„Mindenekelőtt köszönöm magát a tényt, hogy személyemet jelölésre tartottátok érdemesnek, és természetesen köszönöm a megszavazott bizalmat. Köszönöm, hogy újabb két évre közösségünk elnökévé választottatok. Engedjétek meg, hogy mielőtt a Fideszről, múltunkról és jelenünkről szólnék, minden mást megelőzően az előttünk álló feladatokról beszéljek.
Nálunk, a Fideszben ez a helyes sorrend.
Itt nem pozíciót osztanak, még az elnöknek sem, hanem munkát és feladatot.
Talán ez a hosszú évek óta tartó sikereink egyik magyarázata is” – mondta Orbán Viktor a Fidesz 2017-es kongresszusán, ahol a választási év előtt a delegáltak megerősítették a miniszterelnököt pártelnöki pozíciójában.
Munka vagy pozíció?
Adódhat a kérdés, hogy a gazdasági válság kellős közepén miért csatlakozik valaki egy párthoz? Miért ír alá egy olyan papírt, amely arról szól, hogy ő innentől kezdve párttag és szerepel az adott párt tagnyilvántartásában? Ráadásul még valamilyen összeget tagdíj gyanánt a legtöbb pártban be is kell fizetnie a kasszába.
Végignéztük a magyar pártok online elérhető jelentkezési lapjait és ezek alapján az derül ki, hogy
minden pártban van mód a párt munkáját segíteni anélkül is, hogy bárki bármilyen papírt aláírna.
Plakátot kiragasztani, szórólapot osztani és az állampolgárnak kedves párt rendezvényeire eljárni, híreit követni a párttagság nélkül is bőven megvan a lehetőség. A jelentkezési lapokon mindenhol alap adatokat kell megadni, de emellett arról is nyilatkozni kell a jelentkezőnek, hogy milyen munkát végezne szívesen a pártban, miben tudna segíteni. A pártok alapszabályaiban jellemzően az szerepel, hogy párttisztséget csak párttag tölthet be, tehát ebből következik egy olyan logika, hogy belépni annak az embernek érdemes igazán, aki direkt politikai feladatot szeretne vállalni. Kivételek természetesen akadnak, mint ahogy olyanok is akadnak, akiknek még véletlenül sem a párt, vagy a feladat a fontos, hanem csak és kizárólag pozíció. Számtalan példa van arra, hogy valaki minden oldalt, esetleg minden létező pártot végigjár és egyik után lép be a másikba. Előbbire jó példa Csintalan Sándor, utóbbi kategóriában pedig egyértelműen Demeter Márta viseli a „Miss Párt” nem létező koronáját.
Márki-Zay Péternek nem sikerült
A pártok szempontjából igen fontos feladat a tagtoborzás és a baloldal megsemmisítő vereségének az elemzők szerint az egyik oka éppen ez. Jelesül, hogy a pártok úgy gondolták, hogy tagok és szervezetek helyett elég összefogni és fel is lehet számolni a helyi bázisokat, mert a nagy közös majd ápolja és eltakarja a hiányosságokat. Április 3-án kiderült, hogy az a nagy közös, az inkább egy kis közös és nemhogy eltakarja, de egyenesen kidomborítja a hiányosságokat.
Erre jöhetett rá MZP, aki éppen megalakította a Mindenki Magyarországa Néppártot, majd rögtön fel is hívta Hadházy Ákost, hogy csatlakozzon, mint az első igazán nagy név. A polgármester az ATV-ben arról vallott, hogy Hadházytól kosarat kapott, mert Zugló képviselője szerint most egy igazán nagy párt felépítésére lenne szükség, de Márki-Zay Péter sajnos csak kicsit tud építeni.
Húzónevek jelentősége
A húzónevek márpedig kiemelt jelentőségűek tudnak lenni egy-egy párt életében. Jó példa erre a Jobbik. A szebb múltat megélt egykori radikális erő élete első EP kampánya közepén 2009-ben Morvai Krisztina listavezetését jelentette be, ami remek húzásnak bizonyult az akkor még kevés igazán ismert névvel rendelkező jobboldali erőnek. Az keveseket érdekelt, hogy Morvai effektíve belépőpapírt nem írt alá, de annál több jelentősége volt annak, hogy így a jogvédő 2010-ben már a Jobbik EP képviselőjeként tudott kampányolni a párt országos listája mellett – kivétel nélkül mindenhol teltházas választási rendezvényekkel.
