentumok érvényességét, amelyek a jelek szerint érzékeny és szigorúan titkos anyagokat tartalmaznak” – mondta Singh egy nyilatkozatban.
Singh hozzátette, hogy az amerikai tisztviselők a hétvégén beszéltek szövetségesekkel és partnerekkel a kiszivárogtatással kapcsolatban, és tájékoztatták „az illetékes kongresszusi bizottságokat”.
A kiszivárogtatás arra is késztette a Pentagont, hogy lépéseket tegyen az ilyen rendkívül érzékeny dokumentumok áramlásának szigorítására – mondták a tisztviselők -, amelyek általában egy adott napon több száz ember számára állnak rendelkezésre a kormányzaton belül.
Az egyesített vezérkar, amely a védelmi minisztérium legmagasabb rangú egyenruhás vezetőségét alkotja, amely az elnöknek ad tanácsokat, megvizsgálja a terjesztési listáit, hogy megnézze, ki kapja meg ezeket a jelentéseket – mondta egy védelmi tisztviselő. A dokumentumok közül sok olyan jelzéssel volt ellátva, amely arra utalt, hogy azokat a vezérkar hírszerzési részlege, az úgynevezett J2 készítette, és úgy tűnik, hogy ezek tájékoztató dokumentumok.
Csalódott diplomaták
A dokumentumok a múlt hónapban jelentek meg az interneten a Discord nevű közösségi médiaplatformon a CNN által átnézett bejegyzések képernyőfotói szerint. a posztok magazinok tetejére fektetett, összegyűrt dokumentumokról készült fotók, amelyeket egyéb véletlenszerű tárgyak, például cipzáras zacskók és Gorilla-ragasztó vesznek körül. Olyan, mintha sietve összehajtogatták és zsebre dugták volna őket, mielőtt egy biztonságos helyről elvitték volna őket – mondta a CNN-nek egy, az ilyen típusú dokumentumokat ismerő forrás.
A Discord szóvivője vasárnap közleményben erősítette meg, hogy együttműködnek a bűnüldöző szervekkel a nyomozásban.
Az Egyesült Államok szövetségesei kárfelmérést végeznek, és igyekeznek megállapítani, hogy a kiszivárogtatás veszélyeztette-e saját forrásaikat és módszereiket.
„Arra számítunk, hogy az USA az elkövetkező napokban megosztja velünk a kárfelmérést, de nem várhatunk az ő értékelésükre. Jelenleg a sajátunkat végezzük” – mondta egy olyan ország tisztviselője, amely tagja az Egyesült Államokkal kötött Five Eyes hírszerzési megállapodásnak, amely Ausztráliát, Kanadát, Új-Zélandot és az Egyesült Királyságot foglalja magában.
Egy másik Five Eyes-ország tisztviselője aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a kiszivárgott ukrajnai háborús információk hátrányosan érintik az országot a harctéren.
A tisztviselő rámutatott arra is, hogy riasztó volt az egyik februári dokumentum, amelynek címe „Oroszország-Ukrajna: Battle for the Donbas Region Likely Heading for a Statemate Through Out 2023″ (A Donbas régióért folytatott csata valószínűleg 2023-ig patthelyzetbe kerül) címmel”. A dokumentum megjegyzi, hogy kihívást jelent az „ukrán hadműveletek kitartásának” felmérése.
„Ukrajna számára egyébként is nehéz nyerni, de nem segít, hogy a nyilvánosság elé tárják azt a privát amerikai értékelést, amely egy valószínűleg egy évig tartó patthelyzetre utal”
– mondta a tisztviselő.
A CNN 53 kiszivárgott dokumentumot tekintett át, amelyek mindegyike a jelek szerint február közepe és március eleje között készült.
Az egyik dokumentumból kiderül, hogy az USA kémkedett Zelenszkij után.
Ez nem meglepő, mondta a Zelenszkijhez közel álló forrás, de az ukrán tisztviselők mélységesen csalódottak a kiszivárogtatás miatt.
Az amerikai hírszerzési jelentés, azt állítja, hogy Zelenszkij február végén „javasolta, hogy pilóta nélküli légi járművekkel csapást mérjenek az oroszországi Rosztovi területen lévő orosz telepítési helyszínekre”, mivel Ukrajnának nincsenek olyan nagy hatótávolságú fegyverei, amelyek képesek lennének ilyen messzire eljutni.
