A bukott politikus néhány napja a közel-keleti konfliktusról posztolt a Facebookon, bejegyzésében azonban két jogi fogalmat is benézett, ami az ő esetében különösen kellemetlen.
Habár Dr. Varga-Damm Andrea elvégezte a jogi egyetemet, és ügyvédként évekig védte a lakásmaffiát, egy néhány nappal ezelőtti Facebook-poszt tanúsága szerint mégsem tudja, hogy
mi a különbség az emberiség elleni és az emberiesség elleni bűncselekmények, valamint a Nemzetközi Bíróság és a Nemzetközi Büntetőbíróság között.
Az egykori jobbikos országgyűlési képviselő a közel-keleti konfliktus kapcsán vedlett át a nemzetközi kapcsolatok önmaga által felkent szakértőjévé, rögtönzött “elemzésében” azonban két olyan hibát is vétett, aminek jogászként nincs jó optikája.
Emberiség vagy emberiesség?
“(…) amit három hete a Hamasz művel, az nem más, mint egy terrorszervezet támadása egy ország ellen. Emberiség elleni bűntett“ – írta Varga-Damm Andrea bejegyzésében.
A bukott politikus ezzel tökéletesen szemléltette, milyen is az, amikor egy “Dr.” előtaggal rendelkező ember azt hiszi magáról, hogy baromi okos, miközben még a saját szakterületén is megmosolyogtató csacsiságokat ír le. Ugyanis amire Lángész Andi gondolt, az nem az emberiség, hanem
az emberiesség elleni bűntett.
Csupán egy i betű a különbség, mégis nagyon mást jelent a két fogalom. A nemzetközi jogban az emberiség elleni bűncselekményt nem is nagyon lehet értelmezni, az angol “crimes against humanity” félrefordításáról van szó, ami habár jelenthet emberiség elleni bűncselekményeket is,
a háborús bűntettek kontextusában egyértelműen emberiesség elleni bűncselekményeknek kell fordítani. (Erről bővebben ITT, ITT és ITT lehet olvasni.)
Logikus, hogy például a délszláv háborúban nem az egész emberiség mint faj ellen követtek el bűntetteket akár a szerbek, akár a horvátok, hanem az elemi emberiesség (emberségesség) elveit sértették meg az etnikai alapon végrehajtott népirtásokkal.
Azt már megszokhattuk, hogy a sajtóban sokszor helytelenül használják a fogalmat, ám egy jogásztól azt várná az ember, hogy tisztában van a helyes írásmóddal.
Nemzetközi Bíróság vagy Nemzetközi Büntetőbíróság?
Ahogy Varga-Damm Andreának – elvileg – azzal is tisztában kellene lennie, hogy a Nemzetközi Bíróság és a Nemzetközi Büntetőbíróság két teljesen különálló intézmény. Ami összezavarhatta Lángész Andit az az, hogy mindkettőnek Hágában van a székhelye.
A Nemzetközi Bíróság (International Court of Justice) az ENSZ elsődleges bírói szerve, mely 1946 óta működik a világszervezet 1945-ös alapokmányának értelmében.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (International Criminal Court) pedig egy 2002-ben alakult állandó bíróság, ami népirtással, emberiesség elleni bűncselekményekkel, háborús bűncselekményekkel és az agresszió bűntettével gyanúsított egyének felelősségre vonásával foglalkozik. Értelemszerűen ez utóbbi bíróság adott ki körözést idén márciusban Putyin ellen.
Varga-Damm posztjában viszont ez áll:
“Úgy látom, a Hágai Nemzetközi Bíróság ügyészei már megint alszanak, mint amikor Putyin támadta meg Ukrajnát, csak hónapok múlva adtak ki a körözést a háborús bűnösök ellen.”
Pedig a két intézmény megkülönböztetéséhez nem kell elvégezni a jogi egyetemet. Még a Wikipédia is megjegyzi a Nemzetközi Büntetőbíróságról szóló szócikkében, hogy
“A Nemzetközi Büntetőbíróság nem tévesztendő össze a Nemzetközi Bírósággal, melynek szintén potenciálisan az egész világra kiterjedő joghatósága van.”
Lángész Andinak mégis sikerült összetévesztenie a kettőt – ahogy az emberiséget is az emberiességgel. Kezdjük érteni, hogy miért bukott meg politikusként. A politika elsősorban észjáték.
Varga-Damm Andrea szerint a törvények betartása a “nácik uralmát” jelzi
Kiemelt fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!