Zoraya Ter Beek depresszióra, autizmusra és borderline személyiségzavarra hivatkozva kérte, hogy májusban vessenek véget az életének.
A 28 éves Ter Beek egy kis faluban él a német határ közelében 40 éves barátjával, ám nemrég úgy döntött, hogy Hollandiában törvényes úton véget vet az életének. A fiatal nő elmondása szerint egész életében mentális problémákkal küzdött és akkor döntött az eutanázia mellett, amikor az orvosai azt mondták neki: „Nem tudunk többet tenni érted. Nem fog javulni” – számolt be a Free Press.
,,Mindig is tisztában voltam azzal, hogy ha nem lesz jobb, akkor nem tudom tovább csinálni”
– nyilatkozta Ter Beek.
Világszerte megosztja az embereket az eutanázia kérdése. A fizikai fájdalom elviselhetetlen a gyógyíthatatlan betegségben szenvedőknek, és a szeretteiknek is, akiknek ezt végig kell nézniük tehetetlenül. De egy testileg egészséges, szép, fiatal nő miért dönt úgy, hogy eldobja az életét? A pszichés betegségek a legtöbb esetben már kezelhetőek odafigyeléssel, folyamatos kontroll alatt tartva. Ennek ellenére az elmúlt időszakban egyre többen döntenek a halál mellett.
Stef Groenewoud, a holland Kampeni Teológiai Egyetem egyik egészségügyi etikusa így fogalmazott:
,,Különösen a pszichiátriai betegségekkel küzdőknél, azon belül is a fiataloknál látom ezt a jelenséget, amikor úgy tűnik, hogy az egészségügyi szakemberek könnyebben lemondanak a felépülésükről, mint korábban.”
Kutatások szerint egyre többen döntenek úgy, hogy véget vetnek az életüknek például a depresszió vagy a szorongás miatt, amelyet a gazdasági bizonytalanság, az klímaszorongás, a közösségi média és egyéb tényezők tovább erősíthetnek.
A fiatal nő azt is elmondta, hogy az otthonában fogják elaltatni, egy kanapén. Az orvos először nyugtatót ad be neki, majd pedig egy gyógyszert, ami leállítja a szívét. A kedvese végig mellette lesz. Temetés nem lesz, hanem barátja szétszórja majd a lány hamvait egy közeli erdőben amit előtte együtt kiválasztottak.
,,Az orvos tényleg időt szentel ilyenkor az emberre. Nem csupán annyi, hogy bemegy és azt mondja, hogy ,,Feküdjön le, kérem!”.
Zoraya Ter Beek a folyamatról is nyilatkozott .
” Először egy csésze kávét hoznak, ami nyugtatja az idegeket és kellemes légkört teremt. Utána megkérdezi, hogy készen állok-e. Ekkor el fogom foglalni a helyem a kanapén. Majd ő újra megkérdezi, hogy biztos vagyok-e benne, és elkezdi a folyamatot, jó utat kívánva”
,,Félek egy kicsit a haláltól, mert ez a végső ismeretlen. Nem igazán tudjuk, hogy mi következik – vagy nincs semmi? Ez a félelmetes ebben”
– fűzte még hozzá.
A világon elsőként Hollandiában legalizálták az eutanáziát, a jelentkezők száma pedig folyamatosan növekszik. 2022-ben például 8720 eutanáziát végeztek Hollandiában, ami az országban történt halálesetek 5 százalékát jelentette.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!