A lebomló baloldali pártformációk inkább egymás ellenfelei, semmint a kormány kihívói. Legtöbbjüknek korábbi szövetségeseikkel kell megküzdeniük annak érdekében, hogy egy EP-be jutással valamiképp túléljenek még pár évig. A Fidesz mandátumaira egyedül a Mi Hazánk jelent érdemi veszélyt.
A Závecz Research friss közvélemény-kutatást közölt, melyből kiderül:
a jövőre esedékes EP-választáson kijuthat Brüsszelbe a Mi Hazánk, ráadásul a Fidesz kárára szerezhet képviselői mandátumot.
A felmérés szerint, amennyiben az LMP, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Párbeszéd önállóan indul a jövő évi EP-választáson, akkor egyik párt sem juthat mandátumhoz. (Történelme során a Párbeszéd még sosem indult önállóan, a „piócapárt” mindig egy mérhető támogatottságú formációval koalícióra lépve szerzett magának jól fizető képviselői helyeket.)
A pártválasztók körében a Fidesz 46 százalékon áll, ami 12 mandátumot érthet, míg a DK 19, a Momentum pedig 8 százalékkal szintén dobogós. A Mi Hazánk esetében nehéz megítélni a pontos számokat, hiszen a pártot egyrészt rendre alulmérik, másrészt EU-szkepticizmusa a hívei között még jelentősebb, így sokan az ilyen felméréseken nem is válaszolnak. A korábbi, általános közvéleménykutatások rendre 10 százalék fölé mérték őket, így, ha a párt erősödésének tendenciái megmaradnak, akkor egy, de akár két mandátumra is számíthatnak.
Nem úgy a „futottak még” kategória versenyzői, akiknek egymást eltaposva kell majd megküzdeniük a balliberális szavazók voksáért. Ide tartozik a Jobbik, az MSZP, az LMP, az MKKP és a Párbeszéd is, melyek vagy messze a bejutási határ alatt vannak, vagy a küszöbön táncolnak. A Jobbik, az LMP és az MSZP esetében például sorsdöntő lehet, hogy a két másik párttól mennyi szavazót tudnak elszívni egy sikeres kampánnyal. Az MKKP az utóbbi években egyre inkább kimutatta foga fehérjét, mely alapján egy viccpártba bújtatott szélsőliberális-globalista formáció rajzolódott ki a kutyás maszk mögött. Ők leginkább a Momentumra jelenthetnek veszélyt, hiszen ideológiailag igen hasonló a két párt, ráadásul mindketten a nagyvárosi (ál)értelmiségi, illetve egyetemista réteg körében erősek.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!