daextlwcn_print_scripts(false);

Elkerülte az összeütközést két egymáshoz közel került űrszemét – közölte a LeoLabs, a földkörüli pályán keringő objektumokat radarral megfigyelő cég.

Egy már nem működő orosz műhold, a Kozmosz-2004 és egy használaton kívüli kínai rakéta, a Csang-cseng darabjai kerültek egymáshoz 25 méteres közelségbe. Más kutatók korábban úgy számították, 70 méteres lesz a távolságuk.

Az objektumok együttes tömege meghaladja a 2,5 tonnát, relatív sebességük másodpercenként 14,66 kilométer, így az ütközés katasztrofális lehetett volna, valódi törmelékzuhatagot eredményezett volna.

Mivel mintegy ezer kilométer magasságban keringenek, az így keletkező törmelékek nagyon hosszú ideig a közelben maradtak volna, fenyegetve a működő műholdak munkáját.

a close up of a computer: Still from a LeoLabs animation modeling a close approach between two big pieces of space junk on Thursday night (Oct. 15). The chance of a collision was higher than 10%, LeoLabs calculated. Thankfully, a smashup seems not to have occurred.

Egyes számítások szerint mintegy 900 ezer darab egy centiméternél nagyobb objektum kering a Föld körül, amelyek nagy sebességnél hatalmas károkat okozhatnak egy működő műholdban, vagy akár teljes el is pusztíthatják azt.

Az Európai Űrügynökség (ESA) a héten mutatta be éves jelentését az űrkörnyezet állapotáról, amelyben kiemelték az űrtörmelékeket előidéző események problémáját. Ezek közé tartoznak a keringési pályán keletkező robbanások, amelyeket például üzemanyag vagy akkumulátorok okoznak a régi rakéták vagy szondák fedélzetén.

Az elmúlt 20 évben évente átlagosan 12 ilyen esemény történt.

(Forrás: MTI – Kép: Twitter/LeoLabs – Borítókép: illusztráció/pixabay.com)

 

 

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);