Ehhez kapcsolódóan egy másik hírszerzési jelentés szerint Kína az Oroszország mélyén lévő célpontok elleni ukrán csapásokat „lehetőségként használhatja arra, hogy a NATO-t agresszornak állítsa be, és növelheti az Oroszországnak nyújtott támogatását, ha úgy ítéli meg, hogy a támadások jelentősek voltak”.
Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal vezetőjének tanácsadója pénteken Telegram-csatornáján közölte, hogy szerinte a terjesztett dokumentumok nem hitelesek, „semmi közük Ukrajna valódi terveihez”, és az Oroszország által terjesztett „nagy mennyiségű fiktív információn” alapulnak.
Egy másik dokumentum figyelemre méltó részletességgel ír le egy beszélgetést két magas rangú dél-koreai nemzetbiztonsági tisztviselő között az ország Nemzetbiztonsági Tanácsának egy amerikai lőszerkérelemmel kapcsolatos aggodalmairól.
A tisztviselők aggódtak, hogy a lőszerek szállítása, amelyeket az USA Ukrajnába küldött volna, megsértené Dél-Korea azon politikáját, hogy nem nyújt halálos segítséget háborús országoknak. A dokumentum szerint az egyik tisztviselő ekkor azt javasolta, hogyan lehetne megkerülni a politikát anélkül, hogy azt ténylegesen megváltoztatnák – a lőszer eladásával Lengyelországnak.
A dokumentum máris vitát váltott ki Szöulban, és dél-koreai tisztviselők újságíróknak azt mondták, hogy a The New York Times szerint fel kívánják vetni a kérdést Washingtonban.
Más országok tisztviselői is tervezik, hogy felvetik az ügyet Washingtonban, de még nem folytattak ilyen megbeszéléseket, mivel várják, hogy mit mond a Biden-kormányzat a kiszivárgott dokumentumokról az elkövetkező napokban – mondta több diplomata.
A hatalmas kiszivárogtatásból az is kiderül, hogy az orosz védelmi minisztériumba és a Wagner-csoportba való amerikai behatolás mélyebbre nyúlik, mint azt korábban gondolták.
Az Oroszországról szóló információk nagy részét lehallgatott kommunikáción keresztül gyűjtötték össze, ami alapján feltételezhető, hogy az oroszok most megváltoztathatják a kommunikációs módszerüket, hogy jobban elrejtsék a terveiket.
A dokumentumokból kiderül, hogy az USA képes volt lehallgatni az orosz célzási terveket, egészen odáig, hogy az orosz erők pontosan milyen hőerőműveket, elektromos alállomásokat, vasúti és járműhidakat terveztek megtámadni Ukrajnán belül és mikor.
Az Egyesült Államoknak sikerült elfognia az április elejétől Ukrajnába belépni készülő NATO-páncélosok elleni orosz stratégiát is. A terv „három – hosszú, közepes és rövid – hatótávolságon alapuló tűzzóna kialakítását írta elő, amelyek mindegyikét meghatározott fegyverzet és egységtípusok fedik le” – áll az amerikai hírszerzési jelentésben.
A dokumentumok betekintést nyújtanak a mindkét oldalon elszenvedett veszteségek számába is, amelyeket köztudottan nehéz pontosan megbecsülni, és amelyeket az Egyesült Államok nem szívesen osztott meg részletesen a nyilvánossággal.
Az egyik dokumentum szerint az orosz erők februárig 189 500 és 223 000 közötti veszteséget szenvedtek, köztük akár 43 000 harcban elesett katonát is. Ukrajna eközben 124 500 és 131 000 közötti veszteséget szenvedett el, ebből akár 17 500-an is eleshettek a harcban
– áll a jelentésben.
Elemzők szerint bizonyos szereplők máris dezinformáció terjesztésére használják a kiszivárgott dokumentumokat. A veszteségszámokat tartalmazó dokumentumot például az elmúlt hetekben úgy módosították, hogy az orosz áldozatok számát több mint a felére csökkentették, mielőtt az oroszbarát Telegram-csatornákon elterjedt volna.
A Twitteren és a Telegramon keringő képekről kérdezve Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken a CNN-nek azt mondta, hogy
„a legcsekélyebb kétségünk sincs afelől, hogy az Egyesült Államok és a NATO közvetlenül vagy közvetve részt vesz az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktusban”.
„A részvételnek ez a szintje növekszik, fokozatosan növekszik” – mondta. „Folyamatosan szemmel tartjuk ezt a folyamatot. Nos, természetesen bonyolultabbá teszi az egész történetet, de nem befolyásolhatja a különleges művelet végkimenetelét”.
Kiemelt kép: Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency/Getty Images
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!