A hazai egészségügy helyzetéről ad valós képet az az elképesztő történet, melyet egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei fiatalember osztott meg portálunkkal, miután nagymamája – állítása szerint – orvosi mulasztások tömkelege miatt vesztette életét vasárnap.
– A koronavírus teszteket kivizsgáló laboratórium túlterheltsége, a kevés, szakszerűtlenül eljáró orvosok, az egész egészségügyi rendszer túlterheltsége együttesen vezetett oda, hogy nagymamám, aki korábban két daganatos megbetegedést is túlélt, akinek a magas vérnyomáson túl nem volt baja, és aki három gyermekét már eltemette, vasárnap meghalt – mondta a fiatalember, aki az első tünetektől kezdve elmesélte, mi történt rokonával.
Szavaiból kiderül, 82 éves nagymamája november 3-án, kedden kezdett köhögni, ezek voltak az első tünetei, másnap pedig már elég gyengének is érezte magát, de elment Nyírtelekre a háziorvosához, aki megvizsgálta, de nem érzett zörejt, vagy bármi rendkívülit, nem találta indokoltnak a Covid teszt elvégzését –idézi fel a történteket az unoka, aki elmondta, péntekre nagymamája belázasodott, és köhögése erősödött. Tünetei és állapota vasárnapra sem javultak, így a fiatalember aznap fel is hívta a Covid Ambulanciát, és kérte, menjen ki valaki, és csináljon tesztet a nagymamán.
– Azt mondták, nem lehet, hétfőn beszéljek a háziorvossal, ő fogja elrendelni és kérni a vizsgálatot. Ennek eleget is tettünk, így is csak kedden jöttek az illetékesek, és egy első éves, teljesen kimerült orvoshallgató tesztet vett a nagymamámtól.
Én hiába érdeklődtem folyamatosan, még pénteken sem volt eredménye a tesztnek, egyszerűen nem volt feltöltve a rendszerbe – hangsúlyozta a férfi, aki korábban maga is az egészségügyben dolgozott.
Úgy folytatta, múlt pénteken, azaz november 13-án már nagyon rossz állapotban volt, nagyon fulladt, gyenge volt. – Aznap este mentőt hívtunk hozzá, ami több mint két óra alatt ért ki. Mint kiderült egyszerűen nem volt elég mentőautó, végig azt mondták nekünk, amint egy autó beérkezik, beöltöznek, és jönnek.
Mikor végre ideértek, nem hordágyon vitték le a nagymamámat, a saját lábán kellett lemennie a kocsihoz, dacára annak, hogy milyen állapotban volt.
A mentőben rátették az oxigént, és csináltak két gyorstesztet, melyek negatívak lettek – folytatta kálváriájuk történetét.
A Covid ambulancián az ügyeletes orvos azt mondta, csoda, hogy él, mert 70-es volt a szaturációja, azaz az oxigénszintje, ezt másfél óra alatt visszavitték 97-re. Ott derült ki, hogy a rendszer annyira túl van terhelve, hogy egyszerűen nem látták a korábban levett teszt eredményét, így tulajdonképpen nem tudták eldönteni, hogy Covidos vagy sem.
– Másnap áttették a nagyit egy másik osztályra, ahol egyedül volt a szobában. Itt megjegyezném, hogy egy zárt Covid részlegen még meg is lopta valaki a rokonomat, két darab ötezres volt a pénztárcájában, a halála után viszont egy üres tárcát kaptunk vissza – tért ki az elképesztő részletre, majd úgy folytatta, aznap egy idegsebész vitte azt az osztályt. Kapott ugyan oxigént, de mást nem csináltak vele, pedig saját elmondásuk szerint is állapota súlyos volt. Így én mondtam, azaz utasítottam az orvost, hogy kezdjék el a koronavírusra az antibiotikumos kezelést. Ennek eleget is tettek, de másnap is én mondtam nekik gyakorlatilag, hogy mit csináljanak, mire figyeljenek, milyen funkciókat ellenőrizzenek folyamatosan. Akkor azt mondták, az állapota kielégítő – fogalmazott a férfi, hozzátéve, iszonyú nehéz volt bárkit is elérni telefonon, nyilván azért is, mert
túl vannak terhelve a dolgozók, az orvosok, hiszen rengeteg beteget kell ellátnia pár főnek. Kiderült az is, hogy 50 betegre három nővér, és két orvos jutott.
– Vasárnap délután egy óra 10 perckor hívtak a kórházból, hogy nagymamám elhunyt.Miután magamhoz tértem a sokktól, felhívtam őket, hogy megtudjam, ki kezdte meg az újraélesztést, de nem árulták el a nevét. Nekem kellett nyomozgatni, hogy kiderüljön, egy gyermekgyógyász rezidens kezdte meg az újraélesztést úgy, hogy egy nővér súgott neki.
Az is kiderült, nem volt légzésmegfigyelőre kapcsolva, nem volt semmi, ami jelezte volna a nővéreknek, hogy leáll a légzés, azaz ki tudja mennyi idővel a halála után vették észre, és kezdték el az újraélesztést.
Egyszerűen nem foglalkoztak vele, mert nem is volt rá kapacitásuk. Hiába próbálok utánajárni, hogy mi történt, senkit nem ad tájékoztatást arról, hogy hánykor, hogyan kezdték meg az újraélesztést, és ki volt ott, de – mint mondták – : „ az igazgató nem foglalkozik ilyesmivel” – idézte fel a tragédiát az unoka.
Szavaiból az is kiderült, amikor hiába várták nagymamája leleteit, az egészségügyi államtitkárságtól kezdve az operatív törzsig mindenkit hívott, hogy csináljanak valamint, mert a debreceni laborból nem jönnek eredmények, baj van a rendszerrel.
A koronavírus teszt eredményét a nagymamája halála után kapták meg, a teszt pozitív lett.
A fiatalember szerint ha időben, az előírt 48 órán belül eredményt kapnak, időben meg lehetett volna kezdeni a célzott, megfelelő kezelést, és hozzátartozója talán még élne.
– Kásler professzor úr a Tízparancsolatra hivatkozva az ótestamentumból azt mondta, ha az ember azt betartja, akkor a betegek 70-80 százalék meg fog gyógyulni. Én azt üzenem a miniszter úrnak, hogy Mózes második könyve, 21. részében az áll: szemet szemért, fogat fogért, kezet kézért, lábat lábért. Én addig nem nyugszom, amíg a felelőst meg nem találom. Bármilyen jogi eszközt megragadok, hogy kiderüljön, mi történt pontosan, és ki a felelős.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!