Több mint ezer embert vettek őrizetbe a fehérorosz hatóságok a kedd éjjeli tüntetések során; a biztonsági erők és a tiltakozók közötti összecsapásokban 51 tüntető és 14 rendőr megsérült – tájékoztatott a minszki belügyminisztérium szerdán. A fehérorosz rendőrség közölte: a rendfenntartók önvédelemből a tüntető tömegbe lőttek Bresztben, egy ember megsebesült.
A fehérorosz rendvédelmi hatóságok az elnökválasztásból kizárt Viktar Babarika bankár kampánystábját vádolják az országszerte zajló tüntetések szervezésével – közölte a Belorusz-1. Az állami televíziós csatorna szerint a rendőrség „több olyan bizonyítékot talált, amelyek megerősítik, hogy a stáb tagjai felelősek a tömeges zavargások szervezéséért, összehangolásáért és pénzeléséért”. A Belgazprombank egykori vezetőjét még a választás előtt pénzmosással, vesztegetéssel és csalással vádolták meg.
Az indulástól szintén eltiltott Valerij Cepkalo volt washingtoni nagykövet, aki gyerekeivel együtt Oroszországba menekült, miután tudomására jutott, hogy őt is őrizetbe vehetik, szerdán Kijevben bejelentette, hogy jótékonysági alapot hoz létre Jövő Fehéroroszországa néven a fehérorosz ellenzéki erők támogatására. Mint mondta, ennek célja a demokrácia fejlesztése és a politikai elnyomástól, illetve üldöztetéstől szenvedő állampolgárok megsegítése. Az alap emellett az érintett személyek külföldi munkavállalásához és oktatásához is támogatást nyújtana.
Cepkalo egyébként kedden egy Nemzeti Megmentési Front megalakulását jelentette be, amely egyebek között harcot hirdetett a fehérorosz alkotmány megsértői ellen, ideértve a jelenlegi vezetést. A szervezet kiáll emellett Fehéroroszország szuverenitásának, demokráciájának és szabadságának megőrzése mellett.
Az AP amerikai hírügynökség úgy értesült, hogy mintegy 200 nő gyűlt össze élőláncot alkotva Minszk egyik központi piacának közelében a tüntetéseken megsérült aktivistákkal való szolidaritás jegyében. Később az utcán sétálva, a rendőrségi erőszakra utalva azt skandálták, hogy „gyalázat”. Hasonló megmozdulásokat jelentettek az ország más részeiből is.
A TASZSZ orosz hírügynökség helyszíni beszámolója szerint az egyik minszki rendőrségi fogda előtt több mint százan gyülekeztek, hogy kiderítsék, hozzátartozóik, illetve barátaik is a fogva tartottak között vannak-e.
Egy olasz újságíró – saját közlése szerint – háromnapi fogságot követően szerdán szabadult a hatósági őrizetből. Claudio Locatelli sérelmezte, hogy a rendőrség brutális módon bánt vele Minszkben, és nem adott neki enni. A szabadúszó újságíró jelenleg a minszki olasz nagykövetségen tartózkodik.
Az ország nyugati részén található Bresztben – a rendőrségi közlés szerint – erőszakos tüntetők fémrudakkal támadtak rá a rendőrökre szerdára virradó éjjel. A rendfenntartók először figyelmeztető lövéseket adtak le, de mivel ez nem állította meg az embereket, éles lőszerrel a tömegbe lőttek. Egy ember megsebesült – állt a rendőrség közleményében.
Az országban a vasárnapi elnökválasztás előzetes eredményeinek közzétételét követően kezdődtek megmozdulások. A hivatalos adatok szerint Aljakszandr Lukasenka hivatalban lévő államfő 80,08 százalékot, míg legfőbb ellenfele, Szvjatlana Cihanouszkaja 10,09 százalékot szerzett. Cihanouszkaja választási csalásra hivatkozott, és leszögezte: nem fogadja el a hivatalos eredményeket, és saját magát tartja a választás győztesének, majd nem sokkal később elhagyta az országot.
Kedd éjjel immár harmadik napja került sor összecsapásokra a biztonsági erők és a tüntetők között. A hatóságok gumilövedékeket és villanógránátokat vetettek be, a tiltakozók kövekkel, üvegekkel és barikádok emelésével védekeztek. Vasárnap óta több mint hatezer embert vettek őrizetbe. Hivatalos adatok szerint egy ember meghalt és 250-en megsérültek. A hatóságok az internet-hozzáférés korlátozásával igyekszenek ellehetetleníteni a tüntetések megszervezését.
A 65 éves Lukasenka 1994 óta irányítja Fehéroroszországot, és sorozatban hatodik mandátumát nyerte el. Nyugati szakértők szerint az idei választás a korábbiakhoz hasonlóan nem volt sem szabad, sem tisztességes. A kampányidőszakban két ellenzéki elnökjelöltet, köztük Cihanouszkaja férjét bebörtönözték, és számos ellenzéki aktivistát őrizetbe vettek. A voksoláson nemzetközi megfigyelők nem vettek részt, kivéve a szovjet utódállamok többségét tömörítő Független Államok Közösségének megfigyelőit, akik elégedetten nyilatkoztak a választási folyamatról. Az államtól független felmérések a jelenlegi eredménnyel szögesen ellentétes képet festettek. Ezek szerint Cihanouszkaja 70 százalékos támogatottságot élvezett, míg Lukasenkára mindössze 10 százalék szavazott.
MTI
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!