daextlwcn_print_scripts(false);

Sajnos egyre több hírt hallunk arról, hogy karambolok, tömegbalesetek történnek a magyar autópályákon. Statisztika természetesen nem áll a rendelkezésünkre, de olyan érzésünk van, mintha egyre több lenne. Akár így van, akár nem, az biztos, hogy több oka is van ennek.

Az elmúlt években tömegesen terjedt el a vezetés közben okostelefonozás, nem kell ecsetelni, ez miért életveszélyes. Ami viszont – meglátásom, tapasztalataim szerint – évtizedek óta fennálló probléma, hogy a sofőrök jelentős része egész egyszerűen nem tudja, mi az a biztonságos követési távolság. Bosszankodunk a dugók miatt, de a legtöbben bele sem gondolnak, miért alakulnak ki.

Olyat is biztos mindenki tapasztalt már, hogy dugóba került egy autópályán, és biztos volt benne, hogy valahol baleset történt, és azért áll a sor. Pedig nem. Pontosabban fogalmazva csak a pálya túlfelén, ezért sokan lelassítottak bámészkodni, s mivel a követési távolságot többen hírből sem ismerik, ez már elég is volt ahhoz, hogy kialakuljon a dugó. Ez az úgynevezett “fantomdúgó”.

Mint írtam, tehát nem ritkán tapasztaljuk, hogy minden látható ok nélkül araszolásba fullad a tempós haladás. Az ilyen “fantomdugó” akkor alakul ki, amikor a haladás dinamikája megakad, a sebesség és az autók közti követési távolság lecsökken.

Egy példa:

Nagy forgalmú úton, ha 130-ról viszonylag gyorsan kell lassítanunk 100-ra, akkor a mögöttünk lévő autó 98-ra fog lassítani, az őt követő 96-ra, aztán 94-re, és végül ­– esetleg több kilométerre – valakinek meg kell állnia. Kész is a “fantomdugó”.

Egy kiváló szemléltető videót ajánlanánk ezzel kapcsolatban:

S most nézzünk meg egy tegnapi felvételt az M7-es autópályáról, mi történik, ha esetleg valaki telefonozik is, és még a követési távolságot sem tartja:

Itt – ezúttal – halálos áldozat nem lett az esetből, de ez isteni szerencse, és sajnos a legtöbb ilyen esetben ez nem így van. Érdemes tehát egyeseknek kicsit használni az eszüket is, mielőtt autóba ülnek, s nem véletlen a drasztikus és provokatív megfogalmazás, mert ez tényleg nem babra megy.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);