daextlwcn_print_scripts(false);

Egy új tanulmány szerint, ha nem történik érdemi lépés az óceánba áramló műanyagok megfékezése érdekében, akkor húsz éven belül megháromszorozódhat a vizek szennyezettsége.

A tanulmány szerint, ha megfelelően alkalmaznánk a rendelkezésünkre álló technológiákat, akkor akár 80%-al is csökkenthető lenne a szennyezés aránya.

Ha ez nem történik meg, akkor

a jelenlegi éves 11 millió tonnáról 2040-ig 29 millió tonnára emelkedik az óceánokba ömlő műanyag mennyisége. Ez azt jelentené, hogy átlagosan minden egyes méter tengerpartra 50 kg műanyag-hulladék jutna a jövőben.

Mivel a műanyag teljesen sohasem bomlik le, ezért húsz év múlva a vizekben található mennyiség elérheti a 600 tonnát. Ez nagyjából 3 millió kék bálna súlyának felel meg.

A tanulmány rámutat: a koronavírus-járvány nem segített a szennyeződés visszafogásán, hanem fokozta azt, köszönhetően az igénytelenek széles rétegének, akik az egyszer használatos gumikesztyűket, maszkokat használat után egyszerűen szétdobálták.

A jelentésben kitérnek arra is, hiába a kormányok erőfeszítése és az ipari szereplők vállalása, ugyanis a népességnövekedés pont azokat a régiókat érinti, ahol a legnagyobb arányú a szemetelés, és a környezettudatosság még csak nyomokban sem felfedezhető.

Hiába teszi a legtöbbet Európa a környezetvédelemért, ha a fő felelősök Ázsia és Afrika

A tanulmányban ismerteti, hogyan lehetne jelentősen csökkenteni az óceánokba áramló műanyag szemetet:

– a műanyag-előállítás és felhasználás növekedésének csökkentése;

– a plasztik helyettesítése papírral és komposztálható anyagokkal;

– a termékek és csomagolások újrahasznosíthatóvá tervezése;

– a hulladékgyűjtési arány javítása a közepes és alacsony jövedelmű országokban;

– az újrahasznosítás serkentése;

– a hulladék-export csökkentése.

A kutatás összeállítói szerint így összesen 70 milliárd dollárt takaríthatnának meg a kormányok, miközben negyedével csökkenne a műanyag-előállításhoz kapcsolható üvegházhatású gázok kibocsátása. Ráadásul a fenti lépésekkel mintegy 700 ezer munkahelyet is teremtenének.

(szmo.hu nyomán)

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);