Berlin szociáldemokrata polgármestere ráuszította a hatóságokat egy nőre, aki egy róla szerkesztett képet osztott meg Facebook-oldalán. A botrány a napokban robbant a német sajtóban.
Szorul a hurok Berlin szociáldemokrata (SPD) polgármestere, Michael Müller körül, miután az elmúlt napokban napvilágra került, hogy a hatalmával visszaélve rendelt el rendőrségi razziát egy középkorú nő lakásán egy kritikus Facebook-bejegyzés miatt – írja a Welt országos német napilap internetes kiadása.
A napokban olyan ügyészségi és rendőrségi dokumentumok láttak napvilágot, melyek miatt az ügyből országos botrány lett.
Mi is történt pontosan?
2019. áprilisában egy „Karina Fitzi” néven futó kamuprofillal megosztottak egy egyértelműen szerkesztett képet a berlini polgármesterről, amiben azzal vádolták Müllert, hogy a „német” NGO-hajók által kimentett illegális bevándorlókat a német fővárosban kívánja letelepíteni.
A kép és a bejegyzés nem a „Karina” álnevet használó személyhez fűződik, ő csupán megosztotta azt. Michael Müller mégis arra utasította Jörg Raupach berlini legfőbb ügyészt, hogy „intézkedjen”.
A nyomozók kiderítették a Facebook-profil mögött álló nő személyazonosságát, mire a kerületi bíró kiadta a házkutatási engedélyt. Ennek birtokában a rend(szer)őrség 2020. február 28-án hajnalban razziát tartott a célszemély otthonában. A házkutatás során lefoglaltak két mobiltelefont, valamint két táblagépet. Az adatok átvizsgálása után azonban semmi terhelőt nem találtak.
A hatósági zaklatást elszenvedő nő az ügy után panaszt tett. Tavaly októberben a bíróság jogerős ítéletben mondta ki: a házkutatás és az elektronikai eszközök lefoglalása törvénytelen volt. A gyanúsítottból lett áldozat később azt nyilatkozta, az éjjeli razzia lelkileg megnyomorította, azóta is nyugtalanul alszik, folyamatos stresszben és félelemben él.
Noha Németországban az ilyen éjszakai razziák már-már mindennaposak olyan személyek ellen, akiket a közvélemény „szélsőjobboldalinak” titulál, és az sem ritka, hogy Facebook kommentek miatt törik rá az ajtót az emberre, ez az eset mégis nagy port kavart.
Mivel az áldozat ezúttal nem „szélsőjobboldali”, így a média ingerküszöbét is átütötte az ügy. Most hirtelen mindenki értetlenül pislog: „Hogyan történhet ilyen egy jogállamban?”
Szakértők szerint viszont a szóban forgó Facebook-bejegyzés „kirekesztőnek” minősül. Emlékeztettek,
2019-ben a német szövetségi parlament elfogadott egy „gyűlöletbeszéd-ellenes” törvényjavaslatot, mely értelmében a hatóságok gyakorlatilag bárkire rátörhetik az ajtót, ha „gyűlöletkeltőnek” ítélt tartalmat tesz közzé a közösségi médiában.
A jogszabály emellett arra kényszeríti az internetszolgáltatókat, hogy adják át a hatóságoknak a személyes adatait – beleértve a jelszavait is – annak, akit gyűlöletbeszéddel kapcsolatos bűncselekménnyel vádolnak.
Fotó: Bild
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!