Hszi Csin-ping kínai vezető a parlament és a legfőbb politikai tanácsadó testület márciusi éves ülésén jelentette be: az ország háborúra készül. Valamint azt is közölte a tábornokaival, hogy „merjenek harcolni” – írta meg a Foreign Affairs nyomán az Atv.
Azt ugyan a kommunista vezető nem részletezte, ki is az az ellenség, aki ellen háborút kell majd vívni, az elmúlt időszakban egyre több jel utalt arra, az ázsiai ország készül valamire.
Végül tényleg elszánja magát Hszi Csin-ping?
Noha kommunista Kína korábban számos alkalommal fenyegetőzött már Tajvan lerohanásával, eddig a szavakat sosem követték tettek. Most azonban több jel is arra mutat, Kína háborúra készül. A pártállam az idei évben megduplázza védelmi kiadásit, ráadásul a tervezetben előírták, az országnak le kell válnia a külföldi behozatalú gabonáról és több, légitámadás ellen is védelmet nyújtó bunkert építettek a Tajvani-szoros kínai oldalán. Ezen kívül pedig a honvédelmi törvény módosítása értelmében könnyebben lehet mozgósítani a tartalékos katonákat vagy új területvédelmi erőket létrehozni.
Noha a Foreign Affairs óva int a messzemenő következtetések levonásától, egy biztos: valami megváltozott Peking hozzáállásában. Méghozzá a tavasz beköszöntével. Kína retorikájában március elsején állt be észlelhető változás: ekkor jelent meg a Kínai Kommunista Párt pártlapjában egy esszé, ,”Hszi Csing-ping elnök útmutatásával és a hadsereg megerősítésével dicsőségesen fogunk előre menetelni” címmel. Azonban már az esszé előtt is több jel utalt arra, hogy Kína egy lehetséges háborúra készül.
Putyin a jégtörő?
Több katonai elemző arra a következtetésre jutott, Kína alaposan tanulmányozta Putyin háborúját Ukrajnával, s az általa elkövetett hibákat elemezve hoztak olyan rendelkezéseket, melyekkel elkerülhetik, hogy országuk hasonló helyzetben kerüljön, mint Oroszország.
Ezen felül a kínai kormány december óta országszerte számtalan toborzóirodát létesített. A Tajvani-szoros kínai oldalán pedig a légvédelmi bunkerek mellett egy sürgősségi kórház felhúzását is megkezdték – állítja a kínai állami média. Márciusban pedig Fucsian tartományban elkezdték blokkolni a tengerentúli IP-címmel rendelkezőket abban, hogy hozzáférjenek a kormányzati weboldalakohoz – elemzők szerint azért, hogy ne tudják nyomon követni Kína háborús előkészületeit.
Már nem csak történelmi kontextusban ellenség az USA
A korábbi gyakorlat a kínai kommunista vezetők körében az volt, hogy az Egyesült Államokat csak „történelmi kontextusban” emlegetik ellenségként. Ezt a „hagyományt” Hisz Csin-ping megtörte. Szerinte ugyanis
a nyugati országok, élükön az Egyesült Államokkal az elszigeteléssel és a korlátozásokkal példátlan nehézségek elé állították az országunkat.
A kínai elnök március eleje óta folyamatosan bírálja a nyugati hatalmakat, illetve rendre figyelmezteti népét, „nehéz idők következnek”. A lap azt is aggályosnak tartja, hogy az amerikaiak egyáltalán nem veszik komolyan Kína fenyegetéseit, s az elmúlt évtizedek tapasztalataiból kiindulva, egyszerűen nem gondolják, hogy kommunista Kína tényleg rászánná magát Tajvan megtámadására.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!