daextlwcn_print_scripts(false);

Ész nélkül irtják az emberek a szúnyogokat, ráadásul a nagyüzemi mezőgazdaság és a klímaváltozás is a fecskék ellen dolgozik, így a számuk drámaian visszaesett, ezzel pedig brutális mennyiségű rovart hagynak a magyar légtérben – összegzi az Élő Bolygónk.

Kétmillió fecske hiányzik Magyarországról, és ennek az ember az oka. Pedig ezek a madarak évente kétezer tonna kártevő rovartól szabadítanának meg bennünket

– mondta az InfoRádiónak Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület (MME) szóvivője.

A szakember a fecskepusztulás fő okaiként a pazarló, nagyüzemi mezőgazdaságot, a globális klímaváltozást, valamint a nem korszerű vegyszerekkel történő szúnyogírtást jelölte meg. Emellett szintén súlyos probléma, hogy sok háznál az emberek leverik a fecskefészkeket. Noha ez utóbbi tendencia visszaszorulóban van, hála a felvilágosítókampányoknak.

A molnárfecskék, füstifecskék, és partifecskék egyedszáma 2000 és 2010 között 62 százalékkal csökkent Magyarországon. 2010 és 2021 között ezt a tendenciát sikerült megállítani, ám megfordítani nem.

Augusztusonként kétmillióval kevesebb fecske van itthon, mint volt két évtizeddel ezelőtt, és mivel egyedenként legalább egy kilogramm rovart fogyasztanak, kétezer tonna marad a nyakunkon.

Mivel a fecskék csakis repülő rovarokra vadásznak, így az időjárás számukra az egyik legjelentősebb állományszabályzó.

“A klímaváltozás hatására nem húsz-harminc-ötven évente van egy ilyen negatív periódus, hanem két-három évente, és kisebb rossz hatások egész évben érik őket” – hívta fel a figyelmet az élelmiszer-pazarlást kiszolgáló nagyüzemi mezőgazdaság mellett a másik nagy veszélyforrásra Orbán Zoltán.

Nem is beszélve arról, hogy hazánkban a szúnyoggyérítés 98 százalékban kémiai idegméreggel történik, ami minden rovart elpusztít. Az ilyen elavult, szakszerűtlen irtásban száz elpusztított rovarból mindössze kettő szúnyog.

A parti fecskék esetében a folyószabályozások óta felmerülő probléma az élőhelyvesztés. Mára már csupán a Tisza Tokajtók északra fekvő szakaszán maradtak meg a számukra létfontosságú leszakadó partfalak.

Fotó: Időkép

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);