„A gyalázat a legjobb szó.” Ezt a Bodzatermelők Értékesítő Szövetkezetének kereskedelmi igazgatója mondta, amikor az agroinform a bodza árának idei alakulásáról kérdezte.
Csizmadia György szerint a legfőbb gond az, hogy a néhány évvel ezelőtti kiugróan magas bodzaárak miatt jó pár gyártó kiírta a receptúrákból a fekete bodzát, más színezőanyaggal helyettesítik, így drasztikusan lecsökkent a kereslet iránta.
A bodza legnagyobb felvevőpiaca ugyanis a színezékipar lenne. Ma már a piros színű élelmiszertermékekben, főleg gyümölcslevekben színezékként inkább a fekete répát és az aróniát (fekete berkenye) olvashatjuk az összetevők között bodza helyett.
Olyan alacsony az ár, hogy a vevők ilyen és ehhez hasonló paraméterekkel keresik a bodzát: „az egyharmada kell annak, mint tavaly, és mondd meg mi az a legalacsonyabb ár, amiért még leszeditek”.
A termés fele-kétharmada tehát fent fog maradni, és csak az tudja leszedni, akinek megéri 80-100 forintos kilóért dolgozni a szürettel és a szállítással. Ezek csak azok a termelők lesznek, akik a hűtőházak és a gyárak közvetlen közelében vannak, 20-25 forint/kilogrammos szállítási költséggel 200-300 km távolságra már nem éri meg. A szedők lázadoznak, kevés a nekik jutó 40-50 forint kilónként, ráadásul meleg is van, vannak akik otthagyják a szüretet.
„Egyébként gyenge-közepes termés az idei, de még ez a kevés termés is sok. Sajnos borítékolható volt, hogy nem lesz gördülékeny az idei szezon, voltak jelei a piaci zavarnak, de azért arra nem számítottunk, hogy ennyire drasztikusan alacsony árak fognak kialakulni” – mondta Csizmadia György.
A 80-100 forintos kilóár akkor igazán megdöbbentő, ha összehasonlítjuk a 2021-es adatokkal: akkor 500-600 forint volt.
A magyar gyümölcstermesztés kilátásai meglehetősen rosszak, hiszen a tavaszi hideg idő évről-évre tönkreteszi a gyümölcstermés jó részét, ami pedig megmarad, ott általában a felvásárlási árakkal van probléma. A gyümölcstermesztési ágazat kilátásait bemutató MBH AgrárTrend Index szerint is alegutolsó a sorban a gyümölcstermesztés, ha az optimista jövőkép a kérdés.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!