Egy szakszervezetnek az a dolga, hogy a dolgozók érdekeit képviselje, és ha lehet, konstruktívan olyan megoldásra törekedjen a munkáltatóval, hogy mindkét fél jól járjon, hiszen ez a közös érdek. De ha ez nem sikerül a munkáltató hibájából, akkor vállalnia kell a konfliktusokat, ahogyan azt teszi évek óta Radics Gábor és a makói Gumiipari Szakszervezeti Szövetség is – fogalmazott Facebook-posztjában Lantos János, a Mi Hazánk Munkaügyi Kabinetjének elnöke.
– Éppen ezért régóta rossz már a viszony a makói gyár vezetése és köztük, legutóbb pedig azt hozták nyilvánosságra, hogy milyen körülmények között rúgtak ki régóta ott dolgozó magyar dolgozókat, és „érdekes” módon a helyükre vendégmunkások érkeztek… Ezért perelte be őket a gyár vezetése és most még sérelemdíjat is követelnek!
– mutatott rá.
A Continental makói gumigyárának vezetése beperelte a Gumiipari Szakszervezeti Szövetséget (GSZSZ) és annak elnökét, kétmillió forintos sérelemdíjat követelnek tőlük – tájékoztatta a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség (GSZSZ) az MTI-t csütörtökön. A közlemény szerint a gumigyár vezetősége azért perelte be a GSZSZ-t és annak elnökét magánszemélyként, mert a helyi szakszervezettel együtt rendszeresen nyilvánosságra hoztak számos törvénytelennek vélt munkáltatói intézkedést. A GSZSZ ismertette: a szakszervezetek az elmúlt időszakban egyebek között a régi munkavállalókat sértő elbocsátásokról, szakszervezet- és munkavállaló-ellenes jogsértésekről, megromlott egészségi állapotuk miatt végkielégítéssel járó elbocsátás helyett fizetés nélküli „parkolópályán tartott” volt gumigyári dolgozókról és különféle visszaélésekről tájékoztatta a nyilvánosságot.
A közleményben idézték Radics Gábort, a GSZSZ elnökét, aki hangsúlyozta, hogy a munkáltató és a szakszervezet között régóta rossz a viszony, álláspontja szerint a helyzetet csak a jelenlegi vezetőség teljes leváltásával lehet rendezni. A cég és a szakszervezetek közötti viszony elmérgesedésében szerepe volt annak, hogy novemberben a GSZSZ csoportos elbocsátási tervről értesült, és arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy a magyar munkavállalók helyett külföldieket fog alkalmazni a vállalat. Ezt a cég később közleményben tagadta, valamint a gazdaságfejlesztési miniszterrel való találkozóján a Continental Automotive Hungary Kft. vezetősége azt állította, hogy a sajtóhírekkel ellentétben a makói gumigyár dolgozóit érintő csoportos létszámleépítésre nem került sor.
(A képen Lantos János mellett foglal helyet Radics Gábor szakszervezeti elnök a Mi Hazánk majálisán, a szakszervezeti kerekasztal-beszélgetésen)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!