daextlwcn_print_scripts(false);

Ötven évvel ezelőtt, 1974. január 6-án kétszáz lelkes madárvédő gyűlt össze a Fővárosi Állat és Növénykert Barlang mozijában, hogy új szervezetet hozzon létre – a Magyar Madártani Egyesületet (MME). Az alapító tagok nagy ambíciókkal indították útjára a szervezetet. Akkor talán nem is sejtették, hogy mi mindent fognak elérni fél évszázad alatt – írta meg a lelepo.hu.

Az MME kezdetben nem volt több egy szűk szakmai szervezettnél, ám vezetői hamar felismerték, széles rétegek felé nyitva, egy erős társadalmi bázison nyugvó, modern civil szervezetet kell létrehozni az egyesületből, ha sokáig fent szeretnének maradnak.

A kezdeményezést olyan sikerrel hajtották végre, hogy az 1990-es évekre már Közép- és Kelet-Európa egyik legjelentősebb természetvédelmi szervezetévé nőtték ki magukat.

1993-ban már a BirdLife International létrehozásában alapítókként vettek részt – s azóta is meghatározó tagjai. A szervezet születésétől számított ötven év alatt a kétszáz alapítóból tízezer tagot és negyvenezer támogatót számláló szervezet fejlődött ki.

Hazai terepen is meghatározóak

Az egyesület az évtizedek során kimagasló eredményeket ért el a ragadozómadár-védelem területén, többek között a kerecsensólyom, a kék vércse és a parlagi sas védelme terén műfészkek kihelyezésével, áramütés és mérgezés megelőzési programokkal és élőhelyvédelmi intézkedésekkel.

A kerecsensólymot egyenesen a jubileumi év madarává választották, mivel szerintük ez az állat szemlélteti a legjobban történetüket. A faj az 1970-es évek közepére a kipusztulás szélére sodródott. Túlélése jelentős mértékben az egyesület önkéntesei és vezetői erőfeszítésének köszönhető, akik a kezdetektől komoly erőfeszítéseket tettek a megmentése érdekében.

Nekik köszönhetően

az állomány mára elérte a 180-200 párt, és a kerecsensólyom teljes eurázsiai elterjedési területén a magyarországi a legbiztosabb állománya.

kép forrása: lelepo.hu

A ragadozókon kívül a túzokot, fehér gólyát, fekete gólyát, szalakótát, gyurgyalagot, gyöngybaglyot, mint zászlóshajófajokat célzó védelmi programokat érdemes kiemelni.

Az MME a kezdetek óta az egyik legfontosabbnak tartja az állat- és természetvédelmen túl, hogy mindezekbe bevonja a társadalom széles rétegeit is. Táborokkal, környezeti nevelési programokkal, Madarász iskolákkal, Madarász óvodákkal, valamint Madárbarát kert programok segítségével az ovisoktól a felnőttekig minden korosztályt igyekeznek megszólítani. Áldozatos, kitartó és következetes munkájuknak köszönhetően évente sok tízezer embert sikerült közvetlenül megismertetni természeti értékeinkkel és aktív cselekvésre buzdítani őket.

Kiemelt kép forrása: lelepo.hu.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);