Balról várnánk őket, de jó ideje jobbról érkeznek markáns, nemzeti szívet dobogtató női politikusok. Margaret Thatcher legendává vált, Angela Merkel kultusza is alighanem utat talál majd a történelem idézettebb lapjaira, most pedig éppen Giorgia Meloni győzelmétől hangos Európa. A brit konzervatívok Liz Trusstól várnak megváltást, Marine Le Pen pedig hosszú évek óta csapkod a hatalom közelében. És még nem is beszéltünk a kormányunk szerint minden bizonnyal legnagyobb durranásról, Novák Katalin államfői kinevezéséről – olvashatjuk a jobboldali elhajlással nem vádolható Népszavában.
Ezért nem csoda, a Közép-európai Egyetem (CEU) professzorát és Demokrácia Intézetének történészét szólaltatták meg, Pető Andreát.
– Magyarországon egyedül a jobb- és szélsőjobboldali pártokban van tudatos utánpótlás nevelése – jelenti ki a kutató. – Nem véletlenül, hiszen nekik vannak forrásaik, hogy biztos karrierlehetőséget tudjanak és merjenek ígérni a kádereiknek – fogalmaz.
Mint mondja, ebben a rendben a nő akkor teszi jól a dolgát, legyen bár zseniális üzletasszony vagy politikus, ha mindenképpen vágyik az anyaszerepre, és boldogan végzi a vele járó feladatokat. – És azt kell mondanom, itt nincs alapvető különbség a progresszív és a konzervatív oldal világképe között. A nő számára mindkettő szerint az anyaság jelenti a kiteljesedést – szögezi le.
Barát Erzsébet hangsúlyozza,
hogy az olyan politikusok, mint Giorgia Meloni vagy akár Dúró Dóra ma azért olyan népszerűek, mert nagyon határozottan tudják a választók felé képviselni a szétesőben lévő ideális értékeket.
– Elképesztően energikusak, ami rám ijesztően hat, mert ez a fajta meggyőző erő számomra már erőszak. De a lényeg, hogy a választó úgy éli meg, ügyesebben adják elő, amit rutinból férfiakkal társítanak.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!