Elhagyja holnap Magyarországot az a 11 iráni állampolgár, akik márciusban randalíroztak, erőszakosan viselkedtek a Dél-pesti kórházban, ahova koronavírus-fertőzéssel kerültek. Közülük hármat ki kell toloncolni, miután önként nem hajlandóak elhagyni hazánkat.
Mára 134-re emelkedett a koronavírus-fertőzés miatt elhunytak száma, miután újabb 12 ember vesztette életét. A betegséggel azonosított személyek száma 1579-re nőtt, míg 192-en gyógyultan távozhattak a kórházakból. Jelenleg 13 360-an vannak hatósági házi karanténban, és eddig 37 326 mintavétel történt – közölte Müller Cecília, Országos Tisztifőorvos. A legtöbb fertőzött – 770 ember – továbbra is Budapesten van, ebből 212 megbetegedés a Pesti úti idősotthonban történt, az intézményben már 13-an haltak meg.
A szakember azt hangsúlyozta, az idősotthonokban, valamint a szociális intézményekben országos ellenőrzést rendelt el az idősek védelmében. – Azzal a céllal tesszük ezt, hogy megvédjük őket, és lássuk, ezek az intézmények felkészültek-e a járvány kezelésére, biztosított-e az orvosi ellátás, a személyi, tárgyi feltételek adottak-e? – sorolta, hozzátéve, ha hiányosságot tárnak fel, megteszik a kellő intézkedéseket. Mint fogalmazott, az ellenőrzésekről mindenhol jegyzőkönyv készül, a tényeket, adatokat rögzítik, a hatósági intézkedés pedig ezek alapján történik. – Összesen 1035 szociális intézmény van Magyarországon. Az ott lakók létszáma intézményenként nagyon eltérő, van ahol 10-20 beteg van, míg máshol több száz időset látnak el. Ezeknél az otthonoknál kezdjük az ellenőrzést, mivel itt nagyobb a fertőzés kockázata – emelte ki.
Müller Cecília beszélt a kórházi ágyak előírt felszabadításáról is. Közölte: ezek nem hirtelen intézkedések, folyamatos felkészülés zajlik a kórházakban, hogy meglegyen a szükséges ágyszám, valamint emberi, tárgyi kapacitás nagyszámú megbetegedés esetén. – A járvány kezelése megfelelőnek tűnik, az emelkedésszám azt jelzi, betartjuk a korlátozó intézkedéseket, így laposítani tudjuk talán a járványgörbét. Ugyanakkor nem lehet tudni, hogy történik-e nagyobb számú megbetegedés. Célunk az, hogy senki ne maradjon ellátatlan – hangsúlyozta a szakember. Elmondta azt is, Európa egyes országaiban a sok beteg rászakad az egészségügyi ellátórendszerre, nem jut mindenkinek ellátás, hiány van személyzetből és gépekből is, a hazai intézkedések ezt kívánják elkerülni. Végül kiemelte: csak azokat a betegeket bocsájtják el a kórházakból, akiknek nincs akut problémája, és a szakorvos a hazaengedést jóváhagyja.
Kiss Róbert alezredes arról számolt be, hogy csütörtökön elhagyja Magyarországot az a 11 iráni állampolgár, akik márciusban erőszakosan viselkedtek egy fővárosi kórházban. Mint mondta, nyolcan önként hagyják el az országot, három iránit kitoloncolnak. Közölte azt is, egy hatósági karanténra ítélt magyar állampolgár próbált tegnap gépre szállni a Liszt Ferenc repülőtéren, de kilépését a hatóság megtagadta.