daextlwcn_print_scripts(false);

Bizonyára kevesen emlékeznék már arra, hogy volt jó három évvel ezelőtt a Ferencvárosban egy szivárványszínű BLM szobor, aminek pályafutása annak idején nagyon kérészéletűnek bizonyult, hiszen alig egy napos „tündöklés” után – hiába volt az állandó rendőri védelem – meglehetősen dicstelenül, darabokra törve, a talapzatáról letaszítva, a földön végezte. Ma azoknak a pere zajlott a Markó utcai bíróságon, akik fizikailag is tettek azért, hogy ez a bukás megvalósuljon.

Incze Bélát – aki egyébként a Légió Hungária vezetőségi tagja – és társait csoportos garázdasággal állították bíróság elé. Az elsőrendű vádlott egy pillanatig sem tagadta, hogy az ő határozott, erőteljes mozdulataitól repült el messzire a 3D-s eljárással készült műanyag szobor feje, majd hogy bevégezze, amit elkezdett két kézzel még a posztamensről is letaszította az amerikai szabadságszobrot stilizáló alkotást. A tettet a negyedrendű vádlott telefonon rögzítette, míg a másod és harmadrendű vádlott a rongálás alatt Inczétől néhány méternyire álldogált.

A rombolás után Incze Béla feltartott kézzel ment a rendőrautóból kiszálló járőrök felé, s tettét vállalva mindvégig együttműködő volt a hatósággal. Kár is lett volna bármit is tagadnia, hiszen nem csak a rendőrök láttak mindent, de a térfigyelő kamera is rögzítette a történteket.

A mai elsőfokú iratismertető tárgyalásnak nem is az ő bűnösségének a kiderítése és emiatti elmarasztalása volt az alapvető kérdése, hanem inkább az, hogy a tettét csoportosan, vagy társaitól függetlenül követte-e el, hiszen a csoportos garázdaság büntetési tételei súlyosabbak, illetve akkor mindegyik vádlottal szemben megáll a bűncselekmény elkövetése.

A tárgyalás az előzmények kihirdetésével kezdődött meg a tárgyalást vezető bírónő által, majd Incze Béla és három vádlott társához – akik következetesen tagadták, hogy előzetesen tudtak volna a rongálásról, illetve, hogy abban bármilyen szinten részt vettek – intézett kérdéseket a bíróság. Mindezek után következett a két rendőr tanú meghallgatása, melyek közül az egyik meglehetősen visszafogott, kevés dologra emlékező volt. Társa vallomása viszont meglehetősen bőbeszédűre, ugyanakkor visszásra is sikerült, ugyanis mostani vallomásában sokszor ellentmondásba keveredett az általa korábban jegyzőkönyvbe mondottakkal, illetve nem a tényekre, hanem „rendőrszakmai múltjából következő” feltételezéseire hivatkozott.

Némi szünetet követően levetítették a térfigyelő kamera felvételeit, a bírónő az azon látottakat hosszasan elemezte, majd ezzel a bizonyítási eljárás befejeződött.

Következett először a vádhatóság beszéde, melyben az ügyész azt bizonygatta, hogy a négy férfi közösen lépett fel, illetve Incze Bélát a három társa pszichésen erősítette abban, hogy cselekményét megtegye, így ragaszkodott a csoportos garázdaság koncepcióhoz.

A védelem nem állított ügyvédet ezért az utolsó szó jogán Incze Béla még egyszer hangsúlyozta, hogy társai nem tudtak arról, ő mire készül, illetve arra is utalt, hogy itt nem egy sima szobordöntésről van szó. Tettével kizárólag ellenérzését szerette volna kifejezni – s ez az ellenérzés a társadalom nagy többségével találkozott,

olyannyira, hogy az ismert publicista, Bayer Zsolt is annak idején előrevetítette, hogy le fogja dönteni ezt a szobrot –a BLM mozgalom sugallta eszmeiség iránt.

A bíróság ezután rövid időre visszavonult, majd a bírónő felolvasta az általa hozott ítéletet. Az elsőrendű vádlott kivételével a másik három vádlottat felmentette, hiszen nem látta bizonyítottnak a csoportos garázdaság tényét. Az elsőrendű vádlottat – Incze Bélát – 200 óra közmunkavégzésre, illetve 280e Ft pénzbüntetésre ítélte. Mivel a vádhatóság téves besorolás miatt megfellebbezte az ítéletet, illetve Incze Béla három nap gondolkozási időt kért az elfogadás tekintetében, az ügy majd másodfokon folytatódik.

Eddig a bírósági események tényszerű leírása, a dologhoz azonban hozzátartozik, hogy a ledöntés után a ferencvárosi önkormányzat, már nem állította vissza helyére a szobrot, így azt mondhatjuk a bírósági eljárás, és – legalábbis jelen állás szerint – némi enyhének nevezhető büntetés megérte, hogy markánsan kifejezzék véleményüket azok, akik másképpen gondolkoznak dolgokról, mint a baloldal. Mi mindenesetre figyelemmel fogjuk kísérni a per folytatását és tudósítunk a fejleményekről.

Tölgyesi Tibor

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyilvántartásba vételi okiratának száma: CE/22685-4/2020.
Szerkesztőség címe: 1132 Budapest, Victor Hugo u. 11., 4.emelet
Szerkesztőség elérhetősége: szerk@magyarjelen.hu
Főszerkesztő: Horváth Tamás
© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);