Csurka István emlékkonferenciát és kerekasztal-beszélgetést rendeztek 2025. február 22-én a Kossuth Klubban. A konferencia keretében bemutatták a Csurka István életmű-bibliográfia kutatói kiadását, amelyet a Konzervatív Értékrend Alapítvány jelentetett meg.
Megnyitó előadásában Zárug Péter Farkas politológus elemezte Csurka István pályafutását. Bemutatta azokat a közéleti fordulópontokat, mindenekelőtt Csurka Istvánnak az MDF megalkuvását bíráló, 1992-es Néhány gondolat c. tanulmányát, és az ukrán–magyar alapszerződés elutasítását, amely események a nemzeti radikalizmus létrejöttét jelentették, előbb a Magyar Út Körök Mozgalom, majd a Magyar Igazság és Élet Pártja keretében.
Vasvári Erika, a bibliográfia összeállítója elmondta: a kötet úttörő műfajú vállalkozás abban a tekintetben, hogy az egyes írások, esszék, tanulmányok bemutatása Csurka-mondatokból, idézetekből áll össze, ezért az olvasó élvezetes olvasmányt, „ízig-vérig Csurkát” kap a kezébe, egyúttal megismerheti a rendszerváltás és a privatizáció, azaz az ország kiárusításának legalaposabb kordokumentumát is, hiszen Csurka heti jegyzeteiben rendre számba vette az adott héten történt fontosabb eseményeket. Mivel a most megjelent kötet ún. kutatói kiadás, boltokba nem kerül, csak könyvtárakba, ezért a szerző tervbe vette a második kiadás megjelentetését, amely várhatóan az idei Könyvhéten már kapható lesz.
Kiss Gy. Csaba és Kovács Dávid
A következő előadó, Kiss Gy. Csaba professzor Csurka színdarabjain keresztül mutatta be a Kádár-korszaknak máig ható elsivárosodását, az értelmiség megalkuvását; az „ez van” világát, az állami méreteket öltő markecolást, a kívülről, a média által irányított embertípus tömegessé válását.
Csurka gondolkodói világképét Kovács Dávid egyetemi docens mutatta be tanulmányában. Kifejtette, hogy a nemzeti radikalizmusnak a népi írók, Németh László, s korábban a Bartha Miklós Társaság, Ady Endre és Szabó Dezső adta meg szellemi alapozását.
Borbély László, Zárug Péter, Kiss Gy. Csaba és Domonkos László
A kerekasztal beszélgetés során Domonkos László, a 2012-ben megjelent Csurka életrajzi kötet írója, valamint Borbély László, Kiss Gy. Csaba és Zárug Péter Farkas osztották meg személyes emlékeiket Csurka István emberi alakjáról és politikai működéséről.
Simó Anna
Kiemelt képünkön: Zárug Péter Farkas
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!