Vér – Ér
„Ajkad épp, hogy hozzám ér, bennem lángra lobban a vér
Bárcsak lenne arról szó, hogy lényed mennyit ér”
– szól a Romantic együttes sora a Vágyom Rád című klasszikus szerzeményből. Ezt inkább be is tesszük ide, csakhogy minden olvasó biztosan tudja melyik nótáról van szó.
Fekete – fehér, vér – kél
„Mint fekete és fehér, egybe forr a két színű vér,
Mit eltemettünk rég, most új életre kél”
-folytatódik a műdarab.
A Fidesz a 2022-es kampány hajrájában vette be Győzikét, az együttes egykori frontemberét, a showmant. Ekkor kommunikálták azt, hogy Gáspár Győző a külügyminisztérium épületében kitöltötte a jelentkezési lapot és be fog lépni a Fideszbe.
A jelentkezést elbírálták, Győzi pozitív visszajelzést kapott,
a kormánypárt szerint helye van a Nemzeti Együttműködés Rendszerében és beleillik a nemzeti, polgári, keresztény Magyarország eszményképébe.
A hír 2023 első napjaiban végigjárta a sajtót, a Fidesz új taggal gyarapodott, Győzike a Nógrád megyében található Szécsény nevű település szervezetébe csatlakozott. Győzike a belépésről és az okokról részletesen beszélt több orgánumnak, de az nem derült ki egy cikkből sem, hogy mi lesz a konkrét feladata a Fideszben. Valószínű, hogy nem csak társaságot keres, de találgatni nem szerettünk volna ezért felhívtuk a művész urat, hogy kapott-e valamilyen utasítást, kérést, lehetőséget, munkát a Fideszben – tekintve, hogy számos kommentelő szerint képviselőjelölt lesz belőle.
„Ez hülyeség, erről semmi szó nem esett”
– mondta Győzike, aki meglepően rutinosan hozzátette, hogy semmilyen hozzászólással nem kíván foglalkozni és az eddig adott interjúkban minden benne van, amit el szeretne mondani a történet kapcsán.
„Unatkozó, dologtalan emberek nagyon ráérnek, írnak azok kígyót-békát”
– vélekedett a találgató hozzászólókról szűkszavúan Győzike.
Felborítja Győzike a helyi erőviszonyokat?
Szécsény a Nógrád vármegyei 2-es számú választókerület része, a központ Balassagyarmat, 2022-ben itt magabiztos fideszes győzelem született. A körzet képviselője Balla Mihály lett, aki egyben a választókerületi Fidesz elnöke is. Tőle azt szerettük volna megtudni, hogy adott-e már valamilyen feladatot az új belépőnek és lehet-e tudni, hogy a megyei csapatot melyik területen fogja erősíteni Győzike.
„Nem tudom, itt mindenkinek van lehetősége választani, ezt a helyi szervezet majd eldönti, ki fog alakulni”
– válaszolta Balla.
Az áprilisi voksoláson második helyen végzett a baloldal képviselője, Gyenes Szilárd, de ő eddig semmilyen kommentárt nem fűzött a riválisa új igazolásához, ha sikerül megtudnunk, hogy a helyi balliberálisok tartanak-e Győzikétől, akkor feltétlen megosztjuk a tisztelt olvasóval.
A körzetben a harmadik legtöbb voksot Cserháthaláp korábbi polgármestere kapta, aki csaknem 12 százalékos eredményével jelölőszervezetének legjobb eredményét érte el, így az országgyűlésbe jutva a ház jegyzőjeként egy helyi lapnak kommentálta az esetet.
„A nemzet Győzikéje, ha nem a róla elnevezett show-ról jut az emberek eszébe, akkor a ripacs, sokak zsebében bicskanyitogató, ostoba viselkedéséről, vagy a pár éve történt adócsalásáról már biztosan. Győzike Kis Grófo után a valami megmagyarázhatatlan oknál fogva még mindig
a Fideszben maradt nemzeti tábor utolsó ledöfése, megcsúfolása.
A Fidesz újonnan igazolt önpusztító nagyágyúja jól tükrözi, hogy a regnáló kormány és annak helyi képviselői milyen jövőképet szánnak Nyugat-Nógrádnak, hogy kik azok, akikre építi a politikáját, akikre számít a hatalomban maradása érdekében. Mi nem ilyen jövőt, nem ilyen országot, nem ilyen megyét és nem ilyen politikát képzeltünk el a gyerekeink számára, s megteszünk mindent azért, hogy ebből a jelenlegi mocsárból emelkedő pályára álljunk!” – értékelt Dócs Dávid, a Mi Hazánk alelnöke.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!