2015 óta először fordul elő olyan, hogy az iparvállalatok nem a munkaerőhiányra, hanem a kereslet hiányára panaszkodnak.
A magyar iparvállalatok legalább fele érzi úgy, hogy 2020 első negyedévében a termelés fő akadálya a kereslet hiánya. Korábban az említett cégek legégetőbb problémája a munkaerőhiány volt (talán tisztességesen meg kellene fizetni a magyar dolgozókat – a szerk.), azonban ez az év első felével megváltozott. A felmérés ráadásul március elején készült, amikor Magyarország még semmiféle intézkedést nem hozott; nem hirdettek ki vészhelyzetet, és a kijárási tilalmat sem vezettek be. Ennek ellenére a magyar társadalom már érzékelte a vírus nemzetközi jeleit, így fogyasztási szokásaik is megváltoztak.
Magyarországon évekig a munkaerőhiány volt a legfőbb problémájuk a vállalatoknak, azonban a tavaly év végén a külső és belső kereslet csökkenése miatt (amely a gazdaság ciklikus pozíciójából adódott) nem volt meglepő, hogy mérséklődik a munkaerőhiány.
A koronavírus kínai megjelenésével azonban az iparvállalatok olyan problémákkal kerültek szembe, melyek egyben rámutattak a globalizmus legnagyobb hátrányára is. A legtöbb vállalat manapság erős kínai függésben él. Vannak, akik a teljes termelést helyezték át Ázsiába, és vannak, akik a kínai alapanyagok és termékek hiányában képtelenek zökkenőmentesen folytatni a termelést. A függés olyan szintű, hogy azt már a hazai vállalatok is saját bőrükön érzik.
Márciusban a koronavírus már világjárványként terjedt szét, minek következtében a kormányok igen komoly korlátozó intézkedésekre kényszerültek, mint a kijárási tilalom, a karantén, vagy az üzletek bezárása. A fertőződés kockázata, valamint a kereslet zuhanása miatt egyre több iparvállalat termelése állt le. Ez mutatkozik meg a GKI friss felmérésben is:
a magyar iparvállalatok 51%-a mondta azt az idei első negyedévben, hogy a termelését a kereslet hiánya akadályozza. Ilyen magas értékre utoljára 2013-ban volt példa Magyarországon
amikor a gazdaság kilábalt a W-alakú recesszióból
Mivel a felmérés készítésekor Magyarországot még nem érte el a járvány, így a következő ilyen felmérés valószínűleg még jelentősebb visszaesést fog mutatni a termelést, illetve a keresletet illetően. Az iparvállalatok egyelőre pénzügyi gondokról nem számoltak be a felmérés készítésének időpontjában, azonban anekdotikus hírek alapján már lehet hallani, hogy ezen a téren is problémák lesznek a következő időszakban.
A szerdán publikált márciusi BMI-adatok alapján arra lehet számítani, hogy a magyar feldolgozóipar nagyon mély recesszión fog keresztülmenni a következő időszakban, amit a GKI felmérése is megerősít, a keresleti gondokra panaszkodó vállalatok aránya ugyanis hamarosan olyan magas szintre érhet el, mint a világgazdasági válság legmélyebb időszakában.
(portfolio.hu nyomán – Fotó: Getty Images)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!