A Hukosz, vagyis a Magyar Ebfajták Szövetsége néhány nappal ezelőtt számolt be Facebook-oldalán arról, hogy hivatalosan is a 10. magyar kutyafajtának jegyezték be a sinkát.
„Örömmel jelentjük be, hogy a mai napon új fajtaként elfogadásra került a SINKA” – írták Facebook-bejegyzésükben egy héttel ezelőtt. Kiemelték szakmai partnerük, a Magyar Kutyások Szövetségének szerepét, akiknek a segítségével nemzetközi elismertséget is biztosíthatnak a fajtának.
„A HUKOSZ-MESZ által készített fajtaleírás alapján a HUKOSZ-MESZ és az MKSZ törzskönyvezési állományába került, pásztorok által tenyésztett, kiváló karakterképességű kutyafajta útján ez egy mérföldkő”
– emelték ki. A WCHSA az 1. fajtacsoportban – pásztorkutyák között ismerte el a fajtát, mint új magyar nemzeti kutyafajtát.
Összefogás eredménye a fajta elismerése
A szervezet szeretné rögzíteni a pásztorok kezén lévő állományra alapozva a fajta stabil tulajdonságainak megtartását és fejlődésének lehetőségét, gazdagítva ezzel hazánk hagyományos kinológiai értékeit. „A hazai és nemzetközi összefogásban megvalósult fajtásítási program alapján bízunk abban, hogy a fajta eredeti feladatköre megerősödhet, az in-situ pásztorkutyatartás magyar nemzeti hagyományait társadalmi összefogás keretében a jelenleginél sokkal hatékonyabban tudjuk gondozni” – írták.
Mi is az a sinka?
A fajtát nagyon kevesen ismerik még idehaza is. A Hortobágyon alakulhatott ki, a legtöbb példány pedig ma is pásztoroknál van és teljesíti ösztöneiből fakadó szolgálatát. „A sinka szó a hortobágyi tájnyelvben simát jelent, ez utal testhez simuló szőrzetére. Színe legtöbbször fekete, de lehet barna, fehér, ordas vagy tigriscsíkos is. Fülei felállóak, hegyesek. Farka kunkorodik” – írja a fajtáról Az én kutyám oldala. Említik azt is, hogy egy vérbeli munkakutya, rendkívül sok energiával. Ez is az egyik oka talán az ismeretlenségének, hiszen egyszerűen nem a városi, panellakásos környezetbe való, de a szűk kertesházi lét sem biztos, hogy kielégíti igényeit. A sinka az elismeréssel a drótszőrű magyar vizsla, az erdélyi kopó, a komondor, a kuvasz, a magyar agár, a puli, a pumi és a rövidszőrű magyar vizsla társaságához csatlakozhat.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!