A magyar magánoktatási piac aktuális állapotát, sajátosságait, dinamikáit és lehetőségeit vette górcső alá az iskolakezdés apropóján készített felmérésében a BDO Magyarország Corporate Finance üzletága. Elemzéséből egyebek mellett kiderült: folyamatosan nő az igény a magánoktatás iránt, de mennyibe kerül a tandíj a legolcsóbb és a legdrágább intézményekben?
Az utóbbi időben az állami oktatás helyzete miatt – alulfinanszírozottság, pedagógushiány, elavult tantervek – jelentősen megnövekedett Magyarországon a magánintézmények iránti kereslet.
A magániskolákban tanuló diákok száma a 2020–2023 közötti időszakban 59 ezerről 64 ezer főre emelkedett, így értelemszerűen megnőtt a magánoktatási intézmények presztízse is.
A 2022–2023-as tanévben a magyarországi középfokú oktatási intézmények 23 százaléka már alapítványi fenntartású vagy magán volt – számolt be felmérésének eredményéről a BDO Magyarország Corporate Finance.
Egyre több család dönt a magánoktatás mellett
Az elmúlt években a magyarországi magániskolák piaca dinamikus fejlődésen ment keresztül, olyannyira, hogy az intézmények egyre kevésbé tudnak megfelelni a növekvő keresletnek: több magániskola telítődött, hosszabb várólisták alakultak ki.
Ezt a tendenciát tovább erősíti a magánoktatási intézmények infrastrukturális fejlettsége, a digitalizáció terén mutatott felkészültségük, valamint a modern pedagógiai módszerek iránti kereslet folyamatos növekedése.
A piac részletes vizsgálatába 28 oktatási intézményt vont be a BDO Corporate Finance csapata a magyarországi magániskola-piacon, melyek közül tízet magyar, 18 iskolát pedig nemzetközi intézményként azonosított be. A vizsgált intézmények 46 százaléka, azaz 13 intézmény az óvodától gimnáziumig, vagyis 3–18 éves korig nyújt oktatást, tíz általános és gimnáziumi korcsoportot szolgál ki, illetve öt intézmény kizárólag a gimnáziumi tanulókra fókuszál.
A magánintézmények bővítenék a kapacitásukat
Az elmúlt években több új magániskola létesült Magyarországon. Az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete (AME) által nyújtott információk szerint 2018 óta több mint húsz új alapítványi és magániskola kezdte meg működését az országban.
Az új intézmények között található
- a budapesti Diákszempont Általános Iskola és Gimnázium (2019),
- de a Budapest Schoolnak is több mikroiskolája nyílt meg Pest vármegyében, így 2018-ban Solymáron, 2020-ban Érden.
Emellett több működő intézmény is tervezi bővíteni kapacitásait, vagy akár új campus létrehozásában gondolkodik.
Jelentős bevételt hoznak a magániskolák
A felmérés kimutatta, hogy tandíj tekintetében jelentős mértékű eltérés látható a vizsgált oktatási intézmények között.
A nemzetközi iskolák éves tandíja átlagban 4,3 millió forint, a magyar intézményeknél ennél jóval alacsonyabb, átlagosan 1,5 millió forint.
A nemzetközi iskolák esetében is jelentős az eltérés: a két legnagyobb nemzetközi magániskolában – AISB – American International School of Budapest és BISB – The British International School Budapest – a legfelső év díja a 9 millió forintot is eléri.
A felmérés szerint a legnagyobb nemzetközi iskolák diákszám és árbevétel tekintetében is kiemelkednek a mezőnyből. A vizsgált iskolák tekintetében elmondható, hogy a nemzetközi magánintézmények átlagosan magasabb bevételt realizálnak alacsonyabb diákszám mellett.
Merre tovább magánoktatás?
A magánintézményekről – a felmérés alapján – összességében azt lehet mondani, hogy a piac szereplői folyamatos és igen erős igénynövekedéssel számolhatnak. A piaci szereplőknek reagálniuk kell a stabilan növekvő keresletre, amely befektetési lehetőségeket kínál mind a piac már aktív szereplőinek, mind pedig az új szereplőknek.
vg.hu nyomán
Kiemelt kép forrása: Shutterstock
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!