daextlwcn_print_scripts(false);

Korábban talán valóban voltak gazdaságilag előnyei az óraátállításnak, mára azonban ezer forintot se spórolunk vele, cserébe viszont felborítja bioritmusunkat, és rövidtávon igen kellemetlen egészségügyi problémákat okoz.

Korábban főleg gazdasági érvekkel igyekeztek védeni az óraátállítás szükségességét. Ezen profitorientált kapitalista érv – még ha igaz is lenne – nem elfogadható egyetlen nemzetben gondolkodó, szociálisan érzékeny ember vagy mozgalom számára sem. Így számunkra sem, hiszen a haszon egy normális rendszerben nem kerülhetne bármely élőlény egészsége elé. (Bár tudjuk, ezen állítással aligha értene egyet mondjuk a gyógyszeripar, hiszen az egészséges ember „rossz ügyfél”, a beteg ember a „jó fogyasztó”.)

Egészségügyi hatásai

Szervezetünk egy „belső óra” szerint működik, melynek fő feladata az anyagcsere-folyamatok, a vérkeringés és az immunrendszer optimalizálása, illetve az alvási ciklusok szabályozása. Miközben az óraátállítás egy gombnyomás, belső óránknak – érzékenységtől függően – 4-14 nap szükséges az alkalmazkodáshoz.

Ez idő alatt pedig rengeteg ember szenved alvászavarban, gyakori a fáradtság érzete, a depresszív hangulat, csökken a koncentrációs képesség, gyakoribb a fejfájás, étvágytalanság és emésztési problémák jelentkeznek, ráadásul jóval ingerlékenyebbek vagyunk.

A fokozódó stressz ráadásul hosszútávú egészségügyi problémákat is okozhat, főleg ha a magyar társadalom amúgy sem stresszmentes mivoltát vesszük alapul. De a legérzékenyebbeknél még szívfrekvencia ingadozás is előfordulhat. Az óraátállítást követő időszakban a balesetek száma is jóval gyakoribb, tehát – egyáltalán nem túlozva – azt is kijelenthetjük, az óraátállítás a testi épségünket is veszélyeztetheti.

Az ELTE PPK professzora alaposabban is megvizsgálta a kérdést, és arra jutott, hogy „a depresszióban, szorongásos állapotokban, pszichés zavarban szenvedők (különösen, ha dolgoznak) szenvedik meg leginkább a ritmus eltolódását, ilyenkor gyakran kell akár orvoshoz vagy pszichológushoz fordulniuk, esetleg átmenetileg változtatni a gyógyszerelésen is. Végül vannak kifejezetten időzavaros betegek is, akiknél akár fatális következménnyel is járhat az óraállítás, szinte teljesen kiforgatva az amúgy is abnormális ritmusmintázatot”.

Felesleges az Unióra várni

Az Európai Bizottság 2018 szeptemberében ismertette az óraátállítás eltörlésére vonatkozó javaslatát, miután az európai konzultációban részt vevő 4,6 millió állampolgár elsöprő többsége a gyakorlat megszüntetését szorgalmazta.

A javaslatot aztán 2019 első felében az európai parlamenti képviselők is megszavazták. 2023 van, és semmilyen előrelépés nem történt az ügyben.

Ennyit az emberek akaratáról…

A gyakorlat azt mutatja, hogy azon javaslatok, melyek nem pénzes lobbistáktól vagy az EU-s politikusok amerikai gazdáitól érkeznek, nem igazán kerülnek megvalósításra.

Már önmagában ezért is felesleges lenne várni a korrupt brüsszeli bürokratákra. Van azonban egy másik, még ennél is erősebb érv: dilettantizmusukról (vagy lustaságukról) tanúbizonyságot téve, az EU-s döntéshozók még arra sem vették a fáradtságot, hogy eldöntsék, melyik időszámítást használjuk? Ha a tervezet – egyszer, még az EU szétesése előtt – megvalósításra kerül, akkor is csak az óraátállítást törlik el, viszont minden ország egyénileg eldöntheti, hogy a jövőben a nyári vagy a téli időszámítást akarja alkalmazni. Lehetne ennél kaotikusabb helyzetet teremteni?

Egy európai ország már meglépte

A felvetés még csak nem is példanélküli, hiszen Grönland most utoljára állított órát. Parlamentje, az Inatsisartut tavaly november 24-én megszavazta, idén tavasszal állítanak utoljára órát, ezt követően egész évben a nyári időszámítást alkalmazzák majd. A tisztviselők döntésüket azzal indokolták, hogy így a grönlandiak délutánonként egy órával több napfényt kapnak, és több idő áll majd rendelkezésükre a távolabbi üzleti kapcsolataik lebonyolítására is.

Éppen ezért itt lenne az ideje a kérdést végre a magyar parlament elé tárni és, ha a kormány számára tényleg fontos a magyar emberek egészsége, akkor egyszer és mindenkorra eltörölni az óraátállítást!

Gyebnár Dávid

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);